Jump to content

Acronis True Image Le Sistem Yedeği Nasıl Alınır?

detay
 Share

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar,
Elimde hp elitebook 9560p model bir laptop var. Üzerindeki hdd bölümlenmesi biraz dengesiz yapıldığından tekrar sıfırdan bölümleme yapmak istiyorum. Bunun için ben varolan sistemin (Windows 7 pro x64) tüm güncellemelerini yapıp, ihtiyaç duyduğum yazılımları da yükledim. Ancak malumunuz bu tip sistemler üzerinde gizli disk bölümleriyle beraber geliyorlar. Ben Hiren 15.1 v2 deki Acronis ile birkaç değişik şekilde sistem görüntümü aldığımı sansamda sanal makinedeki testlerden gördüğüm kadarıyla başarılı olamamışım. Sorun şu ki;

1. Acronis true image kullanarak hidden partition lı böyle bir sistemin görüntüsü hidden partition ile beraber nasıl alınır?
2. Alındıktan sonra bölümlenmesi yenilenen laptop a nasıl yüklenir?

Göstereceğiniz ilgiye teşekkürler. Edited by detay

[u][i][size="1"]Forumda bununla ilgi açıklama yapan bir yorum var. Hatta dün okumuştum. Kimin yazdığını şuan hatırlayamıyorum.[/size][/i][/u]

Yine de yapman gereken, gizli bölümü bir şekilde görünür yapmak. Bunun için Acronisin kendi araçlarını kullanabilirsin veya başka disk uygulamarı da olur. Her iki bölümün de aç MB/GB olduğunu bir yere not almalısın..
[color="#800080"]
[font="Microsoft Sans Serif"]Geri Yükleme Yaparken[/font][/color]
Buraya kadar tamamsa iki bölümün yedeğini aldın varsayarak;
Geri yükleme (restore) yapacağın bilgisyarın da not aldığın boyutlarda iki ayrı disk bölümüne ayırman gerekiyor. Gerisi zaten malum. :rolleyes:

Edited by frmload

[quote name='frmload' date='02 May 2012 - 15:32 ' timestamp='1335972734' post='1195521']
[u][i][size="1"]Forumda bununla ilgi açıklama yapan bir yorum var. Hatta dün okumuştum. Kimin yazdığını şuan hatırlayamıyorum.[/size][/i][/u]

Yine de yapman gereken, gizli bölümü bir şekilde görünür yapmak. Bunun için Acronisin kendi araçlarını kullanabilirsin veya başka disk uygulamarı da olur. Her iki bölümün de aç MB/GB olduğunu bir yere not almalısın..
[color="#800080"]
[font="Microsoft Sans Serif"]Geri Yükleme Yaparken[/font][/color]
Buraya kadar tamamsa iki bölümün yedeğini aldın varsayarak;
Geri yükleme (restore) yapacağın bilgisyarın da not aldığın boyutlarda iki ayrı disk bölümüne ayırman gerekiyor. Gerisi zaten malum. :rolleyes:
[/quote]

acronis true image ile bağlandığımda gizli olan bölüm zaten gözüküyor. Buna rağmen yine de dediğiniz işlemi yapmak zorunda mıyım?

[quote name='alcanzar122' date='03 May 2012 - 18:59 ' timestamp='1336071546' post='1196123']
Acronis ile bölümün değilde diskin bütün olarak imajını birebir almalısınız.
[/quote]

clone yapmak gerekir diyorsunuz. disk toplamda 500 gb ve şuan ki bölümlendirmeyi (250-250) değiştirmek istiyorum (100-400). Hazırlacağım son bölümlendirmenin farklı olması clone uygulanmasında sıkıntı yaratır mı?

Disk'i klonladığında varolan tüm partitionlarıyla beraber yedeğini almış olacaksın.
Yedeği geri atarken de acronis, imaj'ın içindeki partitionları tekrar oluşturacaktır diye tahmin ediyorum.
Sonuç olarak; Hiçbir şey değişmeyecektir.