Jump to content

Hem Üniversite Okuyup Hemde Memur Olmak

djonur007
 Share

Recommended Posts

[b][font="Trebuchet MS"][size="3"]Merhaba arkadaşlar. Ben bu sene Allah nasip ederse üniversiteye başlayacağım. Üniversitede okuyan bazı tanıdıklarım ikinci öğretimde eğitim alıyorlarmış. KPSS sınavına girmişler ve üniversitenin bulunduğu şehide memur olmuşlar. Yani hem üniversite okuyup hemde memurluk yapıyorlar.

Merak ettiğim ve öğrenmek isteğim bazı şeyler var. Mesela;
[/size][/font][/b][list][*][b][font="Trebuchet MS"][size="3"]Çalıştığımız kurum vize-final haftalarında bize kolaylık sağlıyor mu?[/size][/font][/b][*][b][font="Trebuchet MS"][size="3"]Bu iki iş aynı anda yürütülür mü?[/size][/font][/b][/list][b][font="Trebuchet MS"][size="3"]Aktaramadığım aklımda çok soru işareti var ama en önemli iki tanesi bunlar. Bilgisi olanlar, bu sistemi uygulayanlar varsa bizimle paylaşırlarsa çok sevinirim.
[/size][/font][/b]

Sorumlun, şefin, amirin ile arandaki husimet önemli ama %90 her yer kolaylık sağlıyor.
tabi kazandığın üniverstedeki şehir e atanmak mesele şans birazda
İki iş aynı anda yürütülür biraz zor olur. Sıkı tutarsan bi problem çıkmaz.

Hayırlısı olsun Allah kolaylık versin

Edited by edim.7

[b]Bizim arkadaş da aynı şeyden bahsetti. Bu yıl üniversiteye yerleşebilirsem memur olmayı düşünüyorum. Fakat şöyle bir sorun var. Okul okuduğun şehre vermiyorlar sanırım ilk yılında. Okulu donduruyorsun, ikinci yıl tayin isteyip okulunun olduğu yere gidebiliyorsun. Araştırmak lazım.[/b]

[b]Eğer KPSS'den iyi bir puan alırsam sadece üniversitenin bulunduğu şehirde tercih yapacağım zaten. Bence bu sorun değil. Asıl sorun kurum sınav olduğu zaman kolaylık sağlayacak mı?

Birde biliyorsunuz ki üniversite tercihlerini yazın KPSS tercihlerini ise ekim ayında yapıyoruz. Diyelim ben üniversitede başta birinci öğretim seçtim, ama sonradan KPSS'yi kazandom memur oldum. Tekrar YGS-LYS sınavlarına girmeden ikinci öğretime geçiş yapma hakkım var mı?[/b]

SEN TERCİHLER NORMAL ÖĞRETİMİ TERCİH ET OKUDUĞUN BÖLÜMÜN 2. ÖĞRETİM VAR MI DİYE HER BÖLÜM İKİNCİ ÖĞRETİMİ YOK
BAZI ÜNİVERSİTELER İKİNCİ ÖĞRETİMLERİ SAAT 5 SONRA DEĞİL ÖĞLENDEN SONRA DERSLERİN BAŞLAMA DURUM VAR BUNU DİKKAT ET
DERSLERİ İYİ OLURSA 2. ÖĞRETİMDEN NORMAL ÖĞRETİME GEÇE BİLİRSİN AMA NORMAL ÖĞRETİM İKİNCİ ÖĞRETİME GEÇMEK İÇİN ÖYLE BİR KURAL YOK İSTEYEN GEÇEBİLİR (KONTENJAN OLMASA)
İŞ KONUSUNDAN KURUMLAR GÖRE DEĞİŞE BİLİR KURUM OKUDUĞUN İÇİN KOLAYLIK TANIR....

Benim bir tanıdığım vardı 2. sınıfta kazandı. Havalimanı itvayeciliğini örgün okuyordu eğitim görevlilerinden anlaşarak okula gitmedi.
Sadece sınavlara gitti.3. sınıfta evlendi :) 4 senede okul bitirdi. Yüksek lisans bitirdi. Şimdi de daha yeni askere gitti.

[quote name='DeTrOiT' date='25 May 2012 - 22:44 ' timestamp='1337978659' post='1205069']
kardeş ben bahsettiğin gibi çalışıyorum gardiyanım memur eğitim hakkı vardırdır. okulada gidersin sorun olmaz idari izinli sayılıyorsun.

ayrıntılı bilgi istiyorsan konu üzerinden sorabilirsin
[/quote]

Özelden irtibata geçsek.

[quote name='edim.7' date='25 May 2012 - 23:03 ' timestamp='1337979797' post='1205077']
Benim bir tanıdığım vardı 2. sınıfta kazandı. Havalimanı itvayeciliğini örgün okuyordu eğitim görevlilerinden anlaşarak okula gitmedi.
Sadece sınavlara gitti.3. sınıfta evlendi :) 4 senede okul bitirdi. Yüksek lisans bitirdi. Şimdi de daha yeni askere gitti.
[/quote]

... (Sen anladın edim.7 [u]abi[/u])

[quote name='demkar' date='26 May 2012 - 00:12 ' timestamp='1337983963' post='1205105']
Sadece memur olabiliyorsan öp başının üstüne koy.
[/quote]

Böyle saçma yorum yaparak eline ne geçti?

[quote name='djonur007' date='26 May 2012 - 13:12 ' timestamp='1338027175' post='1205247']
Böyle saçma yorum yaparak eline ne geçti?
[/quote]

Niye saçma olsun ki? Memur olmak artık piyango biletine ikramiye çıkması gibi. Üniversite bitirip yıllarca atanamayan kişiler var. İnşaatta amelelik yapan, kalorifer tesisatında çıraklık yapan, bilgisayarcıların deposunda yük indiren, bürolarda sigortasız vasıfsız eleman olarak çalışan... üniversite mezunları var. Sınıf arkadaşının karşısına önünü ilikleyip boynunu bükerek makamına giren bahtsız üniversite mezunları var.

Seninde göreceğin daha çoook günler var. Hakkında hayırlısı... :good:

[quote name='TugruL' date='26 May 2012 - 12:46 ' timestamp='1338029177' post='1205270']
Niye saçma olsun ki? Memur olmak artık piyango biletine ikramiye çıkması gibi. Üniversite bitirip yıllarca atanamayan kişiler var. İnşaatta amelelik yapan, kalorifer tesisatında çıraklık yapan, bilgisayarcıların deposunda yük indiren, bürolarda sigortasız vasıfsız eleman olarak çalışan... üniversite mezunları var. Sınıf arkadaşının karşısına önünü ilikleyip boynunu bükerek makamına giren bahtsız üniversite mezunları var.

Seninde göreceğin daha çoook günler var. Hakkında hayırlısı... :good:
[/quote]

Gerçekten çalışıpta, emek veripte iş bulamayan kim var? Bi üniversite mezunu olmak var birde başarılı olarak üniversite mezunu olmak var. sırf üniversite mezunu olmak için üniversite okuyanlar var bu ülkede.

Onurcum okulda polyanna hikayelerimi okutuyorlar size? Okul dördüncümüz 6 sene sonra atandı bizim. Açıkta kalan öğretmen sayısı yüzbinleri geçti. Senelik alınan Orman mühendisi sayısı 35-40. Daha çoook örnek var. Sen çok çalışıp inşallah hepsini birden halledersin. Allah kolaylık versin.

[quote name='TugruL' date='26 May 2012 - 12:57 ' timestamp='1338029870' post='1205278']
Onurcum okulda polyanna hikayelerimi okutuyorlar size? Okul dördüncümüz 6 sene sonra atandı bizim. Açıkta kalan öğretmen sayısı yüzbinleri geçti. Senelik alınan Orman mühendisi sayısı 35-40. Daha çoook örnek var. Sen çok çalışıp inşallah hepsini birden halledersin. Allah kolaylık versin.
[/quote]

Abi şu anlaşılmıyor: Madem bu ülkede öğretmenler atanamıyor neden öğretmenlik okuyorsun o zaman? Madem orman mühendisliği iş imkanı çok az, neden o bölümü okuyorsun? Ben düz lisede okuyorum bitti bu sene. Daha önce benim okuduğum okuldan mezun(2003 yada 2004) olan bir kişi Balıkesir üniversitesi İnşaat mühendisliğini kazandı. Okulunu bitirdi ve geçen sene Çeşme'de kendine ait yaklaşık 500 bin TL lik villasını sattı. Şuan tabiri caizse köşeyi dönmüş durumda.

Bu sadece bir örnekte. E bu ülkede mezun olduğu gibi köşeyi dönenlerde var; mezun olup hiçbir yerde iş bulamayacağını bildiği halde o bölümde okuyanlarda... Bu kişinin ülkenin şu anını ve geleceğini nasıl değerlendirdiğine bağlı.

Okullarda bize (yani en azından ben öğrendim) hangi bölümleri okursanız iş bulursunuz sorusunun cevabını verdiler. [img]http://www.tnctr.com/public/style_emoticons/default/cool.gif[/img][img]http://www.tnctr.com/public/style_emoticons/default/wink.gif[/img]