Jump to content

Pc ile laptopu birbirine bağlama

C@NgO

Recommended Posts

Pc ile laptopu birbirine bağlama

1-makina

IP adresi: 192.168.0.20

Alt ağ maskesi :255.255.0.0

Varsayılan ağ geçidi: 192.168.0.21

2-makina

IP adresi: 192.168.0.09

Varsayılan ağ geçidi: 192.168.0.10

arkadaşlar şu adresleri el ile pc lere atıyorum bağlantı var gözüküyor her 2 pc dede fakat dosyaları nasıl görücez onu bilmiyorum dosa aktarımı nasıl oluyor.

Aktarmak istediğin dosyayı ağda paylaşıma açacaksın ya da paylaşılmış bir dosyanın içine atacaksın sonra bu iki bilgisayarın guest hesapları açık ve aynı çalışma grubunda olmalarını sağlayacaksın gerisi kopyala yapıştır..

Kolay gelsin..

sana verilen kablo bilgisayarları direkt bağliycaksan yani arada switch hub vb cihaz kullanmıyosan çapraz bağlantı kablosu ağ kablolarını görüyosa pc ler sorun yok arkadaşında söylediği gibi paylaşımları ayarlaman lazım eğer bunu bilmiyorsan xp kullanıyosa bilgisayarlar c sürücüsü altında paylaşılan belgeler var aktarmak istediğin dosyaları oraya taşıyabilirsin çalışma gruplarını ağ bağlantılarında ağ kurulum sihirbazını çalıştırarak aynı yapabilirsin ama burada dosya ve yazıcı paylaşımını aç seçeneğini işaretle yoksa sorun olabiliyo olmadı başlat çalıştır bul bilgisayar ya da kişi ağ üzerinde bi bilgisayar adımlarından karşıdaki makinanın ip adresini girip bi dene bakalım muhtemelen çözülücektir....

şimdi baştan sona anlatayım:

İlk önce bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler diyeceksiniz ve bilgisayar adı kısmına geleceksiniz. burada en altta bulunan değiştir seçeneğini seçip çalışma grubunu iki bilgisayarda da aynı yapacaksınız. Burada bilgisayarlara bir reset atacaksınız.

Daha sonra ağ bağlantılarıma sağ tıklayıp özellikler gelen sayfada yerel ağ bağlantısınada sağ tıklayıp özellikler diyeceksiniz. Burada tcp-ip protokolünü(internet iletişim kuralları) seçip özellikleri tıklayınız.

İlk makinada farketmez hangisi olduğu 1-makina

IP adresi: 192.168.0.20

Varsayılan ağ geçidi: 192.168.1.1

Varsayılan DNS 192.168.1.1

İkinci makinada ise

IP adresi: 192.168.0.21

Varsayılan ağ geçidi: 192.168.1.1

Varsayılan DNS 192.168.1.1

Yapacaksınız. Bu saatten sonra ağda paylaşıma açtığınız tüm dosyalar görünür. Ayrıca guest hesabı açık olsun.

Not: Varsayılan ağ geçidi modeme girmenizi sağlayan protokol numaralarından oluşmaktadır. eğer başka rakamlarla giriyorsanız 192.168.1.2 gibi örneğin bu ayarları kullanınız aynı şekilde dnsde de bunu kullanmalısınız.

@brightblade söylediklerinizi uyguladım dosyalarıda paylaşılan belgelere attım dosyayıda paylaşıma açtım fakat öteki pc de görünmüyor ne yapmalıyım.

Biri windows xp professional ötkisi windows xp home edition.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...