Jump to content

Overclock Oyun Performansına Etkisi

Share

Recommended Posts

slm arkadaşlar overclock oyun performansına etkisi nedir mesela Pentium(R) Dual-Core CPU E5200 @ 2.50GHz işlemci atık bana oyunlarda yarar sağlamıyor ben buna sağlam bi soğutucu alsam oyun performansı artarmı sistemim bu ekran kartı felan sağlam 600 w güç var;

Üretici Gigabyte Technology Co., Ltd.   Model G41MT-S2PT   Toplam sistem belleği miktarı 4,00 GB RAM   Sistem türü 64 bit işletim sistemi   İşlemci çekirdek sayısı 2 Depolama   Sabit disklerin toplam boyutu 1863 GB   Disk bölümü (C:) 88 GB Boş (Toplam 117 GB)   Disk bölümü (D:) 84 GB Boş (Toplam 932 GB)   Disk bölümü (E:) 501 GB Boş (Toplam 814 GB) Grafikler   Görüntü bağdaştırıcısı türü AMD Radeon HD 6700 Series   Toplam kullanılabilir grafik belleği 2815 MB   Ayrılmış grafik belleği 1024 MB   Ayrılmış sistem belleği 0 MB   Paylaşılan sistem belleği 1791 MB   Görüntü bağdaştırıcısı sürücü sürümü 9.2.0.0   Birincil monitör çözünürlüğü 1280x1024   DirectX sürümü DirectX 10 Ağ   Ağ Bağdaştırıcısı Realtek RTL8187 Wireless 802.11b/g 54Mbps USB 2.0 Network Adapter

ne diyorsunuz oyun oynayabilirmiyim?

Ekran kartı güzel bence gerek yok.Birde overclock hobi gibi bişey.Yapanlar risk alarak yapar.Haydi yanarsa gibi...?

Birde bu karta 'AMD Radeon HD 6700 Series' Directx nası 10 anlamadım?

Bendeki HD 5570 bu bile DirectX 11

anakartınızın overclok yazılımı varmı birde öyle rastgele programlarla yapmayın ufacık bir hata sisteminizin yanmasına sebep olabilir

anakart alırken neden gigabyte tercih ediyorsunuz asus tercih etseydiniz keşke mesela benim anakartın bios ekranına girdiğim zaman mousla kontrol ediliyor

ilk karşıma çıkan ekranda üçtane buton var birisi enerji tasarruf ikincisi normal üçüncüsü ise performans perfpormansa basınca gerek duyduğu yerlerde

kendisi otomatik overclok yapıyor diyeceksiniz bunları niye anlatıyorsunuz diyeceğim bu tür overclok yapabilirsiniz sisteminize zarar gelmez ama diğer türlü sisteminize zarar

gelebilir yoksa overclok tabiki sistem performansını artırır ama bilinçli yapmak lazım kolay gelsin

işlemcin 2.50 ghz eğer anakartın destekliyor ise 3.0 ghz ye kadar çıkartabilirsin. oyunlarda ve daha fazla cpu gücü isteyen uygulamalarda etkisi olur.

Benim işlemci de dual core e5400 2.70 ghz ben overclock ile 3.50 ghz ye alıyorum. Gözle görülür bir hız artışı sağlanıyor ve gayet stabil çalışıyor. 

Edited by PvD

Overclock zannedildiği kadar tehlikeli bir olay değildir, tabi ne yaptığını ve ne için yaptığını bildiğin müddetçe sıkıntı çıkarmaz. Ancak Eğer acemi isen hiç bulaşma derim, yeterli soğutma, eksik bilgi ve eksik uygulama kötü sonuçlar doğuracağını unutma. Bu yüzden gerekli bilgi edinmeden işe asla başlama, yapacağın overclock'un mesuliyeti sana aittir. 

Burada sana gerken her türlü bilgiyi verirdim ama malesef milletimizin alışkanlığı olan az bilgi ile iş yapmaya çalışma olayı yüzünden asla bu forum içerisinde overclock işlemine ait bilgi vermemeyi tercih ediyorum. Sadece lafta işi bildiğini sanan insanların milleti yanlış yönlendirerek sana veya bir başkasına maddi zarar vermesini önlemek için bu davranışı sergiliyorum, kusra bakma.

İşlemciye overclock yaparak oyunlarda %5 ile %40 arasında performans artışı sağlaman olası. Ama bu diğer bileşenlerin performansınada bağlı bir olay.  Bu yüzden benim kanaatimce o sisteme overclock yapmaya kalkma, anlaşılan bu iş için pek bilgin yok, bu yüzden kendi ve sisteminin güvenliği için en doğru karar sistemini bu şekilde kullanmaya devam etmendir.

Haydi kolay gele !

e5200 bir overclock harikasıdır(yatkındır yani). Anakartın da overclock yamaya yankın gibi gedi bana anakartında ram böleni kısmı var mı. yada biosunun cpu ile gördüğün alakalı yerleri buraya resmini koyarsan sana yazdımcı olumaya çalışırım ama ramlerini ve işlemcininnekadar overcloka yatkın olduğunu bilmiyoruz ki buda biraz şans işi. kitaro arkadaşımızın dediği gibi zarar verme şansın var. ne gibi zararlar örneğin bir seferinde pci e cloğuna dikkat etmedim sistem çöktü rekrar kurmak zorunda kadım bu en hafif olanı gine bir seferinde ram böleni olmayan anakartta bus hızını öyle bir arttırmışımki 667 mhz lik ramler 1000 mhz olmuş farkıda değilim düşük voltajlı olan kıngstone 1gb ramimi kaybettim sizlere ömür gün gelir anakartıda işlemciyide yakarsın dikkat et. Bilmeden etmeden dalma 10 mhz 20 mhz fazla zorlamadan bus hızını artırarak denemeler yapa bilirsin.

6770 galiba ekran kartı. o işlemci fazla darbogaz yapmaz o ekran kartına amaişlemciye fazla yüklenen oyunlarda dar boğaz yapabilir. buda pek önemsenecek darboğaz değil bana göre. overclock zevkli ve riskli bir iştitir.

Edited by tutuklu8

zaten ben o.c yapmayacağım bi bilgisayarcıya yaptırmayı düşünüyorum sadece o.c hakkında bilgi almak istedim %5 ile % 40 arası bi performans artısı bence iyidir  cevapladınız için tşk peki bu soğutucular konusunda ne diyorsunuz? nasıl bi sogutucu alayım bana beğendiniz bi tane söyleyebilirmisiniz  mesela platin olan var bakır var çeşit çeşit soğutucu var ben pek anlamıyorum hem uygun fiyat hemde bu işe uygun hangi cins sogutuculardır?

bakır olanları iyidir
overclock yapınca ortaya çıkan sıcaklık farklarını bilmediğimiz için
öneri yapamam overclocktan sonra sıcaklık değerlerini ölçmen lazım
teknik servisler overclocka pek sıcak gözle bakmazlar bunu düşünerek git bilgisayarcıya

Tamamen Hava Sogutma İle yaptıgım Ovorlockdur Herhangi Program Vs Gerek Yok Anakartın Bıos Üzerinden İstedigin Degerleri Yapabilirsin Cpu Sogutucun İyi Olmalı Örnek ZalmanNX10 Öneririm Buda Ovorlockumdan SS

0w2rZ.png

Edited by CyBeRKaNKa

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...

Biosa Gir Ordan İşlemçi Çarpanını Değiştir Al Sana 2.00 lık işlemçi Olsun Sana 3.00 Ama Çok Aşıra Kaçma Isınma Sorunu Yüzünden İşlemçinden Olabilirsin Tavisyem Orjinal Sistemde Max 50-60 Çarpam Yukarı Cıkartman Tabi Anakartın Destekliyorsa Bilgisayar Açılır Açılmaz Hızı Farkedersin Zaten bi Tavsiyem Daha Var Çarpanlarla Oynamadan Önce Biosdan Sıcaklığı Kontrol Et Çarpanları Değiştirdikten Sonra Tekrar Kontrol Et Sıcaklık Farkı Yüksekse Çarpanları Geri Düşür...

• 2 hafta sonra ...