Jump to content

Laptop Hdd'lerinde Bad Sector Problemi

Anarchosa
 Share

Recommended Posts

pre_1371246764__hdtune_benchmark_toshiba
pre_1371246872__2.png

QUİCK SCAN

pre_1371246867__1.png

NORMAL SCAN

pre_1371373398__hdtune_error_scan_toshib

pre_1371278948__adsz.png

Arkadaşlar HDD'emde bir sıkıntı varmı oyun oynarken çok donuyor 1 sene oldu bilgisayarı format atmayalı.

Sonuçlar gördüğünüz gibidir 1 Sene oldu yeni bir işletim sistemi kurmadım.Bu 1 Senelik işletim sisteminin verdiği hantallıkmıdır yoksa HDD'em gidicimidir?

Bu konuda hakkında ne yapmam daha uygun olur bana ne yol önerirsiniz.Hiç bir yazılım ile hdd'ye müdahale etmesem bu ilerde diğer yerlere sıçrama şansı varmıdır.

Edited by Anarchosa

Bad sektoru düzelten kimseye rastlamadım. Bad sektorlerin yerini tespit ederek bölümleme  yoluyla sorunsuz kullanırsın. Örnek veriyorum senin bir bad sektörün 13400mb  ile 13800 mb arasına denk gelsin o aralığı bölümleyip kullanıma kapatırsan sorun yaşamazssın

Ayrıca benim harici hdd de yukarıdaki sarı şeritli hatalardan mevcuttu. Low level format üstüne de hdd regenerator uyguladım ama düzelme olmadı.

Edited by yasak_ask

Genelde elektrik ve harddiskin ısınması olduğu düşünülür. Ayrıca diskteki dosyaların çok dağınık şekilde (defraga ihtiyaç olması) olması da disk kafasının gereksiz yere çalışmasına yol açtığı için bu da bir sebep olarak düşünülebilir. Benim yedi yıllık harddiskimde yeni badsector olmuşken, geçenlerde aldığım yeni harddiskte birkaç ayda oluşmuştu. Belki de yeni harddisk teknolojileri badsektore karşı, diskleri dayanıksız hale getiriyor.

Benim badsector durumunda yaptığım, ameliyatla tümör almak gibi, badsectorlü bölgeyi diskten silerek windowsun sadece silinmeyen kısımları kullanmasını sağlamak. Bunun için de öncelikle badsectorun olduğu yerleri tespit etmen gerekiyor. Sonra da disk bölümleme ile o yerleri ayırıp formatsız "unallocaked" denen şekilde bırakmalısın.

Genelde elektrik ve harddiskin ısınması olduğu düşünülür. Ayrıca diskteki dosyaların çok dağınık şekilde (defraga ihtiyaç olması) olması da disk kafasının gereksiz yere çalışmasına yol açtığı için bu da bir sebep olarak düşünülebilir. Benim yedi yıllık harddiskimde yeni badsector olmuşken, geçenlerde aldığım yeni harddiskte birkaç ayda oluşmuştu. Belki de yeni harddisk teknolojileri badsektore karşı, diskleri dayanıksız hale getiriyor.

Benim badsector durumunda yaptığım, ameliyatla tümör almak gibi, badsectorlü bölgeyi diskten silerek windowsun sadece silinmeyen kısımları kullanmasını sağlamak. Bunun için de öncelikle badsectorun olduğu yerleri tespit etmen gerekiyor. Sonra da disk bölümleme ile o yerleri ayırıp formatsız "unallocaked" denen şekilde bırakmalısın.

"Genelde elektrik ve harddiskin ısınması olduğu düşünülür." Tabi Bunlarla Sıınırlı Degildir Bad Sektörün Oluşma Nedeni HDD de Oluşan Sarsıntı En büyük Etkileridir.HDD yi Sartıgınızda yada Düşürdügünüzde Bad Sektör Oluşma İhimali Çok Yüksektir.