Jump to content

İşlemci Isınmaya Başladı

kurt0619
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar daha yeni max payne 3 oynuyordum oyunu aşağıya attım masaüstüne döndüm ekran kartı 50 derece işlemci 60 dereceyi vuruyor sonra tekrar oyuna girdim 50 dereceye düştü boşta misal 40 45 derece arası :S speedfan ile cpu fanının hızını artıramıyorum tozdan kaynaklancağını sanmıyorum çünkü yeni bilgisayar şuan kasa temiz. fanın devrini artırabilirim sanırsam çünkü bilgisayarın power tuşuna bastığımda çok hızlı ve sesli bir şekilde dönüyor işlemci fanı sonra düzeliyor ama nasıl artırabilirim bilmiyorum. 

kardeş pcne eklemelermi yaptın bilmiyorum fakat soğutma sistemin yeterli olmayabilir ya da işlemcinin macunu bitmiş olabilir...

Oyundayken masaüstüne döndüğümde işlemci 60 dereceyi gördü ama oyuna dönüyorum işlemci 50 dereceye düşüyor şuan boşta çektim sadece internet sayfaları açık şekilde çektim bu derecelerde macuna hiç bakmadım açıkcası hiç smkmedim bile fanı 5 ayda bitebilirmi ya 6 yıllık pcme hiç macun süremeden 30 derecelerde stabil kullandım bunda neden böyle oldu anlamadım

j1gl0.png

Ekran kartı ve cpu fanlarını kontrol et fanlar yeterli çalışmıyorsa değiştirmeni tavsiyemdir.

ekran kartının fanına lafım yok ama işlemci fanının hızını ayarlıyamıyorum ayarlıyabilsem zaten yükseltir ısıyı 30 dereceye felan düşürmeyi isterim

Soğutu denedinmi?

Yeni bir işlemci soğutucusundan bahsediyorsunuz sanırım, hayır denemedim stok fanı ile çalışıyor. açıkcası 40 derece felan fazla geliyor çünkü öyle ağır programlarla felan çalışmıyor sadece internete giriyorum oda 40 - 45 derece arası oynuyor .s

kardeşim o sicaklıklar gayet normal
benim hd 5770 boşta 39 derece yükte 70 dereceyi buluyor sorun olmadı olmaz zaten
işlemcide boşta 40 derece yükte 55 60 geziniyor

4850 nin çalışma sıcaklıklarını internette aratın bakalım nekadarmış

4850 yükte 90 derecelerde çaşışan bir karttır bol bol kafa şişirir

haline şükretmelisin bence

birde intelin i serisi işlemcileri ısınır yeni bir soğutucudan başka yoluyok sıcaklıkları düşürmenin

Edited by tutuklu8

Ya ne kadar soğukma kullanırsan ferah çalışır. Mesela ben 3, 4 fan birden takıyorum bu benim bi hobim zaten. Yani renkli fanlar aldım kendi elektrini kendi üretiyo zaten dönerken hem ışık saçıyo hemde kasamın için buzullar gibi serin oluyor tavsiye ederim. En büyük fanı alman.

Edited by HalilYanar

Ya ne kadar soğukma kullanırsan ferah çalışır. Mesela ben 3, 4 fan birden takıyorum bu benim bi hobim zaten. Yani renkli fanlar aldım kendi elektrini kendi üretiyo zaten dönerken hem ışık saçıyo hemde kasamın için buzullar gibi serin oluyor tavsiye ederim. En büyük fanı alman.

kendi elektriğini kendi nasıl üretiyor onu anlamadım ? .)

Bios'a baktım Otomatik ayarlı manuel yapınca sıcaklık değerleri çıktı açıkcası pek karıştırmadım. 

onu manuel yaparsan tabi ısınır manuel yapınca değerleri kendin  ayarlamalısın, işlemiciyi soğutmadığı içinde bilgisayarın fazla ısı yapıyor, otomatık yaparsan aynı rolantide çalışır.

onu manuel yaparsan tabi ısınır manuel yapınca değerleri kendin  ayarlamalısın, işlemiciyi soğutmadığı içinde bilgisayarın fazla ısı yapıyor, otomatık yaparsan aynı rolantide çalışır.

Zaten stok fan kaç rpm yapacakta soğutacak en yakın zamanda bir işlemci soğutucusu almam lazım

kardeşim o sicaklıklar gayet normal
benim hd 5770 boşta 39 derece yükte 70 dereceyi buluyor sorun olmadı olmaz zaten
işlemcide boşta 40 derece yükte 55 60 geziniyor

4850 nin çalışma sıcaklıklarını internette aratın bakalım nekadarmış

4850 yükte 90 derecelerde çaşışan bir karttır bol bol kafa şişirir

haline şükretmelisin bence

birde intelin i serisi işlemcileri ısınır yeni bir soğutucudan başka yoluyok sıcaklıkları düşürmenin

Evet daha yeni baktım adamın biri cod5'de 110 derece diyor :D ben en fazla yükte ekran kartı 75 dereceyi gördü sanırım kasadan ve toz olmamasından kaynaklanıyor. yoksa aynı durumdayım :)

kendi elektriğini kendi nasıl üretiyor onu anlamadım ? .)

Yani fanın dönmesi için normal elektrik veriliyor fakat üzerindeki ışıkları kendi döndüğünde elde ettiği elektrikten yakıyor.

Umarım anlatabilmişimdir :D

12-CM-Sessiz-Fan-12MM-Fan-Slient-Fan-Isi

Edited by HalilYanar

Yani fanın dönmesi için normal elektrik veriliyor fakat üzerindeki ışıkları kendi döndüğünde elde ettiği elektrikten yakıyor.

Umarım anlatabilmişimdir :D

12-CM-Sessiz-Fan-12MM-Fan-Slient-Fan-Isi

Wallahi bilmiyordum ya iyi oldu söylediğin ben elektiriği powerdan alıyor sanıyordum led ışıkların :)

Wallahi bilmiyordum ya iyi oldu söylediğin ben elektiriği powerdan alıyor sanıyordum led ışıkların :)

yok öyle bişey tabiki powerdan  alıyor

şöyle test edebilirsin

elektirik süpürgesini fana çalışmıyorken tut 

hızlı bir şekilde döndüğü halde yanmadığını göreceksin

yanıyorsa zaten haklısındır