Jump to content

Creative Ses Sistemi Kumandası Arıza Giderimi

yasak_ask
 Share

Recommended Posts

Cretive'in bazı modellerinini kumandaları çok çabuk bozulmakta ve yeni kumanda bulunması zor olduğu için bir çok kişi madur olmakta.  Bende bu madurlardan biriyim. Ses sistemimin kumandası bozuldu. Arızası ise kumanda normal işlevini görüyor fakat seste aniden azalıp artmalar oluyordu. Bu sorunu nasıl düzelttiğimi anlatıcam size    Kendi kumandamdan yani creative 4400 model 4+1 den  yola çıkıp anlatım yapıcam sizde belki fikir edinerek elinizde varsa bozuk kumandanızı tamir edebilirsiniz. Kumandam tam olarak aşağıdaki gibi;  

pult.jpg

SNC00342_resize.jpgSNC00343_resize.jpg    

Şimdi tamir için 2 farklı yol izleyebilirsiniz.   1. yol yabancı forumlarda paylaşılmış olan yol.  Bir adet anahtarlı 10k pot alıp kabloları resimdeki gibi bağlamanız. Türkiyede bulunması çok zor. Ankarada olanlar elektronikçilerin olduğu ulus konya sokakta bulabilir.  

SNC00348_resize.jpgSNC00344_resize.jpg

Burda göründüğü gibi orjinal kumanda devresi  tamamen iptal edilerek  yeşil ve siyah kablolar anahtara bağlı bu kablolar açma kapama görevini görüyor. Diğerleri ise sesi açıp kapatma görevinde. Teknik bilgim yok mantığını anlatıyorum :)      

2.yol ise benim yaptığım yol;

Önce 3pinli 10k pot aldım 

48TZoyF.png

Bunun 3 pinini devre kartında şekildeki 3 noktaya lehimledim

S18xfVT.jpg

Siyah ve Yeşil kabloları devre kartı ile bağlantısını kestim ve ayrı bir anahtar alarak oraya bağladım 

Ve sonuç;

n3c83Vt.jpg

Edited by yasak_ask

Potansiyometreyi kısa başlı olanlardan alırsan kumandaya entegre edebilirsin. ;) Yani açık seçik durmasına gerek yok. :D

Hocam kumandadaki haliylede buldum potansiyometreyi ama oda bozuluyor zamanla. Bende resimde gösterdiğimi buldum öyle çok sırıtmıyor kumandayada entegre ettim :)