Jump to content

Para Yerine Akıllı Kimlik Kartı Gelse Ne Olur

alkan02
 Share

Recommended Posts

Para yerine akıllı kimlik kartı gelse ne olur acaba, esnaflarda bir okuyucu bulunur ve ödemeyi bu şekilde gerçekleştiririz, cebimizde nakit yerine kart bulunur, devlet ekonomisine çok faydası olur herhalde, kdv siz hiçbir eşya alınmaz,,, ben arkadaşıma çiçek alacaktım parasını bir iki gün içinde vereyim dedim kabul etmediler. söylediği borç alan birdaha geri getirmiyor ve o müşteridende oluyorum. acaba nasıl olacak fikir verebilirmisiniz ben ilkokulda okuyorum böyle düşündüm

Bu bazen benimde aklıma gelen şey :) Nasıl olacak diye bişey yok zaten o sistemi kredi kartları sayesinde yaşıyoruz şuan. Bu açıdan bakarsan başka hiç bir ek alt yapıya gerekyok. Artık altın bile elektronik ortama geçti. Altına dokunmadan, altın alıp satıyorsun. İş bu hale gelmişken basit bir kağıda dokunmak saçma geliyor insana. Nakit paranın ekonomiye bir etkisi varmı onu bilmek lazım :huh: 

Biraz daha bilim kurgu kısmına geçersek "In Time" isimli film bu şekildeki dünya düzenini anlatıyor zaten... İzlemenizi tavsiye ederim...

marketten 1-2 liralık bir şey aldığım zaman bile bankamatik kartımı kullanıyorum.cebimde fazla para taşımayı sevmiyorum.az miktar para koyuyorum cebime,fazla paramı bankamatiğime yatırıyorum ve alışverişimi bankamatikle yapıyorum.markete gidiyorsunuz yok bozuk para var mı yok bu para yırtık... ne gerek var böyle şeylere.ver kartını çeksin.zaten bankamatik kartı demek nakit para demek.cebinden paran düşse bir daha bulamazsın ama bankamatik kartın düşse paran gene bankada olur.bir kart talep eder tekrar kullanırsın.hem bazı bankaların bankamatik kartı siz alışveriş yaptıkça size puan veriyor.nakit verseniz hiçbir kazancınız olmuyor ama kartla öderseniz puan kazanıyorsunuz.tabi bu dediğim süpermarketlerde geçerli genelde.kart kullanmak rahatlıktır herkese tavsiye ederim

İsveç'te yakın zaman içinde nakit para kullanımı bitecek. Şu an bile ekonominin %3'ü nakit üstünden dönüyor. 

http://www.geek.com/articles/news/sweden-may-be-first-country-to-eliminate-cash-20120910/

Adamlar o derece bankayla barışıklar demekki :huh: Bizde kart aidatlarını nasıl geri alırız diye fırsat kolluyoruz. Nakit paranın tamamen ortadan kalkması aslında bankaların gücüne güç katar bu anlamda. Hatta devletin kendisi bile otomatikmen bir bankaya dönüşebilir. Atıyorum ayın 1 inde memurun devletteki hesabına 5000 puan (para) yattı. Adam puanın tamamını bir kerede haracamayacağına göre, miktar peyder pey azalsada geride kalan puanı devlet herzaman kullanabilecek yada ondan kazanç sağlayabilecek...

Esnaf arkadaşların dediği borç veripte peşine düşeceğime sattığım ürünün kdv sini veririm bari devlete faydamız dokunur diyor. ayrıca insanlar bu yüzden birbirlerini dövüyor öldürüyor. sırf borç yüzünden

Esnaf arkadaşların dediği borç veripte peşine düşeceğime sattığım ürünün kdv sini veririm bari devlete faydamız dokunur diyor. ayrıca insanlar bu yüzden birbirlerini dövüyor öldürüyor. sırf borç yüzünden

Acaba benim gibi düşünen oldumu

Para=Kapitalist sistem

@TUĞRUL

Hay sen çok yaşa. bende tam o filmi önerecektim. :) İsmi neydi unutmuştum araştırıyordum

Ve altın olayınıda ben saçma bulmaktayım. Ortada altın yok ama ayı değer üzerinden sanal olarak alınıp satılabiliyor. bu bana çooook saçma gelmekte. 

Bankalar bu durumada el atarsa kuyumcuların halini hiç düşünemiyorum.

Edited by &ULTİMATE&

Para=Kapitalist sistem

@TUĞRUL

Hay sen çok yaşa. bende tam o filmi önerecektim. : :)İsmi neydi unutmuştum araştırıyordum

Ve altın olayınıda ben saçma bulmaktayım. Ortada altın yok ama ayı değer üzerinden sanal olarak alınıp satılabiliyor. bu bana çooook saçma gelmekte. 

piyasa dahaçok rahatlar bence

Para=Kapitalist sistem

@TUĞRUL

Hay sen çok yaşa. bende tam o filmi önerecektim. : :)İsmi neydi unutmuştum araştırıyordum

valla ben emlakçılara ve kuyumculara uyuz oluyorum çoğuda lanet insan resmen soyğuncular altını zaten hb den alıyorum alırsam tabi toki işi emlakçılar ve

mütahitler için ceza gibi oldu bankaların altın işine girmesi kuyumculara darbe oldu kuyumcular kısa sürede çok zengin oluyorlar ama vergiye gelince kazançlarını

500tl ile 1000 tl arası gösteriyorlar çoğuda sahtekar zaten iyi oldu bence bankaların bu işe el atması

Edited by yawuz58