Jump to content

Windows 8, 100 Milyon Barajını Geride Bıraktı

rebelli0uss
 Share

Recommended Posts

Uzun süre eleştirilerin hedefinde olan Windows 8, önemli bir eşiği geride bıraktı.

Yazılım devi Microsoft, 26 Ekim’de teknoloji dünyasına sunduğu yeni nesil işletim sistemi Windows 8′in, bir ay içinde 40 milyon sattığını açıklamıştı. Ocak ayında ise satışlar 60 milyon rakamını geride bırakırken, Microsoft bugün blog sayfasından satışların 100 milyon barajını geride bıraktığını duyurdu.

Microsoft‘un en başarılı ürünlerinden biri olarak gösterilen Windows 8’e artık kullanıcıların da alıştığı bir gerçek. Windows 7’ye nazaran radikal değişimler sağlanırken, özellikle dokunmatik ekranlara daha uygun bir yapı sunduğu iddia edilen “Metro” arayüz ilk dönemde kullanıcılar tarafından bir hayli eleştirilmişti. Hatta kimi üreticiler de işletim sistemi hakkında ağır eleştirilerde bulunmuştu. Samsung, Windows 8’in Vista ile eş değer bir seviyede olduğunu dile getirmiş ve PC sektöründe yaşanan daralmayı Windows 8’e bağlamıştı.
1367909677_ballmerstevemicrosoft-580-75.

Kimi üreticiler ise yeni bir platform olan işletim sistemi için sabırlı olunması gerektiğini belirterek, Windows 8’in yakın zamanda kullanıcılar nezdinde benimseneceğini dile getirmişti. 100 milyon barajının aşılması Microsoft için önemli olsa gerek. Windows uygulama mağazası ise toplamda 250 milyon indirme sayısına ulaştı.

Microsoft’un yıl içinde işletim sistemini Windows 8 Blue kod adlı bir güncelleme ile yenileyecek. Yenilikler arasında en dikkat çekeni ise kuşkusuz başlat butonu olacaktır.

Kaynak:

http://www.pcuzmani.com/2013/05/07/windows-8-100-milyon-barajini-geride-birakti/

En son söylentilere göre  başlat gelecek.onun haricinde metroda filan değişiklik yok. anlıcağın indirdiğin başlat menüsü programlarından farklı olmıcakmış.ben olmıcağını düşünüyorum ama bu haberi chip'de okudum.

Microsoft'un Windows 8.1 güncellemesi ile birlikte başlat düğmesini tekrar dirilteceği uzunca bir süredir konuşuluyor. Üstelik bu iddia, çok farklı kaynaklardan ardı ardına gelmeye devam ediyor.

Microsoft içinden ismi verilemeyen kaynakların The Verge'e verdiği bilgiye göre Başlat düğmesi, gerçekten de Windows 8.1 ile birlikte aramıza dönecek. Ama hemen sevinmeyin; çünkü bu iddia doğru bile olsa, elinize geçen sadece düğme olacak. Bu düğmeye tıkladığınızda, yine Windows 8'in klasik Başlangıç sayfasına yönlendirileceksiniz. Başka bir deyişle, Başlat düğmesi ile birlikte başlat menüsünü de bekliyorsanız, bu hayalden hemen vazgeçmenizdeyarar var. 

Edited by masterbaba

Başlangıç ekranından zaten bir şey yazdığımızda direk arama yapıyor.

Başlat menüsü olsa metro arayüzünün bir anlamı kalmayacak zaten.

Zaten Windows 7 ve 8 arasındaki fark bu. Windows 8 ile başlat menüsünün ne anlamı var? Artık yenilik zamanı.

Edited by reyiz

Başlangıç ekranından zaten bir şey yazdığımızda direk arama yapıyor.

Başlat menüsü olsa metro arayüzünün bir anlamı kalmayacak zaten.

Zaten Windows 7 ve 8 arasındaki fark bu. Hem Windows 8 hem başlat menüsünün ne anlamı var?

Al benden de o kadar.