Jump to content

Dijital Imza Nasıl Eklenir

mesale0077
 Share

Recommended Posts

Bende bu konuyu araştırıyorum. SciTE4AutoIt3.exe[b](*)[/b] ile gelen AutoIt3Wrapper yardımıyla açıklama, yayıncı vb. bilgileri compile ederken girebiliyoruz ama seltifikasız bilgi olduğu için "Bilinmeyen bir yayımcıya ait..." diye uyarıyı yine veriyor. Seltifika eklemeyi de ingilizce olarak şurada[b](**)[/b] bir adem anlatmış. Eğer olayı çözen varsa lütfen yazsın...

[b](*)[/b] http://www.autoitscript.com/cgi-bin/getfile.pl?../autoit3/scite/download/SciTE4AutoIt3.exe
[b](**)[/b] http://www.autoitscript.com/forum/topic/66202-digital-code-signing-your-script/page__hl__code%20signing#entry490962

Edited by sameddeger

arkadaşım
bu konu bence şöyle dijital imza olayında bir şirket tarafından imzalama olayı oluyor
oda paralı
bu ya cer yada pfx diye bir dosya bunlar
reshacker ile oluyormuş ama tam olarak çözemedim.
ben dijital imza hazırladım ama exe içine nasıl gömecegimi bilemedim
bu sıkıntıyı çözemedim
vermiş olduğunuz linkteki kodlar
dediğiniz kodlar bende çalışmıyor
galiba bir Scripting.Signer
çağırıyor ama bir kurulum yapmak lazım windowsun dijital imza programını
yanlız siz nasıl yaptığınızı bizlerle paylaşırsanız takıldığımız konular arasındaki bağıntıyı bulma şansımız doğar
dijital imza atarken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var oda
imzalama tarihi yani kullanma süresi bu süre bitimnde artık program çalışmıyor ve yanlış imza olayı olursa dijital imzalı exeler başka pclerde çalışmıyormuş
onuda bir şekilde o pc yede dijital imzalama olayında yaptırmak gerekiyor
dijital imza durumu biraz karışık
eğer güvenli görmezse sistem bu durumda program yasal olmayan ve virüslü dosya yada başka bir sıkıntılar olma durumlarla karşılaşılıyoruz
ama hala bu konuya bir netlik getiremedim

bu konuyu sizler nasıl yaptığınızı anlatırsanız
memnun olurum
özel bir durum varsa özelden msj atabilirsiniz.
kolay gelsin

İşyerimizde elektronik imza kullanmaktayız. Bu duruma şöyle açıklık getireyim: Elektronik imzalar, ESHS' lar (Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı) tarafından üretilir. Bu üretilen sertifikalar sizin TC Kimlik numaranıza göre üretilir ve bir sim kart içerisine yerleştirilir. Bu sim kartlar da Akıllı kart okuyucular (Token cihazı) içerisine konarak bunların okunmasını sağlanır. Herhangi bir belgeye elektronik imza atmaya çalıştığınızda java tabanı ile çalışan program akıllı kart okuyucunuz içerisindeki sertifikanızı okur ve geçerliliğini kontrol eder ve herşey tamam ise elektronik imzayı atar. Daha deatylı bilgiyi Tübitak sayfasında ya da arama motorlarında "Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı" ifadesi ile arayabilirsiniz.

[quote name='radyofon' timestamp='1351457416' post='1251314']
İşyerimizde elektronik imza kullanmaktayız. Bu duruma şöyle açıklık getireyim: Elektronik imzalar, ESHS' lar (Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı) tarafından üretilir. Bu üretilen sertifikalar sizin TC Kimlik numaranıza göre üretilir ve bir sim kart içerisine yerleştirilir. Bu sim kartlar da Akıllı kart okuyucular (Token cihazı) içerisine konarak bunların okunmasını sağlanır. Herhangi bir belgeye elektronik imza atmaya çalıştığınızda java tabanı ile çalışan program akıllı kart okuyucunuz içerisindeki sertifikanızı okur ve geçerliliğini kontrol eder ve herşey tamam ise elektronik imzayı atar. Daha deatylı bilgiyi Tübitak sayfasında ya da arama motorlarında "Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı" ifadesi ile arayabilirsiniz.
[/quote]

radyofon'un dediği gibi Türkiye'de elektronik imza bu şekilde uygulanmakta. Ancak resmi kuruluşlara TÜBİTAK tarafından verilmekte. Örnek: Adalet Bakanlığı. Yetkili özel şirketler de mevccut. Örnek: Türktrust http://www.turktrust.com.tr http://www.sahiplen.com/ E-imza'lar islak imzanın dijital versiyonudur. Aralarında bir fark vardır. O da elektronik imzaların süreli olması. Geçerliliği bir süre sonunda genelde dolar. Bu süre de genelde 1 yıldır. Süresi dolmasından kasıt o imzanın geçersiz olması değil artık imzalama işlevi yapmamasıdır. Uygulamalardaki elektronik imza ise ayrıca belirli bir süreliğine geçerlidir. İmza süresi dolduğunda uygulama güvensiz uyarısı verir. Örnek: Symbian Uygulamaları. E-imzaların farklı imzalama şekilleri de mevcuttur: Token cihazına takılı e-imza kartı (simkart), cep telefonu operatörü (Bildiğim kadarıyla Türkiye'de sadece Turkcell sağlıyor) gibi. Bir de imza sertifikaları mevcut. Bunlar belgenin imzalı olup olmadığını kontrol eder. Örnek: Adobe Reader ve Foxit Reader gibi PDF görüntüleyicilere eklenen e-imza sertifikaları https://efatura.ttnet.com.tr/ttnetefatura/bilgi/imza_dogrulama.html

@mesale0077

Zaten sertifikalar cer uzantılı olur. Her ne kadar token cihazı içerisindeki sim kartta e-imza olsa da, bu e-imza dediğimiz şey sertifikadan ibarettir ve kullanmadan önce (windows işletim sisteminde) internet explorer' ın internet seçeneklerinde içerik kısmındaki sertifikalar bölümüne yüklenir. Eğer buray incelersen windows' un da birçok sertifika kullandığını görürsün. Yani sertifikalar buraya yükleniyor. Bu bölüme eklemeyi yapman gerekir. Regediti araştırırsan, regedit aracılığı ile de bu sertifikayı yükleyebilirsin. Ya da cer uzantılı dosyayı çift tıkladığında windows sertifika yüklemek istediğini anlayacaktır ve güvenilen kısma mı nereye yüklemek istediğini de sana soracaktır.

• 4 ay sonra...

dijital imza olayını kısmen çözdüm

dijital imza atılır :)

deneme yaptığım exesine özellikler derseniz dijital imzayı görürsünüz.
ama otomatık olarak imzayı nasıl tanıtacağız  onu çözemedim
ilerleyen zamanlarda onuda çözeriz.

http://www.mediafire.com/?15x7u1kb5skh1lh

çok karmaşık ona göre arkadaşlar :)

Edited by mesale0077