Jump to content

Kablolu Modem Ile Kablosuz Internete Girmek?

empeor
 Share

Recommended Posts

şöyle bi sorum olacak

uydunet kullanıyorum
bi tane kablolu modemim var ve tek kablo çıkışı var
bi tane de 5 li switch im var

şimdi laptopta interneti kablosz kullanmak istiyorum
ve masaüstü bilgisayara da kabloyla interneti bağlamak istiyorum
kablosuz uydunete uygun modemler de pahalı
onun yerine

kablolu modem (tek kablo çıkışlı) + 5 li switch + [b]ne almam lazım ve nasıl bağlamam lazım
kablosuz şekilde laptop u kullanmak için[/b]

bi yardım edin de akşama halledeyim bu işi

tavsiye ettiğiniz ürünü görsel olarak da gösterirseniz sevinirim Edited by empeor

Masaüstü bilgisayarını kablo ile bağlıyorsun. Bir tane usb kablosuz ethernet alıp onu da masa üstü bilgisayarına bağlıyorsun, connectify diye ücretsiz bir pogram var indirip masaüstü bilgisayarına kuruyorsun, masa üstü bilgisayarın bir çeşit acces point görevi görüyor. Lapto ile artık bağlanabilirsin.

[center][b]Şöyle basit bir cihaz işinizi görür
Kısaca özelliklerini özet geçmek gerekirse..
150Mbps Access Point + 5 Port Switch
Universal Wpa2 Repeater "Ap To Ap"(Kablosuz Yayını Kablosuz Olarak Tekrar Yayın Yapar. ")
Aynı işlemi kablo sistemi ilede halledebilirsin (Kendim aynı sistemi kullanıyorum)
Türkçe kurulum ve kullanım CD'si ile birlikte geliyor

[img]http://f1205.hizliresim.com/x/p/6c614.png[/img]
Küçük bir bağlantı şeması aldım Cd'den
Burdan da bakabilirsin
[color="#0000FF"]http://www.mediafire.com/view/?gzdfsaegf7rxp8m[/color]

Altta da ürünün satış adresi var (Link vermek yasak ise silinebilir)

[color="#0000FF"]http://www.hepsiburada.com/Liste/edimax-ew-7228apn-150mbps-access-point-5-port-switch/productDetails.aspx?productId=bd130101&categoryId=410[/color]

[/b][/center]

Şimdi anlamış mıyım bi kontrol eder misiniz...

uydunet modemden internet çıkışını bu access pointin 1. girişine bağlıyorum

ordan kabloyla masaüstüne interneti gönderiyorum
kablosuz olarak da laptopuma internet geliyor...
doğru mu?

peki kurulumu hem masaüstüne hem de laptopa mı yapıyorum
yoksa sadece kablosuz ağa şifre vs eklemek için laptopa mı kuruyorum...

[quote name='wildly' date='21 May 2012 - 08:47 ' timestamp='1337590028' post='1203349']
Masaüstü bilgisayarını kablo ile bağlıyorsun. Bir tane usb kablosuz ethernet alıp onu da masa üstü bilgisayarına bağlıyorsun, connectify diye ücretsiz bir pogram var indirip masaüstü bilgisayarına kuruyorsun, masa üstü bilgisayarın bir çeşit acces point görevi görüyor. Lapto ile artık bağlanabilirsin.
[/quote]

[b]ewet denemiştim çok işime yaradı gerçekten connectify muzice bir program (:
fakat şöyle birşey connectify'nin açık kalması gerekiyor yani kapatamıyorduk pc'i öyle hatırlıyorum ..[/b]

[quote name='empeor' date='21 May 2012 - 08:18 ' timestamp='1337588307' post='1203345']
şöyle bi sorum olacak

uydunet kullanıyorum
bi tane kablolu modemim var ve tek kablo çıkışı var
bi tane de 5 li switch im var

Şu şekilde

[b][i]access[/i][/b] point alacaksınız

örnek
http://www.hepsiburada.com/liste/search.aspx?CatID=1&sText=+Access+Point

Bunub kablosunu modeme takacaksınız tek kablo çıkışı olan yere,yada switche farketmez,,Kablolu modeminzi kablosuz olur,Kabloyu ne kadar uzun yaparsanız o kadar uzağa yayın yaparsınız..

Edited by yusuftas

[b]Bende uydunet kullanıyorum kablolu modemin çıkışını access pointe bağladım interneti o dağıtıyor üzerinde 4 adet rj45 çıkışı mevcut istersem 4 cihazı kablo ile bağlayabilirim + wireless ile bağlanılabiliyor[/b]

[quote name='empeor' date='21 May 2012 - 11:18 ' timestamp='1337591925' post='1203363']
Şimdi anlamış mıyım bi kontrol eder misiniz...

uydunet modemden internet çıkışını bu access pointin 1. girişine bağlıyorum

ordan kabloyla masaüstüne interneti gönderiyorum
kablosuz olarak da laptopuma internet geliyor...
doğru mu?

peki kurulumu hem masaüstüne hem de laptopa mı yapıyorum
yoksa sadece kablosuz ağa şifre vs eklemek için laptopa mı kuruyorum...
[/quote]

[b]Doğru anlamışsınız hocam
Kurulumu her 2 bilgisayar ile de yapabilirsin
Ben önce Web Arayüzü ile kurulum yaptım Sonra Cd ile denedim Basit bi kurulumu var..[/b]

Yani önerilen metodlarda ekte bir access point yada wireless adaptör/ethernet gerekecek. Böyle oluncada ne gerek var, üzerlerine az birşey daha para ekleyerek wireless modem alınabilir. Bu durumda eğer diğer modemin port vs ayarları yüzünden ondanda vazgeçemiyorum denirse, kablolu modeme ethernet portlarından wireless router modem eklenerekte mevcut modem ayarlarıyla ayrıca wireless bağlantıya kavuşulmuş olur. Yani eğer problem maddi değilde modem ayarlarını değiştirmeden korumak olursa..
Sonuç olarak orta yollu bir wireless modem almanı öneriyorum; çok pahalı değiller.
Edit: Pardon uydunet uyumlu kablo modemlerin fiyatlarını bilmiyorum.

Edited by temmuz

[quote name='wildly' date='21 May 2012 - 10:47 ' timestamp='1337590028' post='1203349']
[/quote]

connectify programı 3g ozellikli modemleri dağıtıyor diye biliyorum. Yani VINN gibi modemleri paylaştırıyor sanırsam.

[quote name='RAPTER' date='21 May 2012 - 12:40 ' timestamp='1337604020' post='1203416']
connectify programı 3g ozellikli modemleri dağıtıyor diye biliyorum. Yani VINN gibi modemleri paylaştırıyor sanırsam.
[/quote]

[b]hayır connectify kurulu oaln bilgisayardaki interneti dağatır vınn adsl farketmez ..[/b]

slm dostum, Masaüstü pc'in kablo ile bağlanabiliyorsa, masaüstü bilgisayarına bir tane PCI wireless internet kartı(WLAN) al ve ethernet üzerinden bağlandığın interneti WIRELESS KART üzerinden dağıt, programa falan gerek yok, bunu Vista/W7 yapıyor zaten

Bunu saatin oradaki internet ikonuna basarak AĞ ve Paylaşım Merkezine girdikten sonra, karşına çıkacak ekranda YENİ BAĞLANTI VEYA AĞ KURUN a tıkladıktan sonra
[img]http://i45.tinypic.com/34ir24l.png[/img]

yıllardır kullanırım, memlekette kablosuz modem yok, ufak netbooku acces point yapıyorum böylelikle,

daha fala bilgi için google amca:) [code][url="http://doctus.org/showthread.php?t=44101"]http://doctus.org/showthread.php?t=44101[/url] [/code]

Edited by yeniceli2001

edimax-ew-7228apn ürünü uyduneti desteklemiyormuş
gündüz aldım geldim 1-2 saat uğraştım yapamadım
teknik destek için firmayı aradım
adam uyduneti bu ürün desteklemiyor
şu an yapsak bile sonra problem çıkar dedi telefonu yüzüme kapattı

ben de linksys E1200 wireless-n router aldım
kolaylıkla da bağladım
şimdilik sıkıntı yok gibi...