Jump to content

4 Gb Ram Takılı Pc'de Fakat 3.25 Olarak Gösteriyor

3roS
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi 4gb ram kullanıyorum fakat 3.25 olarak gösteriyor takıntı haline geldi artık :)

o kadar araştırma yaptim çözemedim.

x64 bit kurun düzelir yaziyordu diğer forumlarda genellikle fayda etmedi yardım ederseniz sevinirim.

0O9Ra.jpg

a  başlat>çalıştır>msconfig

b  önyükleme sekmesine gel

c   gelişmiş seçenekler

d  bellek üstsınırının işaretini kaldır 

e  yeniden başlat

OLMAZ İSE EĞER;

Memory Remap Feature Sekmesi varmı diye kontrol et BİOS ta. Varsa disable yap.

pre_1375042244__img-20130726-wa0009.jpg

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

1. Dediğinizi yaptım ve yeniden başlattım aynı gösteriyor 2. dediğiniz bios örneğine gelicek olursak ise "Memory Remap Feature Sekmesi'ni" bulamadım sanırım bios'u güncellemek gerekiyor diye düşünüyorum onuda yapamadım :(

bağdaştırıcı özellikleri sayfasının resminide bi koyarmısın orayada bakalım. Senin ekran kartın harici mi onboard anakart üzerindemi yani

Evet onboard anakarttı daha sonra ben ekran kartı taktım fakat onbard iptal bildigim kadariyla otomatik iptal oluyor ve onboard ekrana takıldığında çalışmıyorsa iptal 

8zEZW.jpg

Arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi 4gb ram kullanıyorum fakat 3.25 olarak gösteriyor takıntı haline geldi artık :)

o kadar araştırma yaptim çözemedim.

x64 bit kurun düzelir yaziyordu diğer forumlarda genellikle fayda etmedi yardım ederseniz sevinirim.

Yakın zamanda sistemi yeniledim. Eski sistemde benimde 4gb görmedi hiç 3,25 gördü. core 2 duo e4500 işlemci ve 945pm anakart vardı. 

Ekran kartı ne kadar alıyorsa o kadar eksik gösterir.

3roS

Ekran kartın kullanıyor. Benim pc de olduğu gibi

Ekran kartını cıkardım onboardla açtım yine aynı değişen bişey yok

Yakın zamanda sistemi yeniledim. Eski sistemde benimde 4gb görmedi hiç 3,25 gördü. core 2 duo e4500 işlemci ve 945pm anakart vardı. 

Sanırım yenilemek gerekiyor dediğiniz gibi herkese tşk ederim yardımlarınız için

yasak_ask

La Havle..

Bana flood yaptırıyorsun. Bilmiyorsun birde konuşup duruyorsun. Git biraz araştır, sonra konuş. Daha da  cevap yazma bana.

Hadi beni geçelim. Şu arkadaşa MANTIKLI  bir açıklama yapsan diyorum .Ekran kartı kullanıyordur büyük ihtimal, işte bir ihtimal, öyle olduğunu düşünüyorum, varsayım söylüyorum vs YUVARLAK cvp vermeden tam anlatırsan bende aydınlanırım arkadaşta, hadi.. 

Tamam sakin :D kavga çıkmasın bi kaç güne 2 gb ram takıp deniyeceğim 6gb ram olsun tekrardan foruma dönüş yapıp resim atarım.

Eğer tekrardan aynı şekilde gösteriyorsa arkadaşımızın dediği gibi sistemi yenilemek gerekiyor

+

Biosta güncel

ram slotları aynı renkte

tekrarda tşkler arkadaşlar

Edited by 3roS

Arkadaşlar atladığınız konular var bakın.
4gb ram olan bi makinada 32 bit sistem kurulu iken 3.25 görmesi normal Kaldıki bu windows7 de kullanılabilir ram miktarını da aynı gösterecek die bi kaide de yok.
aynı şekilde 64 bitlik bi sistemde 4 gb görmesi gerekir demiyorum GEREKLİ zaten.kaldı ki bu kullanılabilir ram miktarını da aynı gösterecek die de bi kaide yok. 

Windows 7 kullanan herkes bilgisayar özelliklerini kontrol ettikleri zaman kullanılabilir ram miktarlarına baktıkları zaman kesin kez bilgisayarda yüklü ram miktarları ile eş değeri göremez ama normalde aynıdır :) Nasıl mı ?

Harddiskler sabit bi rakamla üretirler yani 250 gb = 250.000 mb şeklinde ama windows işletim sistemleri 1gb = 1024 mb la orantıladıgı için hdd ler kesinlikle tam miktarlı gözükmezler  şu şekilde 8000mb / 1024 = 7,815 - 4000mb / 1024mb = 3.906 gibi yani demem o ki ram miktarlarınızıda aynı şekilde hesapladıgınız zaman hiçbi sorun olmadığını göreceksiniz. kaldı ki daha eksik gözükse bile bunun iki nedeni vardır birincisi çalıştırdığınız uygulamalardan kaynaklı olarak, ikincisi ise paylaşımlı olan ekran kartlarınızdır arkadaşlar. Windows 7 de paylaşımsız olsa bile paylaşılan grafik belleği die yazar. arkadaşımızın gönderdiği resimde 3071 mb paylaşılan grafik belleği gözükmekte ama ram de kullanılabiliniz miktarda o kadarlık bi düşüş yok bunun nedeni ise grafik özelliklerindeki paylaşılan grafik belleğinin sanal bellekten paylaşıldığını gösterir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Edited by polat1989

Acaba monitörden gelen kablonun onboard girişe veya ekran kartının girişine takılmasıyla bir ilgisi var mı? 

Not: Şu an serbest saçmalamış olabilirim. Kendinizi kollayın   :vava:

:H: Yok sanmıyorum öyle birşey olacağını