Jump to content

Anakart Sorunu

Yakuzaaa
 Share

Recommended Posts

bilgisayarın power suply de sorun olduğunu düşünerek değiştirdim. şu an hala açılmıyor. anakarta power dan gelen iki adet kablo var. biri 12 li olan biri 4 lü olan. ikiside takılı ve anakarta elektrik geliyor (anakart üzerindeki led yanıyor) power düğmesine bastığımda ufak bi çıt sesi geliyor ve işlemci dahil hiçbirşey çalışmıyor. 4 lü olan power kablosunu anakarttan çıkarttığımda elektrik geliyor (işlemci fanı falan çalışıyor) ama malum ekrana görüntü falan gelmiyor. bios pilini çıkartıp uzun bir süre bekledim taktım ekran kartını söktüm ram hatta cpu söktüm sorun devam etti, anakartı kasa ile şase yapma ihtimalinden dolayı söktüm ve antistatik bir plastiğin üstünde denedim açılmadı, hdd ve cdrom un power kablolarını söktüm aynen yine çalışmadı. anakartın üzerinden power tellerine dokundum aynı şey (çıt sesi ama çalışmadı) oldu. sizce sorun anakartın yanması haricinde ne olabilir. yoksa anakart sizlere ömürmü. yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Edited by Yakuzaaa

ılk olarak clear cmos yapın cıt sesı muhtemel beslemenın cokup korumaya gectıgını gosterıyor bıos sıfırlandı powersupply saglam yıne acılmıyorsa anakart kondansatorlerınden olabılır ıslemlerı yaparken anakart cpu ram harıcındekılerı ayırın

Ram takılıyken Durmadan dıt sesi veriyormu kontrol et varsa o kısmı geç vermiyorsa ram yerlerinde sorun olabilir. Daha başka olarak anakartta kısa devre olabilir dörtlü kısımda daha başka bir anakart varsa aynı donanımları dene çalışıyosa sorun anakartta demektir.

arkadaşlar denemediğim yol kalmadı psu bile başka taktım ama yok olmuyor arıza seside vermiyor galiba teyyare arkadaşımızın dediği gibi 4 lü elektirik giriş yerinde bir arıza var büyük ihtimalle yanmış olabilir MSI N1996seri anakart artık başka anakart almaktan başka bi çarem kalmadı tamire versem 50 den aşarı olmaz 30 daha koysam ii bi anakart 80 tl alırım kafam rahat olur