Jump to content

Bios Güncellemem Gerek

Anlatılmayanlar
 Share

Recommended Posts

bilgisayar bazen kendiliginden yeniden başlatıyor donanımımı güncellemeler acık kullanıyorum yani xp yada herhangi bi donanım güncellemesinde sorun gözükmüyor fakat bazen king falan oynarken nette bilgisayar yeniden başlatıyo hiçbişi yokken videolar falan seyrederken değilde bilemiyorum ama bende bi bios güncelleme yapsammı diye düşünüyorum ihtiyac olup olmadıgı hakkında bilgim yok ama yeniden başlarken maviekran hatasında çok kısa süreli okuyabildigim biosunuz güncelse falan gibi bişiler gördüm.gerek olup olmadıgını bilmiyorum ama bilgi.donanımıyla ilghili özellikler resimdeki gibi bios güncellemesi hakkında bilgi verebilecekler için.

http://imageshack.us/photo/my-images/594/sistembilg.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/839/ekrankartr.png/

güncelemeler her zaman işe yaramaz bios hariç tabi ama size win7 öneririm kurmanızı
bazen akrabalara arkadaşlara kurarım nefret ediyorum genelde 1gb den yukaraı ramli
bilgisayarlara win7 yüklemeye başladım nasıl yapıyorlarsa iki haftada bir getirirler
bilgisayarlarını artık bıkmıştım çoğunu win7 ye geçirdim rahat ettim
mavi ekran hatarının çoğunluğu driverlardan oluyor atıyorum bilgisayar aldınız ikiyıl kullandınız
bir baktınız mavi ekran bide xp güncelleme yapıyorsunuz güncelenen driverlerden sorun çıkabiliyor
daha önce xp yüklü sürekli mavi ekran hatası vern pc ye win7 yükleyince düzeldi
ama mutlaka bios günceleme yapınız kolay gelsin

Öncelikle BIOS update ile ilgili TNCTR'deki açıklamaları okuyarak gerekli bilgiyi edinmeden güncelleme yapmanı önermem. Yanlış veya sorunlu BIOS yüklemeleri anakartın tamamen çökmesine neden olabilir. O yüzden gerekli konuları araştırarak BIOS'u güncelle.
Ayrıca mavi ekran hatasını kısa süre görebildiğini söylemişsin. Eğer mavi ekran hatası var ise sorunun kaynağını bulman gerekir. Mavi ekran hatalarını denetleyebilmek için BLUE SCREEN VIEW programını kullanabilirsin. Oradaki hata kodu ile araştırma yaparak mavi ekran hatasına neden olan driver, uygulama vs ne olduğu konusunda gerekli açıklamaları internet üzerinden bulabilirsin. Yada hata kodunu barındıran Memory dump dosyasını ve AIDA64 ile alınmış sistem özetini bizimle paylaşırsan, sorunun kaynağı ile ilgili bilgileri en kısa süre içerisinde cevaplamaya çalışırım.

Haydi kolay gele !

ben biraz gezindim ama işin içinden cıkamadım diyebilirim yani az bucuk bilgimiz var ama sorun bios güncelleme.bununla ilgili en basit ve en kolay yoldan bişileri çözmek.ben tncye de baktım ama dosrusu pek ilgi cekici bi konu çözümleme göremedim genelde siteye git bios güncellemesi indir falan gibi kalıpsal cevaplar.zaten detaylı bilgi alamazsam yapmayacağım ama bakalım.

bizim yardımcı olacağımız konuda sınırlı sonuşta çeşitli yollardan bios güncelleme yapılsada
sizin için en kolayı anakart modelinizi ve markasını öğrenip üretici sitesinde günceleme yazılımını
indirmek ve bios dosyasını indirmek mesela asus anakartlarda p5kpl.rom gibi dosyası vardır
yazılımı kurun indirdiğiniz bios dosyasını gösterin yeni bios yazılacaktır bir nebze neroda cd ye birşey yazdırmak gibi
yapamazsanız anakart modelini markasını yazın size link verlim yazılımı indirin kurun programı açıp resmini çekip koyun
yönlendirelim

[quote name='yawuz58' date='01 April 2012 - 21:26 ' timestamp='1333308414' post='1179360']
bizim yardımcı olacağımız konuda sınırlı sonuşta çeşitli yollardan bios güncelleme yapılsada
sizin için en kolayı anakart modelinizi ve markasını öğrenip üretici sitesinde günceleme yazılımını
indirmek ve bios dosyasını indirmek mesela asus anakartlarda p5kpl.rom gibi dosyası vardır
yazılımı kurun indirdiğiniz bios dosyasını gösterin yeni bios yazılacaktır bir nebze neroda cd ye birşey yazdırmak gibi
yapamazsanız anakart modelini markasını yazın size link verlim yazılımı indirin kurun programı açıp resmini çekip koyun
yönlendireli

mesajımda ilgili resimler var zaten yönlendirilmek için yardım istiyorum yoksa bende indireceğim yada herhangi bi şekilde nette bakıp bişekilde cesaretle bu işi yapmaya calışırım ama ilgili ellerle birlikte çözmek istedigim için buraya mesaj attım.

resimdeki model nf61s m2a diye yazıyor tabibu kısaltılmaşı olduğu için anlaşılmıyor
nf61s ile neredeyse on tane farklı model var siz eniyisi kasanın kapağını açıp içinden okumak
ama ben bunu tahmin ediyorum
[codebox]http://206.108.48.60/app/tr/mb/introduction.php?S_ID=199&tab=3[/codebox]

ekran kartın onboard anakartdan kullanıyor biosuna baktım ama düzeltecek birşey vermemiş nforceyi güncelleyebilirsin

Windows XP/2000 32-Bit
http://uk.download.nvidia.com/Windows/nForce/standalone/430_410/8.26_11.09_nforce_winxp_international.exe