Jump to content

Format Atamıyorum ...

VYildirim
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımın yavaşlamasından dolayı ve uzun süredir format atmamış olmamdan dolayı bugün Win8 kurmaya karar verdim. DVD'yi taktıktan sonra "Bir tuşa basın" diyor. Basıyorum,sonra "Yükle" tuşuna tıklıyorum ama Yüklenecek sürücüyü seçin diyor,bulamıyor hata veriyor. Yeniden tara vs seçenekler var. Aynısı Win7 kurarken de oluyor. Ne yapmam lazım,bilgilendirir misiniz? Teşekkürler...

Arkadaşlar yardımlarınız için minnettarım fakat acemiyim. Yani verdiğiniz HDD Yükleyiciyi kullanmayı ve BIOS'dan AHCI-IDE ayarlarını yapmayı bilmiyorum. İnternetten baktım biraz ama kafam karıştı inanın. Ben sorunumu resmedeyim en iyisi vakti olan arkadaş çözümü açıklamasıyla yazabilirse çok makbule geçer. İleride aynı sorunla karşılaşan biri olursa da bu konuyu okuduktan sonra sorununu halletmiş olur...

1- Windows 8 DVD'mi taktıktan sonra format atmak amacıyla "Şimdi Yükle" seçeneğini tıklıyorum.
pre_1374829486__1.jpg

2- Ardından "Kurulum Başlıyor" yazısı geliyor ama çok uzun sürüyor...
pre_1374829544__2.jpg

3- Ardından hiçbirşeye basmadan aşağıdaki pencere geliyor...

pre_1374829595__3.jpg

4- "Tamam" butonuna tıkladığımda ise aşağıdaki görüntüyü alıyorum.

pre_1374829629__4.jpg

Bu döngü böyle devam ediyor. DVD'yi takıp "Windows'u Onar"ı denedim,"Bilgisayarı Yenile"yi denedim,"Bilgisayarı Sıfırla"yı denedim ama hepsinde de hata verdi. Sinirlerim bozuldu inanıın. Tekrardan söylüyorum,yardım etme niyetinde olan kardeşlerim varsa çözüm yolunu biraz ayrıntılı açıklarlarsa çok yardımcı olmuş olurlar. Saygılar sunuyorum...

Anladım Kardeş şu anda sistem senin hard diskini bulamıyor dedigim gibi AHCI-IDE ayarlarını değiştirirsen büyük ihtimal düzelir kısaca anlatıyım sana 
bilgisayar ilk açılışta bios ekranına gir daha sonra üst seçeneklerde advanced sekmesinde sata options veya sata configuration seçeneğinden AHCI-IDE ayarlarını değiştirebilirsin :)

Anladım Kardeş şu anda sistem senin hard diskini bulamıyor dedigim gibi AHCI-IDE ayarlarını değiştirirsen büyük ihtimal düzelir kısaca anlatıyım sana 
bilgisayar ilk açılışta bios ekranına gir daha sonra üst seçeneklerde advanced sekmesinde sata options veya sata configuration seçeneğinden AHCI-IDE ayarlarını değiştirebilirsin :)

OrphanBlack arkadasımızın dediği doğru. Yukarıda yazdığı işlemi yaptığın zaman sorunun çözülecektir

Kardeşim çok çok teşekkür ediyorum ama nasıl anlatsam. Cahilliğime ver n'olur :) AHCI-IDE nin normal ayarını bilmiyorum ki neyi nasıl değiştireceğim? :D Yardımların için Allah razı olsun...

bu olay bendede oldu kullandığın windows 8 dvd sini değiştir düzelecektir...başka windows 8 dvd si kullan...

Kardeşim Win7,Win8 DVD lerini denedim birden fazla ama malesef aynı sorun var.

OrphanBlack arkadasımızın dediği doğru. Yukarıda yazdığı işlemi yaptığın zaman sorunun çözülecektir

Teşekkür ederim kardeşim. OrphanBlack kardeşimin yardımı büyük fakat ayarlardan neyi nasıl değiştireceğimi bilmiyorum. :) BIOS hakkında fazla bilgim yok yani,yardımın için teşekkür ederim.

Ayhan kardeşim Allah razı olsun video için.  Benim bilgisayarımın normal olması gereken ayarı AHCI mi olması gerekiyor. Yani 1. dakikadaki görüntüyle aynı mı olması gerekiyor? Hiçbirşey bilmiyorum,ayarlayım derken hepten mahvetmeyeyim PC'yi? :)

Ayhan kardeşim Allah razı olsun video için.  Benim bilgisayarımın normal olması gereken ayarı AHCI mi olması gerekiyor. Yani 1. dakikadaki görüntüyle aynı mı olması gerekiyor? Hiçbirşey bilmiyorum,ayarlayım derken hepten mahvetmeyeyim PC'yi? :)

integrated peripherals seçeneğinden

SATA confugiration disabled yap

Saolasın kardeşim asıl ben yardımcı olabildiysem ne mutlu bana arkadaşımız video olarak koymuş onu iyice takip edersen olumlu sonuca ulaşabilirsin 

yaptıktan sonra sonucuda yaz burayada aynı hatayla karşı karşıya gelen başka arkadaşlara rehber olur :)