Jump to content

Sabah Aldık Akşam Bozduk

D21B500K
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar Bu bir sohbet konusudur. İçeriği ise biraz teknik bilgi gibi ama yardım falan istemiyorum :D artık geç olduğunu düşünüyorum, yarın vatanbilgisayar servise götüreceğim.

Bu sabah vatanbilgisayara gitik bir muhabirimiz için 13.3" Asus U35J serisi pc aldık içindeki sistem win 7 home ben buna win 8 yüklemeye çalıştım bir türlü beceremedim biosundan uefi ayarları ile çok uğraştım yapamadım en son aklıma bios üncelleme geldi asusun sitesinden 208 numaralı bios güncellemesini indirdim bios üzerinden flash disk yardımı ile güncelledim menü ögelerinde bir değişiklik olmadı.

Sonra eski bios sürümleri belki bir işe yarar diye 205 numaralı en eski bios güncellemesini ükledim yükleme başarı ile bitti ve bilgisayar kendini kapattı ve öldü :whistle: />  Güç düğmesine basıyorum 2 saniye ışıklar yanıp sonra sönüyor,güç düğmesine uzunca basıyorum bu seferde işıklar yanmaya devam ediyor ama görüntü yok. 

Asus U35J için yaptıklarım batarya ve fişini çıkartıp güç düğmesine bastım ardından tekrar sadece fişi takıp açtım hiç bir şekilde görüntü yok ışıklar yukarıda anlattığım gibi.

Şimdi olan oldu, ölenle ölünmez ve kalan sağlar bizimdir falan diye kendimi avutuyorum ama ne olacaktı ma windows 7 home ile devam etseydik gibi kuruntular da içimde filizlenmiyor değil.Ayrıca patrona nasıl anlatacağım. bilgisayarı nasıl bu kadar hızlı bozduğumu. :Thoughtful: />

Sağlık olsun sabah aldığı bilgisayarı akşam bozmayı becerenler listesinde üst sıralarda yerimizi aldık.

.

Bios ayarında uefi ile ilgili değişiklik yapamıyordum çık kısıtlı menüler vardı bios'u eskiye döndürürsem bir faydası olur diye geriye dönüş yatım ama olmadı.

yeni aldığın bilgisayara neden bios güncellemesi yaptın ki?

evet bios güncelleme gerek yoktu bir şekilde format atılabilirdi

buda bize ders olsun. Yeni bir bilgisayara ne yapmıyormuşuz bios güncellemesi yapmıyormuşuz :D Yazılımsal bir sorun gibi seninki inşallah ordan kurtaarırsın. :)

Edited by sere

Yok Aslında Bişey Olmaz...
CLEAR CMOS Yapmanız gerekebilir...

Ya bide ben şunu anlamıyorum,yeni teknolojiler çıktıkça bios'a girmeyi ve bilgisayara müdahele etmeyi zorlaştırıyor,üreticiler...

Mesela Bios'a girmek için tuş sabit olsun ve Hep DEL olsun ama tab oluyor yada F2 oluyor,yani tuhaf tuhaf işler...

Windows 8 için UEFI sart degıl kı? Kapalı olsa da acık olsa da Wın8ı calıstırabılırsınız. Eskı surumler sadece UEFI acıksa sorun cıkarır. Amacınız acmak mıydı kapatmak mıydı? Bılgısayarı satın aldıgınız yerle ıletısıme gectınız mı bu arada?

Windows 8 için UEFI sart degıl kı? Kapalı olsa da acık olsa da Wın8ı calıstırabılırsınız. Eskı surumler sadece UEFI acıksa sorun cıkarır. Amacınız acmak mıydı kapatmak mıydı? Bılgısayarı satın aldıgınız yerle ıletısıme gectınız mı bu arada?

ben de onu diyecektim arkadaş CMYK vatanı bi arasana bir sor soruştur bakalım bilgisayar açılmıyor durduk yere oldu garanti kapsamı dışı olur mu gibisinden. Eğer biraz risk alıp yanlış bios güncellemesi yaptım diyebiliyorsan bir de şansını öyle bir dene bakalım.

Iade yapabılmek ıcın yazılımsal da bır degısıklık olmaması gerekır. Sadece garantıde yazılımsal degısıklıkler sartları ıhlal etmez. Ama BIOS guncellemesı donanımsal sorunlara sebebıyet verebılecegınden garantıyı devre dısı bırakır. BIOS yazılımı ROM denılen parcada bulunur fakat nasıl sıfırlayacagınız ya da degıstırecegınız hakkında bır fıkrım yok.

Arkadaşlar o kadar tecrübesiz biri değilim yükselme seçeneğini denemek dışında! bios ayarlarını prosedürüne uygun şekilde yeni bir sistem kuracak şekilde ayarlamaya çalıştım ama (kısıtlı bir bios menüsü var) sistem yükleme penceresinde hardiski görmüyor gpt birim olduğu için olmuyor diye güşündüm mbr ye kurumum ekranında Shift + F10 ile  komut penceresini açıp oradan diskpart dönüştürdüm tabi buna rağmen  olmayınca bios güncellemesine gittim son sürümü yükleyince sorun olmadı ama 2006 da verilen güncellemeyi yükleyince bozuldu. bu arada vatan sabah kaçta açılıyor. 

"Düştüm mapus damlarına öğüt veren çok olur"Misali olmasın ama HDD farklı bir makinada komple biçimlendirip takıp kuruluma geçebilirdin.Neyse büyük geçmiş olsun

"Düştük mapus damlarına öğüt veren çok olur" misali olmasın ama başka bir makinada biçimlendirip o makinada kurulum yapıp hdd sisteme takabilirdin.Normalde sistem bu şekilde çalışmaz ama birbirine yakın işlemcili bilgisayarda kurulu Windows 7 hdd söküp diğer makinaya taktık sıkıntısız çalışmıştı.Neyse büyük geçmiş olsun

Bu arada yanlışlıkla kendi yazdıgımız iletiyi raporladık iyi mi:)

Başka makinede biçimlendirmeye gerek kalmayacak derecede biçimlendirdim 

Diskpart 

select disk 0 

clean

select disk 0

......

v.s  v.s bunlar diski fabrikadan çıkmış gibi yapmaya yetmez mi?

"Düştüm mapus damlarına öğüt veren çok olur"Misali olmasın ama HDD farklı bir makinada komple biçimlendirip takıp kuruluma geçebilirdin.Neyse büyük geçmiş olsun

Bios ta yeni çıkan pc lerde güvenlik sistemi var aynısı benim başıma geldi bir hafta önce:) Samsung i5 bi lap aldım win8 yüklüydü win7 ye geçmek istedim dondu kendini kapattı pc bios ta başlangıç seceneklerini değiştirince..  Sonradan düzeltip hallettim ama bilginiz olsun diye yazdım; yeni pc lerde format atarken bios ta mutlaka gerekli ayarları yapın ama format atıp pc normal çalışmaya geçmeden bios u ellemeyin yani güncelleme falan..

Keşke Recovery'i silmeyeseydin ya.

Bios pilini çıkarıp tak diyeceğim garantiden çıkar o zaman.

Git çalışmıyor de başka da bişi deme

Ben bir servise kardeşim kırdığı telefonu ücretsiz yaptırmıştım :D