Jump to content

Asus P5P41C Marka Anakart Ram Sorunu

Cryptical
 Share

Recommended Posts

Asus p5p41c marka anakartım O/C ile 1333 mhz 'yi desteklediği halde rami takıyorum bilgisayar açılmıyor sadece fanlar çalışıyor acaba bir yerlerde hata mı yaptım

Ram

CORSAIR 4GB XMS3 DDR3 1333MHz CL9 Tek Modül

http://www.vatanbilgisayar.com/Ram/corsair-cmx4gx3m1a1333c9-4gb-xms3-ddr3-1333mhz-cl9-tek-modul-ram/productdetails.aspx?I_ID=48195

Anakartın modeli

http://www.asus.com.tr/Motherboards/Intel_Socket_775/P5P41C/#specifications

2 x DIMM, DDR3 1333(O.C.)/ 1066 / 800 Memory
2 x DIMM, DDR2 1066 (O.C.) / 800 / 667 Memory

aynı anakart bendede var.overcloc yaptıktan sonramı hata veriyor?

bios u default ayarlarına getirip baştan overcloc yaptınmı ?

Hocam overclock yapmayı bilmiyorum direk taktım çalışmaması normal mi overclock mu yapmam gerekiyor internetten araştırdım ama bununla ilgili bir konu bulamadım

yeni ram i çıkarıp eskileri takın.pc yi yeniden başlatın.tekrar yeniden başlatıp delete tuşu yaparak biosa girin orada exit seçeneği üzerinde LOAD SETUP DEFAULT yapıp enter dedikten sonra F10 yap tekrar enter .pc yeniden başlayacaktır.sonra pc yi kapatıp rami değiştir bakalım nolacak ?

yeni ram i çıkarıp eskileri takın.pc yi yeniden başlatın.tekrar yeniden başlatıp delete tuşu yaparak biosa girin orada exit seçeneği üzerinde LOAD SETUP DEFAULT yapıp enter dedikten sonra F10 yap tekrar enter .pc yeniden başlayacaktır.sonra pc yi kapatıp rami değiştir bakalım nolacak ?

cevabınız için teşekkürler hocam dediğiniz gibi yaptım hatta bios pilini çıkarıp tekrar taktım yine açılmadı ekran tepki vermiyor ama fanlar çalışıyor overclock nasıl yapılır hocam anlatırmısınız acaba ramlerde mi uyumsuzluk var vatandan aldım olmazsa yarın değişim yapmayı düşünüyorum

@coolvars evet hocam ramlerin yeri doğru 4 slot var ddr3 siyah olanlar ddr2 mavi olanlar için ayrılmış

ramleri doğru yere taktınızmı

O kadar da değil yani. DDR2 slotuna DDR3 takılması zaten olanaksız. 

soc.jpg

ddr3-vs-ddr2-ram.jpg

@Cryptical 

DDR3 RAM'leri sisteme taktığın zaman BIOS sıfırlaman gerekir. Bu işlemi BIOS jumper'inin yerini değiştirerek yapabilirsin. Daha sonra BIOS üzerinden Advanced -> JumperFree Configration -> DRAM Frequency [AUTO] olarak ayarla. Sistemi bu şekilde başlat sorun düzelecektir.

Haydi kolay gele !