Jump to content
TNC-TR
Sign in to follow this  
kurufasulye

Disk Yazma Koruması Kaldırma Yardım

Recommended Posts

Elimde Hi-Level 16 GB Usb bellek var. Geçenlerde bunu kullanarak bir notebooka format atmak istedim. Bulduğum bir programla (ismini htırlamıyorum) belleğimi biçimlendirerek bootable hale getirmeye çalıştım. ne olduysa oldu flashımın dosya sistemi RAW oldu ve "Disk Yama korumalı" oldu. Bilgisayarımdan, cmd komut isteminden, regedit ten, killdisk, hp nin programından gibi bir çok yoldan format atmayı denedim ama her defasında disk yazma korumalı biçimlendirilemiyor hatası aldım. internette ulaştığım her yolu denedim ama ne dosya sistemini değiştirebildim ne de formatlayabildim. üreticiye mail attım 5 gün oldu ancak daha cevap gelmedi. bir çok yerde flashın bozulduğu geri getirilemeyeceği yönünde yorumlar var. ancak bunlara pek güvenmiyorum. çünkü donanımsal olarak bir sorun yok. flashın içine girebiliyor, dosyaları görüntüleyebiliyorum. ancak dosyalara müdahale edemiyorum. bu sorun ile daha önce karşılaşan ve çözümünü bilen üstadlardan yardım istiyorum. içinde zaten önemli bir bilgi yok her türlü yolu deneyebilirim. kırıp atmak hariç :D Edited by kurufasulye

Share this post


Link to post
Share on other sites
Usb biçimlendirme programları daha işe yaramıyorsa, en sonra çare chip programlarıyla sorunu gidermendir. Geçenlerde bir arkadaşta aynı sorunu yaşamıştı ve benim önerimle chip programlarıyla ilgili sorununu çözmüştü.

Kısaca aşağıdaki siteden ChipGenius programını indirip, chip bilgisini öğrendikten sonra ilgili chip programlarını kullan. ChipGenius heralde link veriyordu.
Linkte ilgili programı bulamazsan yine aynı siteden chip programlarına ulaşabilirsin... http://flashboot.ru/index.php?name=Files

ChipGenius için link...
[color="#0000FF"][u]http://flashboot.ru/Files-file-131.html[/u][/color]

Share this post


Link to post
Share on other sites
chipgenius programı ile taradım resmi aşağıda beni http://dl.mydigit.net/special/up/alcor.html linkine yönlendirdi. çince bir site. google translate ile çevirebildiğim kadarıyla bir klsör indirdim ve içinden çıkan progrma ait görüntüler de var. ama hiç bir şey yapamadım. bir hata verdi sanırım doğru progrmı bulamadım.

[img]http://g1208.hizliresim.com/10/k/bz0cq.jpg[/img]

[img]http://g1208.hizliresim.com/10/k/bz0fg.jpg[/img]

[img]http://g1208.hizliresim.com/10/k/bz0gz.jpg[/img]

bir de VID PID değerleri

[img]http://g1208.hizliresim.com/10/k/bz0jv.jpg[/img]

Share this post


Link to post
Share on other sites
@kurufasulye

Ilgili yaşadığın sorun, @casper0007 söylediği gibi senin sisteminle alakalı da olabilir. Farklı bir sistemde (bilgisayarda) denemişmiydin!
Programa gelirsek, gördüğüm kadarıyla doğru programı indirmişsin ve program senin flash diskini görmüş. Sen yinede farklı bir pcde fdiski test edip ilgili alcor chipine ait prograları kurcala. Bazen yeni program tam netice vermeyebilir. Senin fdiskine ait programlar aşağıdaki linkte listelenmiştir...

[color="#0000FF"][u]http://flashboot.ru/index.php?name=Files&op=cat&id=7[/u][/color]

Sonucu yazmayı unutma...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arkadaşlar aynı problemi bende yaşıyorum Sandisk Cruzer Edge 8GB flash belleğim bugün sabah harika çalışırken öğleden sonra "Yazma Koruma Hatası" vermeye başladı öncelikle şunları söyleyeyim.

  1. Regedit'ten privacy 0 1 muhabbeti işlemiyor.
  2. Bu şekilde sorun çözen ufak programcıklar da işe yaramıyor.
  3. Kesinlikle biçimlendirilmiyor. WinXP kur başlangıcında bile denedim.(Kesinlikle Silinemiyor.)
  4. Hp programıda işe yaramıyor.
  5. Üzerinde switch(anahtar) da mevcut değil.Yani öyle bir koruma tuşu yok heryerine baktım.

Zannedersem forumlarda görüp denemediğim bişey kalmadı. İçindeki dosyalarımın hepsini görebiliyorum.Hatta kopyalayıp masaüstüne alabiliyorum. Fakat usb içinden en ufak b,şey silemiyorum veya içine bişey kopyalayamıyorum.

Konu hakkında bir bilgisi veya becerisi olan varsa lütfen yardımcı olsun....

Share this post


Link to post
Share on other sites

dostum yukarıda bahsi geçtiği şekilde flaş belleğini chipgenius ile yeniden fabrika ayarlarına döndüren firmware yüklemelisin hiç de olamdı chipgenus nasıl kullanılır şu bağlantıyı incele

 

 

 

http://www.tnctr.com/topic/208415-usb-flash-diskinizi-cd-rom-yapyn-usb-to-cd-rom/
Edited by yeniceli2001
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×