Jump to content

Pc Çok Yavaş Çalışıyor :s

jackie1
 Share

Recommended Posts

Selam arkadaşlar
Bilgisayarım çok yavaş çalışıyor.Onboard ekran kartını kullanırken durup dururken kapanıyor.
Pc başlarken siyah ekranda işlemciyi bazen 17 çarpanlı olacak şekilde gösteriyor (1,86 ghz)bazende 20 çarpanlı olarak gösteriyor (2,66) :S

Format attıktan sonra flash bellek taktım.Pc nin flash belleği tanıması 10 dk sürdü. :S Bir aygıt bulundu derken işlemci %100 e çıktı. Tanıyana kadar.

Bugün harici ekran kartı taktım.Zotac Ge Force GT 8600 DDR3 512 mb 128 bit.
Counter 1.6 yı botlu şekilde oynarken çok kasıyor.

En son pc nin bios ayarlarına girdim PC Health Status bölümünde işlemcinin ısısının 92 derece olduğunu gördüm.
Sistemin bu ;
775 pinlik anakart
GİGABYTE GA31 ES2L http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-g31m-es2l_24
İntel Pentium 4 2.66 ghz
4 GB Hi-Level Ram
320 Gb SEAGate sata2 harddisk
Zotac Ge Force GT 8600 DDR3 512 mb 128 bit

Ne yaptıysam da bu ısıyı düşüremedim.Sizce bu ısı değeri normal mi ne yapmalıyım pc nin düzelmesi için saygılar teşekkürler.

İşlemci sıcaklığının 92 derece olması anormal bir durum. Pentium 4 2.66 GHz'lik işlemcilerin stabil çalışma sıcaklıkları ( TCase ) maksimum 74 derecedir. İşlemci soğutucu bloğunun yerinden oynamış olma ihtimali yüksek. Anakarta bağlanan bağlantı pinlerinin tam oturduğunu ve soğutucu bloğun yerinden oynamadığını kontrol et. Ayrıca soğutucu bloğun üzerinde kir, toz gibi şeyler var ise temizle ve soğutucu fanın çalıştığından emin ol.

İntel Soğutucu Blokların montaj şeklini anlatmak gerekir ise, Soğutucu bloğa ait pinler önce tamamen geri çekilerek açılır, üzerinde bulunan oklar soğutucu bloğa bakacak şekilde işlemci üzerine yerleştirilir. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi karşılıklı pinler üzerine (A-A veya B-B) bastırılarak pinlerin anakarta sabitlenmesi sağlanır, daha sonra üzerindeki ok yönlerinin tersine doğru tornavida ile çevirilerek soğutucu blok yerine tamamen sabitlenir.

[img]http://www.supremelaw.org/systems/heatsinks/Intel%20Stock.2.jpg[/img]

Eğer mümkün ise termal macunu yenilemende işlemci sıcaklığını bir nebzede olsa düşürecektir.

[img]http://image.cdn.sahibinden.com/photos/57/16/86/685716865ba.jpg[/img]

Haydi kolay gele !

İLk aklıma macun gelmişti. Üzerindeki macun kuruduğu için üzerini silerek temizledim.Macunu sürdüm.100 dereceden 90 derecelere düştü..Bundan önce de fan üzerine tam oturmadığı için açılır açılmaz kapanıyordu.Kasayı yan yatırarak windows ekranına anca gelebiliryordum :S AA_BB olayına bakınca :S birşeyleri yanlış yaptım gibi geliyor :S Deniyeceğim çok teşekkür ederim kardeşim :)
Pes 6 yı kurdum onu bile oynamadı bu sistem . İnşallah düzgün çalışır şekilde görecebilecem.Ek 2 tane küçük fan ekledim.Harddisk 1 tane sadece.. dvdrw kart okuyucu ve mercedes tipli kasa olduğu için öndeki ışıkları neon ışıkları herşeyi çıkarmıştım. :D