Jump to content

Windows7 Mavi Ekran Hatası

ANATOLIA
 Share

Recommended Posts

Selam Arkadaşlar Acer5750g LAPTOP Kullanıyorum 64 bit windows 7 kurulu pc'yi kullandıktan bir süre sonra mavi ekran hatası verip yeniden başlatıyor. 2 defa recovery yaptım fakat sorun yine aynı düzelmedi son 2 gündür böyle sorununun çözümünü forumda araştırdım ama bulamadım.

[quote name='ANATOLIA' date='01 July 2012 - 00:14 ' timestamp='1341094458' post='1217511']
Selam Arkadaşlar Acer5750g LAPTOP Kullanıyorum 64 bit windows 7 kurulu pc'yi kullandıktan bir süre sonra mavi ekran hatası verip yeniden başlatıyor. 2 defa recovery yaptım fakat sorun yine aynı düzelmedi son 2 gündür böyle sorununun çözümünü forumda araştırdım ama bulamadım.
[/quote]

Mavi ekran hatalarının nedenleri farklı olabilir. Hata kodunu yollar isen, hatanın nereden kaynaklandığını ve çözüm yollarını açıklayabilirim. Hata kodunu göremiyor isen Blue Screen Viewer'i kullanabilirsin.
[code] http://www.nirsoft.net/utils/bluescreenview.zip [/code]

Haydi kolay gele !

Buyrun SS Aldım.

[img]http://d1207.hizliresim.com/z/2/95897.png[/img]

[code]==================================================
Dump File : 070212-22261-01.dmp
Crash Time : 02.07.2012 18:51:30
Bug Check String : DRIVER_POWER_STATE_FAILURE
Bug Check Code : 0x0000009f
Parameter 1 : 00000000`00000003
Parameter 2 : fffffa80`0893b060
Parameter 3 : fffff800`00b9c3d8
Parameter 4 : fffffa80`049de010
Caused By Driver : ntoskrnl.exe
Caused By Address : ntoskrnl.exe+7cc40
File Description : NT Kernel & System
Product Name : Microsoft® Windows® Operating System
Company : Microsoft Corporation
File Version : 6.1.7601.17640 (win7sp1_gdr.110622-1506)
Processor : x64
Crash Address : ntoskrnl.exe+7cc40
Stack Address 1 :
Stack Address 2 :
Stack Address 3 :
Computer Name :
Full Path : C:\Windows\Minidump\070212-22261-01.dmp
Processors Count : 4
Major Version : 15
Minor Version : 7601
Dump File Size : 775.856
==================================================

[/code]

Dmp dosyasının tam içeriği olmamasına rağmen 0x0000009f mavi ekran hatası DRIVER_POWER_STATE_FAILURE şekline verilir. Sistemin Hibernate ( hazırda bekleme moduna ) girşinde ve çıkışında güç yitimi hatasıdır. fffff800`00b9c3d8 parametresi Nvidia BSDOS hataları arasında yer alıyor ve açıklamasında;
[code] WARNING: Unable to verify timestamp for nvlddmkm.sys
ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for nvlddmkm.sys

UYARI: nvlddmkm.sys için zaman damgası doğrulama yapılamıyor
HATA: Modül yükleme tamamlandı fakat semboller nvlddmkm.sys için yüklenemedi[/code]

şeklinde açıklanıyor. Nvidia ekran kartının driverlerini tamamen kaldırıp, güncel sürülerin yüklenmesi ile düzeltildiği belirtilmiş. Driverleri tamamen kaldırmak için Driver Sweeper veya Driver Cleaner gibi programaları kullanarak sistemdeki Nvidia driverlerini kaldırın, ve daha sonra Nvidia güncel sürücülerini yükleyin. Halen aynı hatayı almaya devam ederseniz, Denetim Masası -> Tüm Denetim Masası Öğeleri -> Güç Seçenekleri -> Plan Ayarlarını Düzenle altından -> bilgisayarı uyku moduna geçir kısmını hiçbir zaman olarak düzenleyin. Bu şekilde sorununuz düzelecektir.

Driver Sweeper:
[code]http://phyxion.net/Driver-Sweeper/Driver-Sweeper/Version-3-2-0/Installer.html[/code]

Driver Cleaner:
[code]http://dl10.afterdawn.com/download/fe8a90a02d4bdcf2813637de69a92e69/4ff1d2f6/DCProSetup_15.zip [/code]

Güncel Nvidia Sürücüleri:
[code]http://www.nvidia.com.tr/drivers[/code]

Haydi kolay gele !

• 1 yıl yıl...

merhaba arkadaslar benimde pc de ayni sorun cikiyor xp masa ustu rukerkli karsilastigim bir sorun hard disk degistirdim yinede kurtulamadim dun yine oldu prg kurulumu yaparken mutfaga gidip gelem de pc mavi ekrana girmis bir kac kez reset attim ama yine ayni sorun ve kod olarak da "KERNEL_STACK_INPAGE_ERROR" daha sonra 2. den sonra ayni kod cikti ama onu kaydetmedim ve guvenli mod da actim pc gereksiz dosya v.s dosyalarini sildirtim tekrar reset ettim sorun cikmadi ama diken ustundeyim yine yapacak diye korkuyorum bunun sorunu ne olabilir sizce arkadaslar lutfen acil yadim...

büyük olasılıkra her 2 arkadaşımızda ram hatasından kaynaklı alıyorlar mavi ekranları ramleri sökün silgi ile silin ayaklarını sonra aynı sokete takın bilgisayarı başlatın aynı hata devam ediyorsa ram soketini değiştirin yine aynı mavi ekran hatasını alırsanız yeni bir ram takın öyle deneyin tabi bu durum ekran kartından da kaynaklanabilir onuda bir yoklamak lazım hard diskten mavi ekran vermesi çok zor bir ihtimal