Jump to content

Granti Servisleri Ve Fatura Fotokopisi Ile Ilgili

skyforce
 Share

Recommended Posts

Selamın aleyküm arkadaşlar. Sormak istediğim konu, bütün garanti yetkili servisleri garantiye gönderilen ürünler için faturanın aslı yerine fotokopisini kabul ediyormu ? Bu sorunun cevabı benim için çok önemli. Çünki bilindiği gibi internet üzrinden alış veriş yapıldığında mesela 10 adet elektronik ürün aldık. Klavye , fare, kamera, kulaklık, gibi ıvır zıvırların yanında modem , yazıcı gibi şeyler aldık diyelim. Bunlardan diyelim ki 4 tanesi garanti süresi için de bozuldu. Elimizde de fatura olarak iki adet var. Bilirsiniz genellikle iki adet yolluyor şirketler. Bu durumda diğer iki marka için elimizde fatura kalmıyor mecbur fotokopi olması lazım. Bazı markalar kesin biliyorum ki fotokopiyi kabul ediyor. Fakat her marka bunu kabul ediyormu. Veya bu konu kanunda açık olarak beyan edilmiş mi ? Yani yetkili servis ne olursa olsun faturanın fotokopisini kabul etmek zorunda mı ?

valla ben son bikaç senedir, gerek elektronil, gerek beyaz eşya olsun, gerek mobilya olsun fatura tutmuyorum pek, mantıklı degil farkındayım ama özelliklede son 1 senedir, garanti kapsamındaki veya garanti dışı olan malzemenin seri numarası yeterli oluyor, buna istinaden aklında soru işareti kalmaması için cihazın seri numarasını alıp yetkili servisi önceden aramanda fayda olabilir. Artık yetkili servisler kurumsallaşıyor, teknil servisde faturanın fotokopisi iş görebilir ama ürün degişim konusunda orjinalini isteyebilirler, Kolay gelsin.

Evet normal şartlar altında ne fatura fotokopisine nede garanti belgesine gerek kalmaz aslında. Bu ürün her şeyi kayıt altına alınan bir yer tarafından size satıldığında zaten sisteme satıldı diye düşülmüştür. Oradan sadece seri numarası girilerek her şeye ulaşılabilir. Fakat böyle bir sisteme sahip olmayan yer çok. Ondan dolayı garanti belgesi ve fatura isteniyor.

Bu konuda diğer arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Ürün değişimi olacaksa özellikle kutusunu da istiyorlar, faturanın fotokopisi ise bazen inisiyatiflerine kalmış[color="#FF0000"] normalde gerek yok[/color]

Garanti firması hakkında bilgi verirsen aynı tecrübeyi yaşayan çıkabilir.

[quote name='D21' date='01 July 2012 - 08:59 ' timestamp='1341125978' post='1217558']
Ürün değişimi olacaksa özellikle kutusunu da istiyorlar, faturanın fotokopisi ise bazen inisiyatiflerine kalmış[color="#FF0000"] normalde gerek yok[/color]

Garanti firması hakkında bilgi verirsen aynı tecrübeyi yaşayan çıkabilir.
[/quote]

Ortada belirli bir firma yok. Sadece bu gibi durumlarda ne oluyor onu öğrenmek istiyorum. Özellikle bilirsiniz bir kaç arkadaş birleşip internet üzerinden bir şey almak istiyoruz. Hem kişi başına alınacak eşya sayısı az olduğundan hem ayrı ayrı kargo parası ödememek için birlikte bir şey almak istediğimizde. Karşımıza bu sorun çıkıyor. Bu konu acaba konunda nasıl belirlenmiş.

Yani amacımız ürünleri sipariş ettikten sonra herkese düşen ürünü verip yanınada fatura fotokopilerini dağıtmak.

Edited by skyforce

Şu ana kadar gördüğüm firmaların hepsi Fatura kopyası kabul etmektedir.
Örneğin:
"1.1 Bu Sınırlı Garanti yalnızca ilk son kullanıcı alıcısına (MÜŞTERİ) ... yetkili bayisinden alınan orijinal satın alma belgesinin kopyası) ibraz etmek zorundadır."

Sena mevzuat kısmına bakmanı tavsiye ederim

http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.6549&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=GARANT%C4%B0%20BELGES%C4%B0%20UYGULAMA

Edited by D21

internetten bilmem ama vatan bilgisayasar fln gibi yerlerde fotokopisini alırlar zaten ürünler satıcı tarafından Seri numaraları database kayıtlıdır sıkıntı olucağını sanmıyom çağuyer fatura istemez ama ürünü garantiye gönderirken garanti belgesi olmasını isterler geçenlerde 2,5" 320 Gb Wd disk verdim vatan bilgisayara garantiden geri gelmiş garanti belgesi yok faturası fotokopisi geçerli olması lazım ama garanti belgelerinin aslını istiyolar