Jump to content

Bilgisayar Geç Açılıyor

cihan21
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba bir haftadır şöyle bir sorunla karşılaşıyorumj bilgisayarın güç düğmesine basınca bilgisayar çalışıp kapanıyor sonra tekrar aynı şekşilde kendiliğinden çalışıp kapanıyor bişr kaç defa böyle devam ettikten sonbra boot ekranı görünüp pc açılıyor özetlmek gerekirse pc marş basmıyor sanki çalışması için ısınması gerek anladım sorun nedir kasayı açtım temiliğini yaptım ram bakımı hdd nin kablolarını söküp taktım aklıma gelenleri yaptım nafile sonuç aynı
Sorun nedir acaba
[color="#4169E1"][b]Özellikler:
İntel Pentium dual core 2.53 ghz işlemci
msi anakart
2 gb ram
320 hdd[/b][/color]

Bilgisayarına bağlı donanımların hepsini çıkartıp tek tek takıp dene sadece ekrana görüntü gelecek şekilde anakarta takılı bir şey kalmasın ramlerden 1'risini tak istediğin gibi değilse slot değiştir yine istediğin gibi değilse 2.i remi takıp dene.Hatta varsa farklı bir güç kaynağı dene Deneme yanılma yöntemini kullanabilirsin, tabi yeterli parçan varsa
ama hiç parça yoksa bile remlerden başlayabilirsin diğer donanımları ayırıp deneyeceksin.

[quote name='D21' date='19 June 2012 - 13:40 ' timestamp='1340106015' post='1213548']
Bilgisayarına bağlı donanımların hepsini çıkartıp tek tek takıp dene sadece ekrana görüntü gelecek şekilde anakarta takılı bir şey kalmasın ramlerden 1'risini tak istediğin gibi değilse slot değiştir yine istediğin gibi değilse 2.i remi takıp dene.Hatta varsa farklı bir güç kaynağı dene Deneme yanılma yöntemini kullanabilirsin, tabi yeterli parçan varsa
ama hiç parça yoksa bile remlerden başlayabilirsin diğer donanımları ayırıp deneyeceksin.
[/quote]

Ram tek slot 2 gb ben işlemciden korkuyorum tahminimce sorun işlemcide bakalım hayırlısı anlayan arkadaşların da yorumlarını göz önünde bulundurup ona göre bir yol haritası çizeğim
İlgilendiğin için tşekkür ederim

[quote name='ylmaz42' date='19 June 2012 - 14:09 ' timestamp='1340107742' post='1213558']
msconfig den gerekli ayarları yaparsan pc hızlanabilir.forumda bununla ilgili konular vardı.
[/quote]
Sistemden kaynaklanan bir durum değil donanımsal sorun olduğu konuyu tekrar okumanı öneririm

[quote name='HalilYanar' date='19 June 2012 - 14:36 ' timestamp='1340109413' post='1213565']
İşlemci fanını iyi geçirmediğinde böyle bir sorun yaşarsın açılır 3 4 sn. sonra kapanır. Bende böyle bir şey yaşadım durmadan açığ kapatırsan anakartı yakarsın.
[/quote]
ne yapmam gerek bu konuda ben işlemci ile hiç oynamadım aldığım günden beri sabit durumda tek bi defa pc hepsini temizledim başkada bişey yapmadım

[quote name='sober atakan' date='19 June 2012 - 18:42 ' timestamp='1340124157' post='1213635']
arkadaşım aynı sorun birkaç defa başıma geldi
en son power supply de buldum arızayı
sıkıntı şu elektrik dalgalanması yapıyodur
[/quote]
Çözümü nedir poweri değişsem sorun çözülür mü ?

ilk yapman gerekn işlemciyi sokme fanın yanın daki 4 vida ya benzer kelebeği ok yönünde çevir açılır termanl macunu temizle yeniden sür
ikinci yapman gereken emanet bir power supply bulup denemek

anakartında arıza vardır.
ya da bilmeden ya da birisi bilmeden anakart ayarlarını kurcalamıştır. bir de başka bir seçenek,
hdd-dvd kablosu ide ise böylesi olur. abi ide, sorundur. direkt biostan çalıştığı için en ufak bir temassızlık biosu bekletir. en kolayı sen bir kabloyu sök kabloda ufak beyazlama var ise bir teli kopmuştur. o kabloyu değiştir.

Sata sürücüleri kullanıyorum anakart problem varmı bilemem ben şuan için power düşünüyorum yedek bir power bulup onu deneyeceğim eğer sorun çözülmez ise teknil servise başvurmak zorunda kalacağım
hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim konu ile ilgilendiğiniz için

[quote name='cihan21' date='19 June 2012 - 11:20 ' timestamp='1340104828' post='1213541']
Arkadaşlar merhaba bir haftadır şöyle bir sorunla karşılaşıyorumj bilgisayarın güç düğmesine basınca bilgisayar çalışıp kapanıyor sonra tekrar aynı şekşilde kendiliğinden çalışıp kapanıyor bişr kaç defa böyle devam ettikten sonbra boot ekranı görünüp pc açılıyor özetlmek gerekirse pc marş basmıyor sanki çalışması için ısınması gerek anladım sorun nedir kasayı açtım temiliğini yaptım ram bakımı hdd nin kablolarını söküp taktım aklıma gelenleri yaptım nafile sonuç aynı
Sorun nedir acaba
msi anakart
2 gb ram
320 hdd[/b][/color]
[/quote]
Aynı sorun bende de var.Anakart arızalanmıştı ve kuzey köprüsü çip değiştirilmişti.Ogunden bu yana yani 2.5 yıldır marş basmayan araba misali birkez kapanır sonra kendiliğinden açılır bazende ekrana görüntü gelmez birkez reset atarım.Açıkcası dert etmedim zaten ölümcül hata olsaydı 2.5 yıl götürmezdi üstelik overclock lu:D
sistem
E7300 İŞLEMCİ(3.50 OC)
LAMPARTY DK X38 T2RB ANAKART
5 GB RAM(820 MHZ OC)
MSI 512 MB 9800 GTX+(%15 OVERCLOCK)
muhtemelen kuzey köprüsü ile ilgili bir sıkıntı vardır.yada lehimlerde gelen boşluk elektrik atlaması v.s.Yani sorun elektronik oldugunu düşünüyorum.Mümkünse biraz daha fan tak kasana içerisini soğutmaya çalış biraz faydası olur.Ölümcül bir hata oldugunu sanmıyorum.

Edited by kacaksevgilim

[quote name='cihan21' date='19 June 2012 - 11:20 ' timestamp='1340104828' post='1213541']
Sorun nedir acaba
msi anakart
2 gb ram
320 hdd[/b][/color]
[/quote]

biosu sıfırlamayı denedin mi ?

arkadaşım pc geç açılıyor demişsin başlıkta bu bir farklı sorundur
lakin senin derdin ısıyla alakalı bi problemdir anlattığına göre
tüm donanımları kontrol ettikten sonra taki termal macuna kadar
tam kesin diyemem ama powerden kaynaklanan bir elektrik dalgalanması gibi geliyo bana
emanet bi tane bul değiştirip bi dene değilse
farklı türlü bakalım sıkıntıya

Arkadaşlar power takviyesi yapıldı sorun powerde değil işlmecinin fanları söküldü temizlendi herşey denendi anakart kaldı 48 saattir pc açılmıyor zaten sanırsam anakartım göme gitti ben teknisk servisin yolunu tutmaya gidiyorum hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim