Jump to content

Gelişmiş Ortalama Hesaplama Programı

injuste
 Share

Recommended Posts

[b][color="#556B2F"]Programın ilk halinde çok problem vardı hatta sorundan ibaretti değiştirdim şimdi tekrar indirmenizi tavsiye ediyorum[/color] Ben 14 tane ders üzerinden hesaplamayı kodladım artık isteyen istediği gibi geliştirsin.Hesaplama yöntemi ise okulda öğrenciler arasında meşhur olmuş bir ortalama hesabı yöntemi :D ortalaması alınan ders notu ders saati ile çarpılır ve bu işlem bütün dersler için yapılır ardından haftada 29 ders işlendiği için [color="#8B0000"][b]29'a bölünür[/b][/color], eğer sonuc 45'i geçerse sınıf geçilir 70'i geçerse teşekkür alınır 85'i geçerse takdir alınır.Fakat 2 döneminde ortalamasının alınması hakkında fikir sahibi olamadığım ve bilgiye ulaşamadığım için tek dönem hesabı yapılıyor.[color="#4169E1"]Eğer sorun veya aksilik varsa lütfen bildirin.[/color][/b]

[img]http://f1205.hizliresim.com/x/n/686wd.png[/img]

[b][color="#FF0000"].Apz Dosyası:[/color][/b]
[code]http://www.mediafire.com/?tad3bm827t2p3ij[/code]

Edited by injuste

[quote name='HalilYanar' date='20 May 2012 - 09:51 ' timestamp='1337500264' post='1202953']
[img]http://i.imgur.com/ki9pZ.png[/img]

Hatalı...
[/quote]
Haftada 23 ders görüyorsan hatalı olabilir tabi eğer istersen ders sayilari yazan combo boxlarin değerlerini topla ve bir değişken belirle o değişkeni'de /29 yerine yaz.

[quote name='jugador' date='20 May 2012 - 14:15 ' timestamp='1337516131' post='1203027']
kardeş inkilabı 45 yaptınmı yanlış hesaplıyor dil anlatımı 26 yaptım direk geçtim sorumlu geçtin demedi bence sen bu programı yeniden kodla
[/quote]
Fazla uğraşmadım dedimya sadece teknik anlattım.Geliştirmek ve düzeltmek size kalmış.

[quote name='HalilYanar' date='20 May 2012 - 20:01 ' timestamp='1337536894' post='1203194']
Biz yarım saattir ne konuşuyorduk ki zaten ?
[/quote]
Lütfen üslubuna dikkat et.Tavır koyarak bir yere varamazsın.

Tavır koymuyorum kardeşim gözünün önündeki resme dediğin yanıt :

[quote]Haftada 23 ders görüyorsan hatalı olabilir tabi eğer istersen ders sayilari yazan combo boxlarin değerlerini topla ve bir değişken belirle o değişkeni'de /29 yerine yaz. [/quote]

Peki ne fark eder 23 ders görsen bile bütün derslerinin notu 100 olupta 79 olma ihtimali kaç birde bana savunuyorsun. Ben sana orda hatanı belirtmiştim.

[quote]Peki ne fark eder 23 ders görsen bile bütün derslerinin notu 100 olupta 79 olma ihtimali kaç birde bana savunuyorsun. Ben sana orda hatanı belirtmiştim.
[/quote]
Bak güzel kardeşim niyetinin ne olduğunu tam olarak algılayamıyorum fakat senin algılamada sıkıntı çektiğini anlayabiliyorum;
Hesapla butonunun OnClick evresinde 58.Satır'a iyi bakmanı tavsiye ediyorum.Hatta bakamıyorsan;

[img]http://e1205.hizliresim.com/x/q/6grl1.png[/img]

Bu resimde de görmüş olduğun gibi toplam notu direk 29'a bölmesini istedim çünkü ben haftada 29 ders görüyorum.Eğer istersen önceki iletimde de bahsini geçirdiğim gibi "Eğer istersen ders sayilari yazan combo boxlarin değerlerini topla ve bir değişken belirle o değişkeni'de /29 yerine yaz." yapabilirsin yani bütün ComboBoxlarin değerlerini kod yazarak topla ve bu koda bir değişken ismi belirle ardından o değişken ismini Hesapla butonunun OnClick evresinde 58.Satırdaki bölme(/) işaretinden sonraki yazdığım 29'un yerine yaz.Fakat benim için sağlıklı olması açısından 29'a böldüm.

kardeşim proğmanıdaki hatayı düzeltmen için söyüyorum bundan sonraki hayatın içinde. proğramda hiçbirzaman 23 29 45 55 gibi rakamlarla işlem yaptırmak doğru olmaz proğramında girilene göre count değerini alırsın senin değimine göre comboboxların toplamının değerine a deyi oraya da bölü a dersen hiçbir zaman hata çıkmaz saygılar başarılarının devamını dilerim

[quote name='HalilYanar' date='22 May 2012 - 22:04 ' timestamp='1337717048' post='1203917']
Madem her sınıfa farklı olucak. Kardeşim derdim falan yok bana programını savunuyorsun o yüzden. Neyse ginede emek var.
[/quote]
Neyse kardeşim bu tartışmada burda kapanmıştır hakkını helal et.