Jump to content

Autoit'te Kordinat Değişsede Fare Tıklarmı?

x_files_x
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar hepinize merhaba, Remouse standart adındaki bir proğramla geçen uğraşıyordum, smart mouse kaydedici bir özelliği var bu özellik ile mesela hesap makinesini açtım ve 1 tuşuna bastırıp kaydettirdim, ben hesap makinesinin ekrandaki kordinatını değiştirsemde mouse yeni kordinatı bulup yine 1 tuşuna basıyor, böyle bişiyi autoit ile yapmak istiyorum o proğrama sırf bu nedenle bağlı kalmak yerine kendi ilgilendiğim Autoit ile yapmak istiyorum yardımcı olur musunuz, bir örneği filan olsa bakardım,

O program butonların classlarını alıyor olmalı.

AutoIt'te pencerenin yeri değişse bile işlem yaptırmak için ControlClick() kullanabilirsiniz.

AutoIt Info programı ile classları öğrenebilirsiniz.

MouseGetPos ile yapılmıyor bence. MouseGetPos anlık imleç konumunu alır pencere konumunu almaz ki. Eğer üstte dediğin program hep açık iken konum sıkıntısı yaşamıyorsa o zaman sürekli hesapmakinesini takip edip konumunu kaydediyor onun için sıkıntı olmuyor veya başka şekilde zaten olayı tam anlamadım kafam olmuş kütük gibi :D

Ben biraz araştırdım ve buldum ama ezbere yapıyorum mantıgı biraz karısık gibi, buyrun işte size örnegi, bu scripte hesap makinesinin ekranı aktifken calıstırdıgınızda, 7 tusuna basar, ekranın neresine taşırsanız taşıyın yerini bulur ve 7 tuşuna basar, yani class yada buton işlemi degil coordinatlarını buluyor.

$WindowPosition = WinGetPos("Hesap Makinesi")
MouseClick ("left", $WindowPosition[0] + 30, $WindowPosition[1] + 190)
Edited by x_files_x