Jump to content

Windows 8, Windows 7 Ile Kapışırsa...

temmuz
 Share

Recommended Posts

[b]Windows 8 Önizleme sürümü, Win 7'yi geçti!
Windows 8'in Tüketici Önizleme sürümü hız testlerinde Windows 7 ile kapışırsa ne olur? İşte sonuçlar:[/b]

[img]http://img690.imageshack.us/img690/4071/72988881.jpg[/img]

PCWorld'ün gerçekleştirdiği hız testlerinde Windows 8'in (Tüketici önizleme sürümü) bir çok alanda Windows 7'yi geçtiği, bazen ise açık arayla geçtiği ortaya çıktı. Bu haber, Metro'ya alışmayan kullanıcıların Windows 8'i beğenmeleri için yeni bir neden olabilecek gibi görünüyor.

PCWorld, testinde 3.3GHz Intel Core i5-2500K işlemcili bir PC üzerinde WorldBench 7 testlerini kullanmış. 8GB DDR3 RAM'e sahip bilgisayarın, 1TB 7200 rpm'lik bir sabit diski ve GeForce GTX 560 ekran kartı bulunuyor.

WorldBench 7, PCWorld'ün testinde Windows 8'de Windows 7'ye göre yüzde 14 daha iyi sonuç vermiş. Yüzde 5'in üzerindeki hız farklılıklarının hissedilebilir seviyede olduğu söyleniyor, dolayısıyla Windows 8'li bir makine kullanırken bu farkı hissedebilirsiniz.
[b]
Başlangıç süresi:[/b]

[img]http://img849.imageshack.us/img849/402/98666272.jpg[/img]

PC'nizin açılmasını beklemekten sıkılıyorsanız, Windows 8'i seveceksiniz. PCWorld'ün sistemi Windows 7'ye göre yüzde 35 daha hızlı açılmış. Windows 7 ortalama 56.2 saniyede açılırken Windows 8'de bu süre 36.8 saniyeye düşmüş.

PCWorld, başlangıç testi için Başlangıç klasörüne bir metin dosyaysı yerleştirmiş ve güç düğmesine bastıktan sonra bu dosya açılana kadar olan zamanı ölçmüş. Windows 8'in hızlı açılışının nedeninin "hazırda bekletme" modunu da kullananan "melez önyükleme" olduğu düşünülüyor.

[b]Diğer testler:[/b]

[img]http://img341.imageshack.us/img341/7433/19277598.jpg[/img]

WorldBench 7, Web performansı, ofis verimliliği ve medya oluşturma gibi testler de içeriyor. Web performansını WebVizBench ile ölçen PCWorld, bu testte yukarıdaki sonuçları almış. Web içeriği, JavaScript, HTML5 gibi öğeleri sınayan testte Windows 7'ye göre yüzde 50 daha iyi sonuç alınmış.

[img]http://img198.imageshack.us/img198/9702/95273929.jpg[/img]

İçerik oluşturmada ise Window 7'nin küçük bir farkla daha hızlı olduğu gözleniyor. Bu farkın yeni ekran kartı sürücüleriyle kapanabileceği düşünülüyor.

[img]http://img43.imageshack.us/img43/751/64471747.jpg[/img]

Ofis verimliliği testinde ise Windows 7'nin kesin bir galibiyeti var. PCMark hız testi aracının Productivity bölümü, metin düzenleme, uygulama çalıştırma, virüs tarama gibi tipik ofis görevlerini sınıyor. Bu testte Windows 8'in Windows 7'den yaklaşık yüzde 8 daha yavaş olduğu ortaya çıkmış.

Bu rakamların Windows 8'in yeni yapılarıyla beraber değişmesi muhtemel. Testlerin erken bir zamanda gerçekleştirilmesine rağmen alınan sonuçlar, Windows 8 için oldukça ümit verici görünüyor.

[b]CHIP Türkiye-26/03/2012[/b]

[size="3"][color="#0000FF"]arkadaslar hemen denemeden cevap vermeyelim
ben 2 hafta once ayrı Hd'ye Win8 kurdum ve hicde fena degil,
bazı driver'larda problem vardı baslangıcta ama cozdum,ilk baslarda baslat cubugu problemi yasadım ama kullandıkca alısıyo insan,acılıs hızlı web iyi,
XP'den sonra Vistada hayal kırıklıgı olmustu geri XP kullanmıstım ama Win 7 cıkınca hic XP'yi aramadım/dusunmedim ,Msoft zannetmiyorumki Win8'de Vista'daki bir hata yapmaz,cunku microsoft dersini iyi ögrendi.

su anda win 7 devam ediyorum sebebi ise;Win 8 daha test/deneme surumu oldugu icin ,üzerinde bazı degisikler/gelismeler olsun yani RT cıksın ve Tnctr ustalarının eline Modifiye olduktan sonra Kesinlikle Windows 8 kullanacagım[/color][/size]

[b]metro arayüzü tamamen saçma olmuş . tablet pc mi bu ? ne yapacaklarını şaşırdılar .. ! sağ tuş seçenekleri de kalkmış .. windows iyice batıyor ... windows 8 kullanacağıma ubuntuya geçerim daha iyi .. bir kaç sene daha win 7 kullanırım sonra geçerim ubuntuya .. kullanacağım programlara göre windows kullanıp kullanmayacağım netleşir . ama günlük yaşantımda linux tabanlı sistemler kullanırım .. iyice batırdılar .. kaş yaparken göz çıkarmak diye buna denir . ! [/b]

[quote name='crysis_88' date='26 March 2012 - 18:57 ' timestamp='1332781027' post='1175711']
[b]metro arayüzü tamamen saçma olmuş . tablet pc mi bu ? ne yapacaklarını şaşırdılar .. ! sağ tuş seçenekleri de kalkmış .. windows iyice batıyor ... windows 8 kullanacağıma ubuntuya geçerim daha iyi .. bir kaç sene daha win 7 kullanırım sonra geçerim ubuntuya .. kullanacağım programlara göre windows kullanıp kullanmayacağım netleşir . ama günlük yaşantımda linux tabanlı sistemler kullanırım .. iyice batırdılar .. kaş yaparken göz çıkarmak diye buna denir . ! [/b]
[/quote]
Sen metro kullanma, şart değilki.. Hatta win xp yada win 7 gibi kullan. Alt linkte:
[code]http://www.tnctr.com/topic/197938-windows-8e-gercek-bir-bathlat-menusu/page__p__1175637__fromsearch__1#entry1175637[/code]

Edited by temmuz

[quote name='Secret.One' date='26 March 2012 - 19:33 ' timestamp='1332779637' post='1175693']
[b]Ben Size Birşey Söyliyim Win 7 8 Felan Hepsi Gelip Geçici Xp Bitmez.[/b]
[/quote]
daha neler xp bitmezmi siz anlaşılan ntldr eksik hatası almadınız

[quote name='Secret.One' date='26 March 2012 - 16:33 ' timestamp='1332779637' post='1175693']
[b]Ben Size Birşey Söyliyim Win 7 8 Felan Hepsi Gelip Geçici Xp Bitmez.[/b]
[/quote]
[b]bende birşey söliyimmi (: xp'nin son çırpınışları (:[/b]

[quote name='Teknik Servis 7/24' date='26 March 2012 - 22:08 ' timestamp='1332788928' post='1175780']
burada Windows 8 i kurup da team viewer dan herkezin denemesi için bilgisayarını açan ilk kişiyim.. o günden bu güne kadar halen 8 kullanmaktayım... bazen açılırken mavi ekrana dusup yenıden baslıyor… ama tum ıslerımı hallediyorum fazlasıyla... rc si cıksada ufak tefek sorunlarda ortadan kalksa
[/quote]
Driver problemidir (Mavi ekran..). Yoksa öyle bir durum genelde yok.