Jump to content

Pc Harddiski Görmüyor

XXX90
 Share

Recommended Posts

arkdaşlar yardımızı bekliyorum pc im sata lı 250 gb harddisk var üzerine 1 tane 80 gb ideli harddisk ekledim fakat görmüyor bilgisyarım kısmında görünüyor fakat biçimlnedirme yaptırmıyor setup ayarı mı gerekiyor durum ne olacak bağlantı sorunu mu var slm anakartın ide kısmına bağladım ama yine görmüyor Edited by XXX90

hdd sorunlu olabılır
soyle yap, satalıyı devre dıs bırak, power yada sata kablosunu sök ve sadece ıde'yı bagla
sonra xp ve wın7 cd\dvdyı takıp format atmayı dene, tek parca olarak, format sorun olmazsa sıstemı ıdeye satayı da yedek olarak kullan

Edited by ozanaus

Öncelikle bu gibi sorunlar ile karşılaştığınızda anakart modeli, harddisk modeli gibi bilgileri verirseniz daha detaylı yardımcı olabiliriz. Şimdi sadece genel olarak bilgi vermek zorunda kalacağız. İlk iş olarak harddisklerinin jumper ayarlarını kontrol et. Sistem diski olarak kullanacağın harddisk MASTER (Ana), yedek olarak kullanacağın harddisk SLAVE (ikincil) olarak tanımlanmalıdır. Genelde seninde yaşadığın sorun bundan kaynaklanır. Jumper ayarlarını nasıl yapabileceğin harddisklerin üzerinde yazmaktadır. Kolayca anlayabileceğin bir şekilde ayar yapılır. Örnek resim aşağıda,

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1345225115__samsungjumpersettings.jpg[/img]

Daha sonra BIOS üzerinden SATA ve IDE bağlantı noktalarının açık (ENABLED) olduğunu kontrol et. BIOS türlerine göre değişik yazım şekillerine sahip olabilir. On-Chip IDE Channel veya Onboard IDE Controller gibi. Ayrıca SATA disklerin sistem tarafından performans yönetimlerini sağlamak amacı ile SATA modunu AHCI (Advanced Host Controller Interface - Gelişmiş makine kontrol arayüzü) olarak etkinleştirmeni öneririm.

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1345225193__bios1.jpg[/img]

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1345225385__fotoraf0004ik9.jpg[/img]

Bu ayarları yaptıktan sonra sorunun büyük bir ihtimal ile çözülecektir.

Haydi kolay gele !

kardeş öncelikle verdğin bilgiden dolayı sağol fakat bu master ve slv olmadan tekini kullandım ben ikinciyi takıncı sistem allah bullah oldu yoksa ikisinde de master vs slav ayarı yok jampir bile yok o yüzden baba deneyiyem ynede

Edited by XXX90