Jump to content

Windows 8-7 Ve Xp Arasında Çalışma Ağı Kurmak

DoctorX16
 Share

Recommended Posts

Elimde 

iki windows 8 x64 (laptop)
bir windows 7 ultimate x64 (AİO PC)
bir windows xp x86 (masaüstü) bilgisayar var. Diğer forumlar dahil çok konu inceledim iki gündür ne yaptıysam ağı kuramadım. İşyeri bilgisayarları olduğu için değiştirme şansım da yok bana gereken dosya paylaşımı ve yazıcı paylaşımı yardımcı olursanız sevinirim.

Xp ile Wın7 yapmıstım evde kardesımle oyun oynamak ıcın ama 8 i bilmem  çalışma grubunu değiştirip modemının bağlı oldugu bılgısayara ağ bağlantıları ağ bağdaştırıcıları yerel ağ bağlantısı sağ tık internet protokolü sürüm (TCP/IPv4) e tıkla aşağıdaki ip adresi kullan  sunu yaz

ip adresi belirleme kurul yerel alan

ağlar iiçin 192.168.0.1 den 192.168.255.255 e kadar aralıgı ayrılmış bulunuyor

serve a vermek ve terminaller için server ip 192.168.0.1 terminaller 192.168.0.2  192.168.0.3

numaralandır olması gerek

Çalışma Grubu önemli dgl wriles üzerinden denemedım ama önce kabloyla sen bence kurulumu yap paylaşımları wer sonra wifi üzerinden test et bi sonucu yazarsın olmadı farklı ip no larını yollıyım sana

diyorumya iş yeri burası etrafla pek oynama şansım yok bana kalsa bütün bilgisayarlar w7 olsun zaten otomatik kurcak ağı da şu an elimden gelen en ideal durumdayım daha fazla müdehale edemiyorum sisteme ama illa bir şekilde oluyordur olmaması imkansız bence

Bu benim kullandıgım Ağ Dağılım İpleri Modemin Bağlı Oldugu Bilgisayara bilgisayar bunu kırmızı olarak işaretli olan server diğerlerine  101 102 103  sıralama olarak verebilirsin sorun olmaz.

vlb7.jpg

ipleri ekleyince internet bağlantım koptu :S

edit: windows 8 de ev ağı kurdum fakat v7de parolayı girdiğimde aşağı yukarı 2 saat beklediğim halde bağlamadı benim derdim o xpde onu bile başaramadım

Edited by DoctorX16

192.168.1.100 olan ttnet modem arayüz ip i dir senın kulladıgın ınternet arayuz ip nosunu gir oraya sonuna 00 ekle 

192.168.1.1 ttnet modem arayüz ip nosudur seninkinide ona göre ayarla sonun  00 koymayı unutma

IP kullanılıyorsa ve modem ayarları doğruysa, modem aynı IP adresini tekrar kullanmaya izin vermez. Yani IP'leri sabitlemeye gerek yoktur. Modemden DHCP sürümünün 2 olduğundan emin olun. Vista ve sonrası bilgisayarlar DHCP 2 ile uyumlu olarak çalışıyor.

Ev grubu oluşturmayı veya VPN oluşturmayı denediniz mi?

DHCP yapsa bile parola ister bunuda ağ paylaşım merkezinin soldaki gelişmiş paylaşım ayarlarından(en aşağıda) kapatabilirsin. Bilgisayarların aynı grupta olmasına dikkat et. 7ve 8 için ağ bağlantısı kurmana gerek yok görecektir birbirlerini. XP için ağ bağlantısı kurmalısın. Adımlarını unuttum xpyi bırakalı yıllar oldu.

Edited by STAN

valla ustalar büyük ihtimal bırakıcam ttnet adsl kullanıyorum ip adresine ellediğim an internete giremiyorum eskiden aynı modeme bağlı olmak yetiyordu neden bu kadar yokuşa sokmuşlar anlamıyordum bende en son xpde (evdeki) binadaki bütün bilgisayarları bağlayıp yazıcı ve dosya  paylaşımı yapmıştım ki o zaman çok daha toydum şimdiye nazaran ama şimdi hüsran :S

Kolay Gelsin;

Arakadaşım öncelikle Modemin marka ve modeline göre Ipsini bulman gerekir. Mesela modem zyxel ise 192.168.1.1 ama airtiels modemlerde 192.168.2.1 dir. modemin Ipsini bulduktan sonra sırayla bilgisayarlara 

Bilgisayara IP sini=192.168.2.100 Modemin Ipsinin sonunu değiştireceksin sadece modem 1 ise 2 den 254 e kadar verebilirsin

Subnet Mask       =255.255.255.0

MOdem ıpsini      =192.168.2.1 (Farazi yazdım)

DNS lerde 1.=8.8.8.8

2.=4.2.2.2

Xp de bu ayarlar yeterli ama Win 7 ve Win 8 de ağ paylaşım ayaralarını da yapman lazım Buradaki Ağ paylaşım ayarlarını aça getir. Paraolalı kullanımı kapat ve şifreleme sistemini 56 bite getir. (Xpler için bu gerekli) Ağ paylaşım ayarlarını denetim masası içindeki Ağ paylaşım merkezi ayaralarından yapabilirsin. buradaki bütün ortamları özel-ortak hepsinin ayarlarını aynı yaparsan sorunun düzelir. Kolay gelsin

Edited by kartal32