Jump to content

Modifiye Sistemlerle Ilgili

osmanbey
 Share

Recommended Posts

dostlar gecengün bu teknolojiyle haşir neşir olan bir dostumla yaptıgım .bir tartışmayı buraya taşıyorum. bu işin dogrusunu en iyi burası çözer diyede güvenim sonsuz.onun için burada bu konuyu tartışmaya acıyorum.konu şu: orjınal işletim sistemi diyelimki lisanslı bir win8 işletim sistemi i5 işlemcili bir laptopta kaçsaniyede acılması lazım.ben 30 sn filan dedim oda bana hayır 10 saniyede acılıyor ben gördüm.bu modifiye sistemlerde acılışı geciktiren şey bu modifiye işlemlerini yapanlar bişekilde acılışa bazı trojen türü dosyalar yerleştiriyorlar ondan dolayıda modifiye sistemler biraz gec acılıyor diye iddiada bulundu ben pek inanmadım ama genede içime bir kuşku düşmedi degil acaba böyle bişey olabilirmi .bu konuyu bilen arkadaşlarla bir irdelersek en azında böyle bir tartışma olursada bir cevabımız olur ve güven zedelemesi olmaz diye düşünüyorum

Bu trojan dediğin Norton Antivürüs gibi çalışsa dediğin doğruda, olsa bile o kadar açılışı geciktireceğini sanmıyorum. Şahsen benim trojanlar açılışta değilde explorere tıklayınca aktifleşiyor :D

Şaka bi yana güvendiğiniz kaynaklardan, güvendiğiniz kişilerden sistemleri indirin. Konulardaki yorumları iyi takip edin. Zaten şüpheli bir durum olduğunda ne konuyu nede sahibini barındırmayız...

pc in açılışı yada kapanışı modifiyesinden değil kurulu olan güvenlik yazılmları yada programlardandır ..yeni 3 seniye geç açılsa ne olcak insanın zevkimi körelecek....insan sevdigi için nelere katlanmadıki buna kanmasın biraz gereksiz tartışmada olsa bazıları için tartışmaya gerekiyor mallesef

cevaplar için teşekkurler de. peki şüphelendiğimizde bu tür durumlarda bilgisayarımızı nasıl bir tesde tabi tutmalıyız. yani böyle bir durumla karşı karşıya olup olmadıgımızı nasıl anlarız.tamam modifiye sistemlerde yorumlarıda dikkate alıyoruz oda bizim için uyarıcı oluyorda. bazen bakıyorsun bilgisayarı kapat dediğimizde normalin çok üstünde bir zamanda kapanıyor.bizde eeeee deyip kapat tuşuna basılı tutarak kapatıyoruz.tabi aslında bu yöntemde riskli biliyoruz.ama adam sinir oluyor yahu. kapat dedikten sonra daha ne yapar bu makine . oysa actıgımız tüm proğramlarımızı kapadık daha neyin nesi işte bu tür durumlarda insana bazı şüphelerde getirmiyor degil onun için şimdiden bu konuya yorumlara ve deneyimlere ihtiyac var yardım ve destekler için şimdiden teşekkurler

Sırası ile cevap vereyim
[list=1]
[*]İşletim sisteminin hızlı açılmasını sağlayan asıl faktör HDD'dir. Daha detaylı anlatmak gerekir ise, Windows 8 Kabaca 1 GB civarı veriyi HDD'den okuyarak ve işleyerek sitemi başlatıyor. IDE bir HDD 120 MB/sn hızla, SATA II 180 MB/sn hızla ve SATA III 300 MB/sn hızla okurken SATA III SSD diskler 550 MB/sn hızla bu veriyi okuyabilir. Tabi bu veriler donanımın yapısına ve dosyaların parçalanma(fragment) durumlarına göre değişecektir. İşlemcide ne kadar hızlı bu veriyi işler ise sistemde o kadar hızlı açılacaktır. SSD disk takılı bir sistemde Windows 8 ortalama 8-10 sn içerisinde sistemi tam olarak açabilir. Hatta SSD diski RAID yaparak 5 sn altında de sistemi açanları bile var :D
[*]Şahsen modifiyeli işletim sistemlerine karşıyım. Modifikasyon işlemi kullanıcının kendisine özgü olmadığı müddetçe modifiye olmaktan çok, uyumsuz donanım sorunları, gereksiz programların eklenmesi, sistem dosyaları üzerindeki değişiklikler, yer kazanmak için silinen Windows bileşenleri, DriverPack adı altında başarısız ve hatalı sürücü kurulumları gibi nedenler ile sistemi olması gerekenden çok daha hantal bir hale getiriyor.
[*]TugruL'unda söylediği gibi güvenmediğiniz kişiler tarafından yapılan modifiye işletim sistemlerini mümkün olduğunca kullanmamaya çalışın. Mesela TugruL bir sistem yapsa hayatta indirmem ben onu :p Kesin benim için içerisine bir sürü şey gömer, neme lazım :D
[/list]
Bu konular genelde Şehir efsanesi şeklinde tartışılan konular. Bizim milletimizdeki en kötü huy, bir şeyi tam olarak bilmesede "Yok o öyle değil, böyle" demesi. İşin uzmanları tarafından yapılan modifiye işletim sistemleri oldukça stabil ve hızlı çalışmakta. Bu işte en iyilerden birisi [b][color=#ff8c00]köylü. [/color][/b]Yaptığı modifiye sistemlerden %98 civarı beğeni alan, herhangi bir problem karşısında çözüm arayan ve çözüm bulan kişilerin başında gelmekte. Bu tip kişilerden trojan veya virüs entegre etmesini zaten beklemek hata olur. Tabi entegre eden varmıdır, bir kasa elma içerisinde birkaç tane çürük elma vardır garanti.

Haydi kolay gele !

[quote name='osmanbey' timestamp='1353583160' post='1258273']
cevaplar için teşekkurler de. peki şüphelendiğimizde bu tür durumlarda bilgisayarımızı nasıl bir tesde tabi tutmalıyız. yani böyle bir durumla karşı karşıya olup olmadıgımızı nasıl anlarız.tamam modifiye sistemlerde yorumlarıda dikkate alıyoruz oda bizim için uyarıcı oluyorda. bazen bakıyorsun bilgisayarı kapat dediğimizde normalin çok üstünde bir zamanda kapanıyor.bizde eeeee deyip kapat tuşuna basılı tutarak kapatıyoruz.tabi aslında bu yöntemde riskli biliyoruz.ama adam sinir oluyor yahu. kapat dedikten sonra daha ne yapar bu makine . oysa actıgımız tüm proğramlarımızı kapadık daha neyin nesi işte bu tür durumlarda insana bazı şüphelerde getirmiyor degil onun için şimdiden bu konuya yorumlara ve deneyimlere ihtiyac var yardım ve destekler için şimdiden teşekkurler
[/quote]
İşin birinci adımı yapımcıya güven, ikinci adımı antivirüs programına güven. Eğer antivürüs programında uyuyorsa iş başa düşüyor. Üçüncü adım kendine güven :) Bilgisayardan dışarı bilgi sızıyormu yada yabancı bağlantı varmı öğrenmek için kendi yöntemlerini geliştirecen, yardımcı programlar kullanacan.
Mesela
[CODE]
http://processhacker.sourceforge.net/
[/CODE]
programı ile çalışan tüm uygulamaları ve bağlantıda oldukları ip noları görebilirsin. vb...

TugruL gene iyi bir noktaya parmak basmış. Genelde kullanıcılar antivirüs kullanırlar, aslında tam güvenlik için Antivirüs+firewall kullanılması gerekir. Bir çok antivirüs yazılım şirketinin bu şekilde kombine edilmiş programları var. Ayrıca kullandığınız Firewall otomatik modda değil etkileşimli mod olarak çalışması gerekir ki sizin bilginiz dışında herhagi bir adrese bağlanamasın. Ayrıca firewall'ı etkileşimli mod kullanarak crack işlemi yapmış olduğunuz ve internet üzerinden aktivasyon taraması yapan programlarınızıda firewall'da izin vermeyerek sorunsuz çalıştırabilirsiniz.

Haydi kolay gele !

cevaplar için çok teşekkurler baya faydalı bilgiler ediniyoruz.hele köylü dostumun yaptıgı çalışmalarada parmak basılması beni ayrıca mutlu etti çünkü ben onun yaptıgı modiye çalışmalarına gözü kapalı hemen atlıyor ve onun çalışmalarına güvenim tamdır.demekki yanılmadıgımı ispatlamış oldu o yarumunda yazan dostumuz teşekkurler