Jump to content

Recase

blackman12
 Share

Recommended Posts

Bugun dosyalarımı düzenlerken, kullandığım shell context menu deki eklentimin çalışmadığını farkettim. Googleda benzerini aradım ama bulduklarım hem fazla gelişmiş ve saçma sapan işlere yarayan programlardı. ayrıca türkçe karakter desteği de yoktu bu programların. Bende bu programlardan birinin inf dosyasını kullanarak hemen AutoIT'te benzerini yaptım. Sizinle de paylaşayım dedim:

[CODE]http://www.mediafire.com/?0feyrqxo7kkpa74[/CODE]

Yüklemek için inf dosyasına sağ tıklayın ve "yükle" ye basın. Kodları rar dosyasının içindedir. Kodlarda da göreceğiniz üzere kodların %70'i türkçe karakter desteği için yazıldı [img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/biggrin.png[/img] Ayrıca karalama bir çalışma olduğu için tüm kontrolleri yapmadım.

Düzenleme: Programın ne işe yaradığını yazmamışım :D Bu bir dosya adı düzenleme programıdır. Ekte resim verim daha anlaşılır olsun:

[img]http://i.imgur.com/yrctH.png[/img]

Blacman12,çalışmanızı şöyle yapabilir misiniz.

1.Bir klasöre veya dosyaya sağ tıklayacağım.
2.Ve bu çalışmasını yayınladığınız exe dosyasını göstereceğim.
3.Programınız bana seçenek sunacak.
1. Hepsi büyük harf olsun.
2.Hepsi küçük harf olsun
3.Sadece ilk harfi büyük olsun
4.Her kelimenin ilk harfi büyük olsun.gibi.Bunlardan hangisini seçersem o işlemi yapsın.Sağ tuşta olması iyi fikir ama alt menü içinde olmaması aslında sağ tuş menüsünü şişiriyor bende.
Bu exe yi ben file menü tools içinde göstereceğim.Benim gibi Caps Lock özürlüleri için ideal.Saygılarımla
Nasıl bir değişiklik istediğimi anlatmak için örnek bir resim ekledim.

[b]Blackman12 programı parametre ile çalıştırmak için bat dosyasına nasıl bir komut yazmalıyım?Ne yaptıysam hep parametre uyarısı veren ekran çıktı.[/b]
Programın dosya yolu :
C:\Program Files\LopeSoft\FileMenu Tools\Ofisim\Recase\Recase.exe
Bat dosyası da aynı yerde olacak .Yani
C:\Program Files\LopeSoft\FileMenu Tools\Ofisim\Recase
içinde olacak.Adı da Recase
Bir örnek yazıver de ben diğer seçeneklere göre uyarlama yaparım.

[img]http://i.imgur.com/wtlVT.png[/img]

Windows 7 de böyle bi seçenek var lakin, XP için geçerli bir reg kaydı yok dolayısıyla bu seçenekleri bir menü içerisinde toplayamıyorum. Zaten bende bir menüyü bilerek kullanmak istemedim çünkü en azından benim için işlevselliğini kaybediyo, ben o seçeneğe hızlı ulaşmak istiyorum çünkü. Programın parametreleri zaten bilgilendirme kutusunda yazıyor. Örneğin:

recase.exe /u c:\program files\blackman12\SALLADIM.exe yazarsanız exe ismini salladım.exe olarak değiştirir.Arada boşluk olsa dahi tırnak koymanıza gerek yoktur.

"Sadece ilk harfi büyük yap" seçeneği de çok basit bir şekilde yapılabilir tabiki, ama şu an elimde bir proje bulunuyor zaten, bu aralar gerçekten dosyayı indirmeye bile zamanım yok. :/ Proje kaynak kodları zipin içinde var zaten. AutoIT bilen arkadaşlar umarım size yardımcı olurlar.

Blacmanim sizden istediğim şu
File Menü Tools da bir bat dosyası koyacağım.Bu bat dosyası şu koda sahip
recase.exe /u
bunu ekleyip çalıştırıyorum ama sürekli parametre hatası veriyor.Sizden istediğim şu.Bu exe dosyasını u,l,d parametrelerini nasıl ekleyeyim ki recuva.exe görevini yapsın.
En son dediğinizi yaptım.
C:\Program Files\LopeSoft\FileMenu Tools\Ofisim\Recase klasörüne Recase.exe yi ekledim.Sonra bir bat dosyası yazdım.Verdiğiniz kodla ve aynı klasör içine kaydettim.Bat dosya kodu:
start recase.exe /u
recase.exe /u
start recase.exe /u %1
recase.exe /u %1
kodlarını ayrı ayrı denedim.Hepsinde parametresiz veri gönderdiniz hatası verdi.İstediğim tek şey bat dosyasının parametreli olarak programı çalıştırmasıdır.Saygılarımla

recase.exe /u %1

bu kod sizde çalışmaz. %1 kodu bir programı bir dosya tipiyle ilişkilendirdiğinizde açan programa açılan dosyanın yolunu yollar. sizinde tam olarak bunu yapmanız gerekiyor. Ekstra bir bat dosyasına ihtiyacınız yok, sağ tık menüye öğe eklediğiniz yerdeki command bölümüne bu fonksiyonu yazarsanız büyük ihtimal çalışır.