Jump to content

Windows 8 - Windows Gezgini İşlemciyi Isıtıyor

elaisdeniz
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar benim sorunum yaklaşık 1-2 haftadır devam etmektedir. Windows 8 kurduğumdan beri sorun yaşamamıştım. Son haftalarda Windows Gezgini işlemciyi aşırı ısıtmakta. Bunun nedenini anlamış değilim. Sürekli %20lerde işlemciyi kullanıyor ve neredeyse 15derecelere varan ısı artışına neden oluyor. Bir vürüs mü bu yoksa işletim sisteminden kaynaklanan bir sorun mu anlayabilmiş değilim. Virüs yoktur diyemem illaki üç beş vürüs vardır ama anti virüs programları belleğe yerleşen bütün prograları taradı ve bir sonuç çıkmadı. Windows Gezgini dediğimiz uygulamanın kökü explorer.exe dosyası. Windows Gezginini kapadığımda hem işlemcinin fanı aşırı hızda çalışmıyor hemde işlemcinin sıcaklığı 15 derecelere varan düşüşler yaşıyor. Ben bunun çözümünü format atmakta buluyorum ama format atmakla uğraşmakta istemiyorum. Hergün yüzlerce format atınca insan bıkıyor artık. Sizlerden bir çözüm sunmanızı istiyorum. Resimler aşağıda mevcut birde siz bakın...

hbp6.png

7c0x.png

p653.png

Edited by elaisdeniz

Bu tür sorunlar için AIDA64 ve Msinfo32 raporlarını, ve ayrıca kasa içi fotoğrafını yollarsanız daha detaylı şekilde cevaplar verebiliriz. Şu anda sisteminizin yapılandırması, sistem sürücüleriniz ve kasa düzenlemesi hakkında bilgiye sahip değiliz. Bu yüzden şimdi ne söylesek boşa gidecek. Yazılımsal veya donanımsal bir problem olup olmadığı hakkında bilgi verebilmemiz için lütfen bu bilgileri bizimle paylaşın.

AIDA64 ve Msinfo32 raporlarını aşağıdaki şekilde oluşturun, ve herhangi bir upload sitesine (Rapidshare,Turbobit,Megashare vs. vs.) upload ederek linklerini burada paylaşın !

AIDA64 donanım raporu için;

[spoiler]

pre_1353902309__aida64.jpg

[/spoiler]

Msinfo32 raporu için;

[spoiler]

pre_1353902274__msinfo32.png

[/spoiler]

Haydi kolay gele !

Öncelikle yolladığınız verileri inceledim bulduğum sonuçlar şunlar

[table]

[tr][td]Sorun:[td2]Çözümü:[/td2][/td][/tr]

[tr][td]İşlemci %10 overclock ile çalışıyor[td2]AMD FX 8120 işlemci 15.5x200=3100 MHz olarak çalışır. Ancak sizin sisteminizde 201x17=3417 MHz olarak çalışmakta. Eğer overclock işlemini siz uygulamadı iseniz, işlemcinizdeki overclock'u kaldırın.[/td2][/td][/tr]

[tr][td]CPU VID 1.4125V[td2]AMD FX 8120 için standart CPU VID değeri 1.2600V olması gerekir, bu fazladan artış işlemciyi oldukça ısıtacaktır. Gerekenden fazla olan bu değeri 1.3800V civarına çekerek işlemcinizin aşırı ısınmasını engelleyebilirsiniz.[/td2][/td][/tr]

[tr][td]ST3500418AS için bölümleme hatalı[td2]Kullanmakta olduğunuz ST3500418AS HDD için oluşturulmuş bölümlere ait sıralama yanlışlığı mevcut.  Bir HDD üzerindeki bölümlerden 1. sırada olan bölümde Windows kurulmalı, nedeni ise HDD'nin dış segmentlerinde bulunan bir işletim sistemi üzerinde HDD dosya okumak veya yazmak için HDD okuyucu daha fazla hareket edeceğinden performans düşüşü ve HDD ısınması gibi sorunlara yol açacaktır.

pre_1375568692__hdd.jpg[/td2][/td][/tr]

[tr][td]HDD'nizde S.M.A.R.T. hataları mevcut[td2]Kullanmakta olduğunuz HDD'nizin SMART verilerinde özellikle, Raw Read Error Rate, Seek Error Rate, Hardware ECC Recovered ve Command Timeout gibi sorunlar bulunmakta bu sorunların çözümü için gereken müdehaleleri yapmanızı tavsiye ederim.[/td2][/td][/tr]

[tr][td]AMD HT Link stabil çalışmıyor[td2]Şu anda kullanmakta olduğunuz AMD HT Link ayarlarınız sistem stabilitesiniz etkileyecek derecede tutarsız çalışmakta, BIOS üzerinden gereken ayarları yapılandırın.[/td2][/td][/tr]

[tr][td]AHCI mod etkin değil[td2]Windows 8 için HDD stabilitesi ve hızlı kullanımı için gereken AHCI yüklü değil, mümkün olduğunca Windows altında HDD'nizi AHCI olarak ayarlayarak kullanın.[/td2][/td][/tr]

[tr][td]avast! Firewall NDIS Filter Miniport çalışmıyor[td2]Avast Internet Security programının güvenlik duvarına ait sürücü arayüzü çalışmıyor, bu internet üzerinden gelecek tehditlere karşı kullanılacak olan güvenlik duvarını devre dışı bırakmakta[/td2][/td][/tr]

[tr][td]Bir çok sistem hatası mevcut [td2]Windows üzerinde özellikle DLLHost.exe, Atieclxx.exe başta olmak üzere bir çok programa ait başlatma veyahut program sonlandırılmasına ilişkin hatalar bulunmakta, mevcut sistem yapılandırmanız ile ilgili sorunlar var ise bu sorunları çözümü için gerekli ayarları, Registry ve TMP başta olmak üzere sistem temizliği, var ise kullanılan uygulamaların yeni sürümlerini yükleyerek sorunları çözmeye çalışın.[/td2][/td][/tr]

[tr][td]Windows Prefecth etkin[td2]Windows hızlı başlat olarak Türkçeleştirilen bu sistem ayarı HDD kullanımını oldukça zorlayacak işlemler yapmakta. Bu ayarı kapatmak için HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters adresi altındaki EnablePrefetcher ayarını 0 olarak değiştirin[/td2][/td][/tr]

[tr][td]Windows SuperFecth etkin[td2]Hızlı getir olarak Türkçeleştirilen bu sistem ayarı, önceden kullanılmış olan bir programa ait verileri disk belleğine depolayarak 2. kez çalıştırılması durumunda programa ait verilerin daha hızlı getirilmesi için kullanılır. Ancak HDD okuma hızı düşük olan sistemlerde HDD'yi oldukça yorması ile bilinir. Bu ayarı değiştirmek için çalıştır'a services.msc yazarak Hızlı Getir hizmetini kapatmalısınız.[/td2][/td][/tr]

[tr][td]Windows Search etkin[td2]Windows arama hizmeti etkin olarak kullanılıyor, bu arama hizmeti, HDD üzerinde bulunan klasör içeriklerini dizinleyerek, dosya araması sırasında işlemin daha kısa sürede gerçekleşmesini sağlar, Ancak HDD okuma hızı düşük olan sistemlerde HDD'yi oldukça yormakta. Bu ayarı değiştirmek için çalıştır'a services.msc yazarak Windows Search hizmetini kapatmalısınız.[/td2][/td][/tr]

[/table]

Kabaca bulduğum hatalar bunlar, anlaşıldığı üzere işlemcinde %10 overclock ile sistemin çalışmakta, AHCI mod etkin değil, HDD bölümleme işlemin hatalı, ayrıca Windows Search gibi hizmetler açık olduğu için herhangi bir klasör işleminde işlemcin normalinden daha fazla güç sarfetmek zorunda kalıyor ve bu yüzden daha fazla ısınıyor, gereken ayarları yaptığın takdirde normal sıcaklık seviyelerinde çalışacağından eminim.

Haydi kolay gele !

Dediklerinizi uygulucam. Format attım çünkü baş edemedim daha fazla. Şuanda sistem çok iyi durumda ne fandan ses geliyor nede işlemci 35derecenin üstüne çıkıyor. Dediklerinizden tek kafamı kurcalayanda windows search sistemiydi. Durmadan hep arka planda çalışıyordu. Hdd parçalama konusunda ise onu ben ayarlamadım. Windows format sırasında kendisi ayarladı. Ki bu yeni formattan sonrada F sürücüsünü D, D sürücüsünü F yapmış. Zaten bıkkınlık geldi artık o tip şeyler umrumda değil. Windows Gezgini sorununu sanırım o Windows Search sistemi zorluyo çünkü sürekli o çalışıyodu hemde 1 tane değil 3-4 tane birden açıktı. İşlemcinin fanını değiştiricem zaten. Akasa Venom Voodoo alıcam. Alıcamda işte şuan para yok :) ACHI tam olarak ne işe yarıyor? Ben herşeyi orjinal halde kullanılmasından yanayım ama işlemci fanı gibi modifiye edilmesi gereken şeylerede karşı değilim :) %10 oc demişsiniz. O %10u AMD işlemcim kendisi yapıyor. Catelyst Control Center'da baktığımda CPU OC açık değil. GPU OC açık. Amd'nin forumlarında okuduğuma göre sanırım FX serisi ile Intel'deki Turbo Boost gibi bir teknolojiyi sunmuş Amd ama bunu kendi işlemcisinin içine yerleştirmiş. OC benlik bir iş değil zaten. %10 OC olduğu halde bile 40 dereceyi zor görüyor şuan :) Genede her türlü yardımınız için teşekkürler.