Jump to content

Win8'de Aero Var. Programsız Ve Küçük Bir Ayar Ile

temmuz
 Share

Recommended Posts

ekranalntsfs.jpg

Windows 8'in kutucuklu tasarımı, bize temiz, programlarımızı hızla bulabildiğimiz bir arayüz sunuyor. Ancak yeni arayüzün sadeliği, seçeneklerinizin azaldığı anlamına gelmiyor. Arayüzü yenilenmiş olsa da Windows 8'i en az önceki Windows'lar kadar kurcalamanız ve çeşitli ayarlarla özelleşirmeniz mümkün.

Aero'yu özlediyseniz Aero Lite'ı deneyin

Windows 8'de varsayılan olarak seçemediğiniz Aero Lite temasını etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Win+R'ye basın, Resources yazıp Enter'a basın.
Themes > Aero yolunu izleyin ve aerolite.msstyles dosyasını bir üst klasör olan Themes'e kopyalayın (ekrana gelen uyarıyı kabul edin).

Aero.theme dosyasını masasütünüze kopyalayın. Şimdi masaüstünüze kopyaladığınız dosyayı Birlikte aç komutunu kullanarak Not Defteri ile açın ve aşağıdaki değişiklikleri yapın.

5. satırı şu şekilde değiştirin: DisplayName= Aero Lite

[VisualStyles] bölümünü bulun ve konum girdisini şu şekilde değiştirin: Path=%ResourceDir%\Themes\Aero\Aerolite.msstyles

Not: Chip Türkiye sitesinden alıntıdır ve kendi namıma ihtiyaç hissetmediğimden bunu uygulamadım. Ama doğruluğunu kontrol için prosüdürdeki ayarlara girdim ve bahsedilen ayarların gerçekten mevcut olduğunu gördüm. Deneyerek sonuçları test etmek arzu edenlere kaldı. (Temmuz)