Jump to content

E-Ticaret Sitesi Için Asp Mi? Php Mi? Öğreneyim?

Guest _ULTIMATE_
 Share

Recommended Posts

Merhabalar Tnctr'ye gönül vermiş dostlarım.

Benim evde bolca vaktim olduğu için web tasarlama işine atıldım. Tamamen hobi amaçlı yapıyorum. Bir hevestir hep kendi tasarımımla e-ticaret sitesi yapmak istemişimdir. :) Bu hevesle çıktım yola ve html, css ve photoshop ile statik biçimde sayfalar oluşturabiliyorum. Artık bunu bir adım daha öteye taşıyarak dinamik sayfalar oluşturmak istiyorum. Dinamik sayfalar için ASP ve PHP çok önemli rol oynamakta.

Benim zamanım bol ve amatörüm.  Yani 3 yıl, 5 yıl gibi zamanım var. Ve bütün eğitimlerimi sadece internet ortamındaki videolar ve dökümanlardan yola çıkarak alıyorum. :D Elbette biliyorum bu kodlama dillerini birden öğrenemem, o yüzden bolca zamanımın olduğunu belirttim. Bir yerden başladınmı gerisi geliyor bu ne olursa olsun.

Pratikte kolaylık yönünden e-ticaret sitesi için bana hangi kodlamayı önerirsiniz? Sebepleri ile birlikte ASP mi? PHP mi?

Ben bu yola Paul J. Meyer'in birkaç önemli şu sözleri ile çıktım ve heyecanla şevk ile devam ediyorum :)

Başaramazsanız…

Bir daha yapın.

Yine başaramazsanız;Bir daha…Bir daha…Bir daha…

Unutmayın her zaman bir seçenek daha vardır…

Başarıya ulaşamayanların yüzde doksanı yenilgiye uğramamıştır. 

Sadece pes etmişlerdir.

Edited by &ULTİMATE&

Şöyle söyleyeyim php mi ? asp mi ? dersen hizlial.com / hepsiburada.com gibi büyük firmalar asp kullanıyorlar. Veritabanı vb.. konular asp'de daha uygun. Ayrıca tek başına bir e-ticaret scripti yapamazsın değil ama çok zor yani gelişmiş olamaz. Tonla para dökülüyor bu işe firmayı kurarken örneğin hizlial.com 150000$ ayırdığını söylemişti bir röportajda ama tavsiyem asp kullan

Şöyle söyleyeyim php mi ? asp mi ? dersen hizlial.com / hepsiburada.com gibi büyük firmalar asp kullanıyorlar. Veritabanı vb.. konular asp'de daha uygun. Ayrıca tek başına bir e-ticaret scripti yapamazsın değil ama çok zor yani gelişmiş olamaz. Tonla para dökülüyor bu işe firmayı kurarken örneğin hizlial.com 150000$ ayırdığını söylemişti bir röportajda ama tavsiyem asp kullan

Benim amacım bir e-ticaret sitesi kurup ticaret yapmak değil :) Yukarıda belittim sadece hobi amaçlı. Hani insanın kendi yaptığı daha tatlı olur derler ya... :D İşte onu tatmak istiyorum. Elbette hepsiburada.com gibi büyük projeler yürütemem ama kendi çapımda o tasarımı yapıp görmek istiyorum. Tek istediğim bu

Yukarıya Paul J. Meyer'in sözlerini dile getirdim. Biraz inat biraz sabır birazda istek oldumu inan bana insanoğlunun yapamayacağı hiçbirşey yok.

Edited by &ULTİMATE&

O siteler çok önceden kurdurduğu için asp kullanıyorlar. Ama yeni çıkan ticari siteler kesinlikle php altyapısı kuruyorlar. Bu işi profesyonel olarak yapan arkadaşlarım var. Ondan dolayı onlarda ısrarla php diyorlar. Ama önceden kurdukları asp tabanlı siteleride değiştirmek işlerine gelmiyor. Çünkü bayağı zaman alıyor. O yüzden daha gelimiş ve işlevsel olduğu için php diyorum. Be tecrübelerimi paylaşıyorum. Paşa gönlünüz bilir tabiki.

amatör olarak yapıcam diyosan php ile yap ama saglam prof bi calısma yapıcam diyosan asp tercih et php aspy göre daha kolay bunu unutma :D

İnat değilmi zor olanı başaracam :D Genel bir araştırma yapıyorum günlerdir. Galiba asp yapacam 

• 4 hafta sonra ...

asp  firma bağımlı bir yazılım ve her şeye hata verdiği  için kendisinden nefret ediyorum diyebilirim. Eğer biliyorsan framework kullanarak (zend codigniter) rahatlıkla yazabilirsin frameworksüz de yazarsın tabi ama kontroller girişler çıkışlar sepet  işlemleri sipariş işlemleri kdv hesaplama kargo kısmı sipariş verme sipariş takibi sanal pos bunların yanında biraz  ajax ile kolay kullanım biraz da güvenlik lazım..  baya bi zaman ayırman gerekecek...  önce daha basit scriptler yazıp sonra eticarete geçmeni tavsiye edebilirm sana.

asp  firma bağımlı bir yazılım ve her şeye hata verdiği  için kendisinden nefret ediyorum diyebilirim. Eğer biliyorsan framework kullanarak (zend codigniter) rahatlıkla yazabilirsin frameworksüz de yazarsın tabi ama kontroller girişler çıkışlar sepet  işlemleri sipariş işlemleri kdv hesaplama kargo kısmı sipariş verme sipariş takibi sanal pos bunların yanında biraz  ajax ile kolay kullanım biraz da güvenlik lazım..  baya bi zaman ayırman gerekecek...  önce daha basit scriptler yazıp sonra eticarete geçmeni tavsiye edebilirm sana.

Zaten amacım o, basiiten başyarak , zora doğru bu işi halletmek. 

Tavsiyelerinizin daha ne olduğunu bilmiyorum :D Ama yavaş yavaş öğreniyorum. :D

Zaten kendime uzun bir süre koydum 5yıl.

Bu arada PHP'ye karar verdim. Script konusunda daha bol. Öğrenmek adına daha fazla görsel ve yazılı belge mevcut.

Zaten amacım o, basiiten başyarak , zora doğru bu işi halletmek. 

Tavsiyelerinizin daha ne olduğunu bilmiyorum :D Ama yavaş yavaş öğreniyorum. :D

Zaten kendime uzun bir süre koydum 5yıl.

Bu arada PHP'ye karar verdim. Script konusunda daha bol. Öğrenmek adına daha fazla görsel ve yazılı belge mevcut.

en iyisini yapmışsın..  örnek olarak  shopphp.net in yazdığı eticaret sistemini inceleyebilirsin admin paneli ile birlikte gerçekten hayran  olduğum bir script 2007 den beri geliştirilen bir yazılım..  hala da geliştirmeye devam ediyorlar.. peynir ekmek gibi de satılıyo :)