Jump to content

Kadın Resmine Bakmak

ekubatoglu

Recommended Posts

Kadın resmine bakmak

CEVAP

Kadın resmine ihtiyaçsız ve şehvetsiz bakmak mekruh, şehvetle bakmak haramdır. Bir ihtiyaçtan dolayı şehvetsiz bakmak caizdir.

Resim, hoparlörden çıkan sese benzetilemez. Resim, o kimsenin bizzat kendisi değil ise de, neticede bir kadın resmidir. Hangi kadın olursa olsun, resme de şehvetle bakmak caiz değildir.

Kadının erkeğin, erkeğin de kadının yüzüne ihtiyaçsız bakması tenzihen mekruhtur. Bir ihtiyaç varsa, ihtiyaç kadar bakılır.

Anlamadığım birşeyler var benim.Amacım ortalığı karıştırmak değil malum karışıyor hemen.

1. O zamanlarda kullanılan resim formatı hangisi bakılınca haram olan ?İnternetten araştırdığıma göre The first permanent photograph was made in 1826 by a French inventor, Joseph Nicéphore Niépce, building on a discovery by Johann Heinrich Schultz (1724): that a silver and chalk mixture darkens under exposure to light. bilgisine ulaştım.

2-

Kadının erkeğin, erkeğin de kadının yüzüne ihtiyaçsız bakması tenzihen mekruhtur. Bir ihtiyaç varsa, ihtiyaç kadar bakılır.

Cümlesinde ihtiyaçtan kasıt nedir? Kadınlar bir ihtiyaç gidericimidir ?

Sizin kastettiğiniz ihtiyaç besbelli şehvet.Buda konuyu açan arkadaşın dediği gibi haramdır.Konuyu açan arkadaşın kastettiği ise sizin düşündüğünüzden çok daha farklı ihtiyaçlardır.Mesela evlenmek için bir kız bakacaksınız.Yada Doktorsunuz, muayene edeceksiniz.Veya buna benzer başka sebepler.

Arkadaşlar adına kesin karar vermeyin bence. Kimin ne amaç güttüğü ne için ne yaptığını bir kendi birde Allah bilir.

tenzihen mekruh'un tam olara anlamı nedemektir bir de bunu açıklarsanız arkadaşlar teşekkür edeceğim.

Aman siz siz olun cennet te Hurilerin yüzüne bakmayin haramdir nede olsa , Hey allahim kacinci devirde neler konusuluyor , siz atomu parcalamaktan bahsedin , uzaya uydu yollamaktan bahsedin , degismeyen tek seyin de degisim oldugunu unutmayin derim ben

Konunun tartışmaya gitmemesi açısından konuyu kitliyorum. Bunun dışında anket sonuçlanana kadar açılan tüm din konularını Lütfen askıya alalım. Yoksa kitleme yoluna gitmek şimdilik en doğru olan gibi görünüyor.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...