Jump to content

Hard Disk Low Level Format Tool Kullananlar ?

fred0m
 Share

Recommended Posts

Maxtor Max Blast İle Güzelce Bir Bilgisiyarı Temizlemeyi Düşünüyordum Ama Sonradan Bu Programı Gördüm Kullanan Arkadaşlar Düşüncelerini Belirtirlerse Sevinirim . Max Blast mi yoksa bu programmı hangisini tavsiye edersiniz ?

Eğer işletim siseminin kurulu olduğu diski tamamen silmek yani her birimi 0 olarak yazmak istiyorsan bilgisayarı
windows kurulum dvd sinden başlat ve kuruluma başlamadan bilgisayaraımı onar ı ardında winre ekranında komut istemcisini
seç

komut istem cisine diskpart yaz enter a bas ardından
list disk yazıp enter a bas
diskler listelenecek silmek istediğin disk örneğin 1 olsun
select disk 1 yaz entera bas
disk seçilecek ve disk 1 seçili disk yazacak
clean all yaz ve enter a bas
bundan sonra bayağı bir beklemen gerekecek sonrasında diskin tamamen 0 lardan oluşan biçimlendirilmemiş boş bir alan haline
gelecek

Ha işletim sisteminin kurulu olmadığı bir diskte uygulayacaksan aynı işlemi komut istemcisini yönetici olarak çalıştırarak
masaüstünden de yapabilirsin

Önce usb belleğin üzerinde pratik te yapabilirsin

• 5 ay sonra...

bu programı nasıl kullanıyoruz açıklama yapabilirmisiniz ? elimde 80 lik hdd var, tarattım bad sector çıkmış baya, kurtarabilirsem iyi olucak ama şu low level format programını cd ye mi yazıpta başlatıyoruz, eğer bunu pc ye kuruyorsak hdd'nin tamamını nasıl 0 yapıyor, kendini de mi yok ediyor :) boot olarak kullanıcaksak exe uzantılı bu program cd ye nasıl yazılıyor ?

[quote name='followmeplease' timestamp='1347989754' post='1241696']
bu programı nasıl kullanıyoruz açıklama yapabilirmisiniz ? elimde 80 lik hdd var, tarattım bad sector çıkmış baya, kurtarabilirsem iyi olucak ama şu low level format programını cd ye mi yazıpta başlatıyoruz, eğer bunu pc ye kuruyorsak hdd'nin tamamını nasıl 0 yapıyor, kendini de mi yok ediyor [img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/smile.png[/img] boot olarak kullanıcaksak exe uzantılı bu program cd ye nasıl yazılıyor ?
[/quote]
benim elimde 8 gb flash bellek vardı. Comple hdd regenerator ile boot edip tarattım 6 adet onarılamayacak bad sector buldu diğer baya bir kısmı onardı ama gelgelelim hiç bu işleme başlamadanki sorun devam ediyor flash bellek işlem yapmıyor..

@Coolvars; arkadaşımızın söylediği yöntemi ben windows ortamında yaptım denedim lakin sonuç alamadım. Ama ben bunu dediğim gibi windows ortamında yaptım yani pc'yi boot edipte recovery consoldan yapmadım. Bir de öyle deniyecem inşallah hallolur. :)

[quote name='sere' timestamp='1347993344' post='1241711']
benim elimde 8 gb flash bellek vardı. Comple hdd regenerator ile boot edip tarattım 6 adet onarılamayacak bad sector buldu diğer baya bir kısmı onardı ama gelgelelim hiç bu işleme başlamadanki sorun devam ediyor flash bellek işlem yapmıyor..
[/quote]

Flash bellek üzerinde bad sector bulup onarmaya mı çalıştın. Valla helal olsun ne diyim. Elektronik çip üzerinde sektör düzeltmesi yapmaya buda gerçekten iyiydi.

@ Coolvars
Clean ALL komutu sadece disk üzerinde bulunan bölümleri silmek için kullanılır. Disk yüzeyini tamamen 0'lar ile doldurmaz.

@Fred0m
Harddiskleri düşük hızda formatlamak (Low Level Format) disk yüzeyi üzerinde olumsuz sonuçlar verebilir. Bozulmaya yüz tutmuş sektörleri tamamen bozarak diskin S.M.A.R.T verileri arasında bulunan "Reallocated Sector Count (taşınmış sectör sayacı)" değerini arttıracaktır, bu sektörlerin üzerine yazılacak veriler için disk okuma ve yazma hızını düşürecektir. Çok gerekli olmadığı müddetçe düşük hızda format işleminden uzak durun !

Haydi kolay gele !

kendi sitesine bakmayı akıl edememişim, cd ile başlattım karşıma şunlar çıktı

1. Start Computer with ADAPTEC SCSI adapter support
2. Start Computer without SCSI support
3. Start Computer USB Mass storae support

F5=Safe Mode Shift+F5=Command Prompt Shift+F8=Step-by-step confirmation [N]

1. i seçiyorum yazılar filan çıkıyor 2.yi seçiyorum aynı, hiç bişey anlamadım, coolvars'ın dediği gibi bişeyler yazmam mı gerekiyor bilemedim

ihtiyacı olan varsa link bu

http://hddguru.com/download/software/Magic-Boot-Disk/Magic_Boot_Disk_ISO_v2.0.zip

Edited by followmeplease