Jump to content

Flash Bellekten Format Atmak Soru?

By.Kutlu
 Share

Recommended Posts

Herkese iyi forumlar, arkadaşlar netbook'a flash bellekten format atacam. Harddisk 2 bölümde (yerel disk c - d gibi) format sırasında bir sıkıntı oluşturur mu ? Ona göre yerel disk d deki  dosyaları yedekleyecem. Yardım edenlere teşekkürler =)

Hayır normal DVD den nasıl oluyorsa flash bellekte de farksız.

Yalnız flash belleği hazırlayacağın bilgisayar Windows 7 veya 8 olmalı. ( Aksi halde CMD deki DISKPART flash belleği görmüyor. )

Yapılışı spoilerda;

[spoiler]Öncelikle elimizde format CD mizin iso kalıbı ve bilgisayarımızda winrar bulunmalı.

Çalıştıra "cmd" yazıp komut penceresini açıyoruz.
Cmd de "diskpart" yazıp disk düzenleme aracını açıyoruz.
Diskpart açıldığında "list disk" yazıp bilgisayar bağlı diskleri görebiliyoruz. Burada harddiskinizi, flash belleğinizi ne varsa gösterir.
Boyutundan anladığımız flash belleğimize numarasıyla hitap ederek örneğin 1 ise ; "select disk 1" diyoruz.
Sırasıyla şunları yazıp enterlıyoruz;
"clean" , "create partition primary", "active", "format fs=fat32 quick", "assign"
En son assign de diyince önünüze flash belleğinizin penceresi açılacak.
ISO muzu winrar ile açıp içindeki dosyaları bu format flashının içine atıyoruz.
Kopyalama işlemi bittiğinde flash belleğinizi çıkarın.

Bilgisayarı yeniden başlata basıp oturum kapatılıyor dedikten sonra yani işletim sisteminiz kapandığında flash belleği takın ( çünkü bilgisayarınız da virüs varsa işletim sistemi açıkken flash belleği takarsanız bozabilir )

Flash bellek takılı biçimde başlangıçta DEL e tıklayıp BIOS a girin, Boot primary den flash belleği en üste getirip F10 ile kayıt edilsin mi evet diyin

Bilgisayar yeniden başladığında CD den veya DVD den önyükleme yapmak için tıklayın diye normal format DVD si ayarına gelecektir.[/spoiler]

Yok olmaz herhangi bir sıkıntı Windows XP yüklüyeceksen biraz acemi isen c partition da Windows yüklü ise C ismini Yerel Disk yerine Sistem veya OS olarak değiştir. Format atarken yanlışlıkla D ye format atıp bilgilerini silme 

Kolay Gelsin .. 

normalde sadece C sürücüne windowsu kurarsan(silip sıfırdan kurarsan) sürücüdeki herşey silinir.D sürücüsüne dokunup dokunmamak sizin elinizde.Ya ben bunu sileyim yada biçimlendireyim derseniz kurulum esnasında sürücü seçenekleri mevcut.normalde d sürücüsüne hiç bir işlem yapmazsanız dosyalar durur.

sJNGK.jpg