Jump to content

Önemli Hdd Değişmelimi Donma Sorunu?

benwade_21
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar benim pcde 500 gb hdd takılı eskiden böyle bir sorun yoktu.

Benim sorunum iso oyun kurarken pc baya ağırlaşıyor 2 saat'te kuruyor çok ağır veri transeferi yapıyor aynı şekilde kopyalama yaparken tarayıcı çok ağırlaşıyor hd tune ile error scan yaptım birşey çıkmadı sizce sorun neden kaynaklanıyor acaba yeni bir hdd mi almam gerek fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

HDD S.M.A.R.T. verileri normal ise;

1. Partition işletim sistemi ve seçilen partition için yanlış ayırma boyutunda olabilir
  2. Partition üzerindeki cluster ve block yapısı düzensiz olabilir
  3. Aşırı dosya bölünmesi oluşmuş olabilir
  4. Kurmuş olduğunuz chipset ve SATA/IDE sürücüleri hatalı olabilir
  5. Kullanmakta olduğunuz HDD veri kablosu bozuk, yıpranmış veya tam oturmamış olabilir
  6. Güney köprüsü miyadını yitiriyor yada aşırı ısınıyor olabilir
  7. Sistem, bellek, disk belleği yapılandırmanız gereğinden fazla düzensiz veya büyük olabilir
  8. Kullanmakta olduğunuz bellekler yanlış hızda veya yanlış saat döngüsünde çalışıyor olabilir

Haydi kolay gele !

HDD S.M.A.R.T. verileri normal ise;

1. Partition işletim sistemi ve seçilen partition için yanlış ayırma boyutunda olabilir
  2. Partition üzerindeki cluster ve block yapısı düzensiz olabilir
  3. Aşırı dosya bölünmesi oluşmuş olabilir
  4. Kurmuş olduğunuz chipset ve SATA/IDE sürücüleri hatalı olabilir
  5. Kullanmakta olduğunuz HDD veri kablosu bozuk, yıpranmış veya tam oturmamış olabilir
  6. Güney köprüsü miyadını yitiriyor yada aşırı ısınıyor olabilir
  7. Sistem, bellek, disk belleği yapılandırmanız gereğinden fazla düzensiz veya büyük olabilir
  8. Kullanmakta olduğunuz bellekler yanlış hızda veya yanlış saat döngüsünde çalışıyor olabilir

Haydi kolay gele !

verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim birde şunuda belirtmek istiyorum kopyalama ve iso kurulum yapmadığımız zaman  pc normal

gibi gayet iyi durumda verdiğiniz cevaplardaki HDD veri kablosu sanırım kırmızı kablodan bahsediyorsunuz onu değiştirecem aşırı ısınması sorunu yok fakat hdd bazen kafa atıyor bu bence miyadını yitiriyor anlamına geliyor herhalde ben yinede kabloyu değiştirip sonucu buraya yazarım teşekkürler.

Edited by benwade_21

Merhaba.Adım BURAK. hdd verı transferı yapınca cok ısınıyormu kaç yıldır kullanıyorsun hdd yı?eüer 2 yılı geçtıyse hdd yı temızlemen gerekebılır.sımdı hdd temızlenırmı dıye yazanlar cıkıcaktır elbette ben hemen nasıl yapılacağınıda yazayım.hdd nın altın 5-6 adet vıda vardır onları sök(üst kapaktakılerı değıl hdd nın altında yeşıl bır kart takılıdır).sonra kartı elıne aldığında altına bak kartın uzerındekı entegre vardır o entegreye temas eden  bakırlar gorunmemeye baslamıstır kırden veya ustu oksıtlenme yapmıstır onları düz uclu tornıvıda ıle kazı hafıfce sonrada tiner veya alkol ıle sil..birde hdd nın altında donen dısk varya onu açma ondan bır fılm uzantısı cıkar orada 4 adet bakır vardır filmin ucunda o 4 adet bakırıda yavasca kazı sil.%90 sorunun cozulecektır.

BİRAZ UZUN OLDU AMA YARDIMCI OLABILMISIMDIR UMARIM.

• 2 hafta sonra ...

cipsetin sıcaklığını bir kontrol et

elinle rahat anlabilirsin

daha önce amd cipsetli bir bilgisayarda bu durumdan

cipsetin üstüne bir fan koyarak kurtuldum

Edited by tutuklu8