Jump to content

Internet Kafeci Olmak

bozkurt.hilal
 Share

Recommended Posts

evet itiraf ediyorum ben bir internet kafeciyim ve eğer internet kafeciyseniz unutmayın ki

aynı zamandada profosyonel
bir kreş öğretmeni,
uzman bir sabır taşı,
hayatını sosyal hayattan uzakta geçiren bir seyyah,
iyi bir tuvalet temizlikçisi,
devlete sürekli ödeme yapan bir gönüllüsünüz demektir.

kafelerde sorulan ilginç sorular vardır

-abi internet ne zaman gelir 
yada abi elektirik ne zaman gelir
= kafeci sürekli adsl ve tedaş ile eşzamanlı ve haberleşmeli çalışan insandır. çalışmıyorsa muhakak kahin olmalıdır ve soruya abim 1 saat 12 dakka 23 saniye sonra gibi kesin cevap vermelidir

-adam girer içeri bakar içeri boştur abi şu şahıs burdamı der yok derseniz bu sefer nereye gitti der
=kafeci mahalle halkından gps sistemi ile sürekli haberdar olmlıdır kim nereye gitmiş, kim kiminle, kim ne yapmış,saat kaçta kalkar kaçta işten gelir,hobileri nelerdir gibi

-abi msn ede karşı tarafın sesi gelmiyor
=kafecinin kafe arkasında bi adet uçağı ve bir adet helikopteri olmak zorundadır ve bu tür olaylarda en kısa sürede karşı tarafa 
gidip ses sorununu çözmelidir

-bayan müşteri çağırır ve bu kamera beni güzel göstermiyo der
=kafecinin kafesinde her zaman bir makyaj çantası ve güzellik uzmanı ve hatta bir botoks uzmanı bulunmalıdır bayan müşteriyi lazer yöntemi ile 2 seansta güzelliğine kavuşturmalıdır

-müşteri oyun oynuyodur ve süre vermiştir
her beş dakida bir
abi benim kaç dakikam kaldı diye sorar
=kafecinin kafesinde belirli yerde kolonlar olmalı ve kolonlardan 5 dakikada bir sesli uyarı yapmalıdır
8 numara şu an 15 dakkanız kaldı
8 numara şu an 10 dakkanız kaldı gibi

-müşteri aynı anda 15 oyun açar ve abi bu makina bozuk heralde der
=kafeci çok iyi bir piskologtur ve müşteriyi telkin yöntemiyle makinanın bozuk olmadığını kendisinin 15 oyunu aynı anda oynayabilicek kapasitede üstün yetenekleri olan bir insan olduğuna bu durum karşısında makinanın şaşkınlık geçirdiğine ikna etmelidir

-müşteri kötü amaçlı bi siteye girecektir ve filtre engeller abi bu makinede site açılmıyor başka makineye geçeyim mi der 
=kafeci bir doğru yol göstericidir ve kişiye bu tür şeylerin ahlaki deyerlerimize aykırı olduğunu ve günah olduğunu öğretmelidir

kafelere çok farklı insan türleri gelir

1.tür
bu insan türünü içeriye girer girmez anlarsınız çünkü selam vermyi bilmezler bu tür insanların çene kasları gelişmediği için aleyküm selam lafını söylemekte zorlanırlar ve hatta abi bir masa açarmısın? Diyemezler evdeki bilgisayarına oturuyomuş gibi direk gider otururlar

2.tür
bu tür insanlar internet kafelere çok farklı umutlarla gelir masaya otururlar ve kasanın düğmesine basar basmaz abi bu açılmadı diye feryat etmeye başlarlar kafalarını çevirdiklerinde makina açılmıştır ama beklentileri hiç bitmez

3.tür
bu tür insanlar küçük çocuklu annelerdir kafeciyi çocuk bakıcısı zannederler
-abisi çocuğa bi masa açıver
-abisi çocuğa bi oyun açıver
-abisi çocuk bi yerlere girmiş bakıver
-abisi çocuk altını ıslatmış bi değiştiriver
-abisi çocuğun mama saati geldi bi doyuruver
gibi

4.tür
bu tür insanlar 2 günlük bilgileriyle sizin 8-10 yıllık birikiminizi bi çırpıda alt etmeye çalışırlar
-abi bu makineler çok geç açılıyor sen bunların ekran kartını deyiştir
-abi bu makinalardaki avastı kaldır makineye zarar verir
bu tür insanlar yarın birgün bilgisayarları arızalandığında kasa elinde utanarak gelirler

5.tür
bu tür insanlar kafeciyle birebir yakın olmak isterler
-abi bize kantır kursana
-abi şu oyunu açsana
-abi msn açıcam ama msn adresim yok msn adresini verebilirmisin
-abi bana msn adresi alsak ya (önüne hotmail formunu açarsınız ve bi bakarsınız ki sayfa baştan aşağı kırmızı yazılarla dolu çünkü formu okumadan doldurur)

6. Tür
bu tür insanlar her şeyin bedava olduğunu bir yerde yaşadıklarını sanırlar ve bir şeye fiyat verildiğinde ağlarlar resmen

örnek:

-abi boş cd ne kadar?
-50 kuruş kardeş
-offffff abi ne yaptın sen çok deyilmi?
-iyi o zaman çoksa almanada gerek yok
- abi çok diyosun 25'e versen olmazmı
-abim istersen bedava vereyim
-iyide abi biz toptan alıyoz tanesi 25'e
-abim o zaman sen kazık yiyosun ben daha ucuza alıyorum tanesini
-abi 25'e versen olmazmı
-olmaz abim o zaman devlete vergilerimi ödeyemem
-tamam abi 3 tane ver ordan tanesi 50 den

7.tür
bu tür insanlar sizin arşivinize kendilerininde ortak olduklarını sanarlar ve ücretsiz sahip olacaklarını sanırlar ve bu tür insanların yanlarında muhakkak aparatları vardır

1.aparat: Boş cd
bu insanlar boş cd ile gelirler ve bi masaya oturup abi burdaki müzikleri cd ye atalım derler ve boş cd yi gösterirler sizi abim bizde var boş cd dediğinizde paniğe kapılırlar ve ellerindeki cd yi gösterirler ücret alıcağınız duyduklarında herşeyden vaz geçerler

2.aparat:usb bellek
bu insanlar işini daha sinsice yapar önce sağına soluna bakarlar kafeci varmı diye yoksa anında usb bellek usb girişine takılır oysaki kafeci usbleri kapatmıştır bunu görünce hayal kırıklığına urarlar ve iki türlü harekette bulunurlar birincisi hesabı kapatıp kalkarlar iki abi bunlarda usb çalışmıyor ana makineden atsak olmazmı (ücretsiz) derler ve kafecinin tepkisini alınca hayattan soğurlar

3. Aparat:harddisk
bu öyle taşınabilir felan deyil bildiğiniz kişinin bilgisayarından söküp getirdiği harddisktir artık bu tür insanlarda ar ve utanma aramamalısınız çünkü ne istediklerini söylememe bile gerek yok sanırsam birde kafecilerin her daim hayatında olan vazgeçilmezleri vardır

1.virüsler
kafeci onlardan ne kadar nefret etsede ne kadar uzaklaştırmaya çalışsa da her daim kafecinin yanıbaşındadırlar ve kafeleri çok severler ve sürekli aralarına yeni arkadaşlar alırlar ve bu arkadaşların karizma isimleri vardır almannab onlinegames trojen downloader gibi üreme özellikleri çok gelişmiştir deepfreze dediğimiz gardiyanın bile baş edemediği zamanlar olur

2.polis,zabıta,belediye,jandarma vs.
kafeler uyuşturucu kaçakçılığının yapıldığı beyaz kadın ticaretinin olduğu,kaçak böbrek naklinin yapıldığı,sahte paraların basıldığı yasa dışı yerler olduğu için sürekli denetimler yaparlar ve ceza keserler

3.maliyeci,muhasebeci ve vergiler
bu üçü birbirlerine bağlıdır burda muhasebecinin bir suçu yoktur ama sürekli elinde vergi ve ödemeyle geldiği için kafeci muhasebeciye pek ısınamaz peki kafeci halkın gözünde nasıl bir insandır

1.anneler ve babalar
anne babaların gözünde çocuğun 3 kuruşuna göz diken kapkaçcıdır

2.çocuklu anneler
çocuklarını avutamadıklarında istediği kadar bırakabilicekleri mahalle kerşidir

3.yaşlı teyze ve amcalar
normal zamanda tam bir günah yuvasıdır ve onlara göre kantır adında (counter strike oyunu) ayinler yapılmaktadır randevu alıcaklarında yada sigortalarına veya bağkurlarına baktırıcaklarından en yakın devlet şubesidir

4.hazırcı gençler
ayak ayak üstüne atıp kafeciye her işlerini yaptırabilecekleri yerlerdir

5.beleşçiler
bir oyuna 1,5 2 tl verip almak,mp3 ü 3,4 tl ye çektirmektense 1 tl verip 1 saatte yapabildikleri vurgunu kar sayarlar

6.çocuklar
sinilendiklerinde yada heyecanlandıklarında ellerinin altında 1 milyona zarar verebilicekleri milyarlık makinalar olan bir yerdir

yani anlayacağınız halkın 1 tl ye istediklerini yapabileceği yerdir ve sermaye olarak milyarların yatırıldığı 1 tl'nin başının beklendiği sosyal hayattan vazgeçilen stresin ve sıkıntının dozunun yüksek olduğu tek iştir:-)

ALINTI

Konu açılmışken içimi dökmek istedim bende. Ben deep freeze'in, Akinsoft türevi kafe programlarının, ADSL'in olmadıği 1998-2001 yılları arasında kafecilik yaptım. O zamanlar bu işler daha zordu. Makinalar yavaştı. İnternet Teoride 56 Kbyte/Sn, pratikte ise o gün hotmail'den mailine bakabildiysen şanslı oluyordun o derece. Deep freeze türü programlar olmadığı için (ya da internet hız ve kaynak bakımından sınırlı olduğu için biz bilmiyorduk) ve antivirüs programları yeni geliştiği için Win32/CIH türü bir virus girdiğinde tüm ağa bulaşırdı ve tüm makinaları aynı anda formatlamak gerekirdi. Google henüz yeni kurulmuştu ve popüler değildi. O zamanlar arama.com ya da arabul.com gibi bir site vardı, arama yapabilmek için önce reklam dolu o siteyi açabilmek (dikkat edin açmak değil açabilmek) gerekiyordu ve ondan sonra aradığınızı ya bulabilirdiniz ya bulamazdınız. Şimdi Türkçe  dahil herşey için kaynak sayısı oldukça fazla ve hem görsel hem işitsel olarak kaynak bulunabiliyor. O zamanlar bir sorun olduğunda kendinle başbaşaydın. İnternet Türk insanına yabancı olduğu için insanlarla uğraşmak daha zordu. Şimdi küçük veletler bile bilgisayara oturunca ne yapacağını az çok biliyor. O zamanlar inanın çok zordu. "slm ne demek, asl ne demek" gibi soruları 5 kişiden 4'ü soruyordu. Çünkü "internetten kız düşürmeyi" duymuştu herkes ve herkes o umutla geliyordu  internet kafeye. Ve işin en kötü yanıda Windows 98 ile çalışıyorduk. Yazarken bile stres oldum çok zor günlerdi.  :mellow: Şimdi ise herşey hızlı, kaynak çok, sorunlar kolay çözülüyor ama insanlar gene aynı. Sonuç olarak yukarıda yazılanların eksiği yok fazlası var. 

Bende aynı tarihlerde çalıştım. telnet adlı bir sistem yaygındı. win 98 :) ve IRC popülerde ve op sop olma için kavgalar yapılıyordu sohbet kanallarında.

Clone nerde bileceksin bihaberdik o zamanlar google olsa sorardık ama hiç....

O tarihte bu işi yapanlar ancak ve bilen sayısı çok azdı.

Edited by rulman

Ben de 6 ay boyunca t.s.e olarak çalıştım yıl 2010!

Google'ye giremediğinde abi internet yok diyen.

Hala explorer 6 ile internete girilen, ben işe başladıktan sonra Mozilla firifox kulanan

6 ay boyunca alın teri ile kazandığı parayı kafede knayt online (yazılışı daha değişik) oynayarak bitiren

Günün 23 saati açık olan bir kafede günün 8 saati çalışıyordum. :) vs. vs vs.... :D

Edited by CMYK

2000-2001 gibi akın soft olmadığı için kağıda yazılırdı başlangıç saati ve süresi bitenin yanına gidilir ve süresinin bittiği söylenirdi.internete gireceksen fazla öderdin oyun oynayacaksan daha az öderdin.bir zamanlar ben de çalıştım internet kafede.inanın yazan arkadaş az bile yazmış.kasada otururdum karşımdaki bilgisayara biri geçer cak cak sakız patlatırdı,uyarırdım bu sefer müşterinin canı sıkılırdı.uyarmasam ben sinirlenirdim.oyun oynarken küfredeni uyarırsın müşteri bozulur.uyarmazsan olmaz.kulaklığı takıp bas bas bağıranlarla uğraşırsın.örnekler çoğaltılabilir.sözün özü gerçekten çok zor insanlarla uğraşmak.hele ki bu devirde internet kafecilik akıl işi değil.bulunduğum semtte birçok internet kafe kapattı.teknoloji o kadar gelişti ki millet telefonundan hallediyor internet ihtiyacını.oyun oynayacaklar gidiyor genelde.önceden çok iyi para kazanırlardı kafeciler ama artık yok.kütüphanelerde bile ücretsiz internet var.zaten çoğu aile çocuğunu dışardan soyutlamak için evine internet alıyor.çocuğu takip etmek istiyor.bu işi yapmayı düşünenler varsa hiç bulaşmasın.