Jump to content

Usb Ile Voltaj Ayarlı Akım Alabilir Miyiz?

yan.kee
 Share

Recommended Posts

Değerli arkadaşlar kısaca derdimi anlatayım inşallah.

Leptop bilgisayarın usb çıkışından 3 volt ile 6 veya daha fazla güçte ama mutlaka ayarlanabilir bir akım alabilir miyim?

Akım kontrolü için herhangi bir proğram var mıdır?

Önemli olan akımı istediğim ölçüde alabilmemdir.

Elimde 4.2 volt sabit akım veren bir adaptör var. Usb portuna takılan. Bu adaptörü usbye taktıktan sonra 4.2  volt akım veriyor. Bu cihazdan mesela 3.8 volt veya 5.0 volt gibi akım alabilir miyiz peki? Adaptör sayesinde.

Elektronik sigara kullanıyorum ve pillerim öldü. Zaten piller belli bir süre sonra güç kaybediyor ve performnsı düşüyor. Maliyeti azaltmak maksatlı böyle birşeyi araştırıyorum. Elektronik sigaranın içerisinde rezistans var ve bir süre sonra rezistans ömrünü dolduruyor. Yeni rezistansı kendimiz sarıyoruz, bazen 2.0 ohm bazen 2.2 bazende 2.6 ohm vs gibi değerler tutturuyoruz. İşte bu değişken değerler için değişken voltaj lazım. Onun içinde voltaj ayarı şart.

Elimde 4.2 volt sabit akım veren bir adaptör var. Usb portuna takılan. Bu adaptörü usbye taktıktan sonra 4.2  volt akım veriyor. Bu cihazdan mesela 3.8 volt veya 5.0 volt gibi akım alabilir miyiz peki? Adaptör sayesinde.

Elektronik sigara kullanıyorum ve pillerim öldü. Zaten piller belli bir süre sonra güç kaybediyor ve performnsı düşüyor. Maliyeti azaltmak maksatlı böyle birşeyi araştırıyorum. Elektronik sigaranın içerisinde rezistans var ve bir süre sonra rezistans ömrünü dolduruyor. Yeni rezistansı kendimiz sarıyoruz, bazen 2.0 ohm bazen 2.2 bazende 2.6 ohm vs gibi değerler tutturuyoruz. İşte bu değişken değerler için değişken voltaj lazım. Onun içinde voltaj ayarı şart.

Sardığınız rezistansı cihazdan aldığınız volta sabitleyecek şekilde sarmanız daha kolay ve mantıklı değil mi?

Sardığınız rezistansı cihazdan aldığınız volta sabitleyecek şekilde sarmanız daha kolay ve mantıklı değil mi?

Görünüşte mantıklı ama ama her sardığında aynı değerleri tutturmak zor oluyor. Ayrıca cihazda kullanılan likitlede alakalı bu. Bazı likitler 2.0 ohmda tadını verir bazıları ise en iyi tadı 2.6 ohmda verir. Kullanılan likitin Vegateble gliserin olması veya probiln gliserin olması ile alakalı yani.

Edited by yan.kee

Görünüşte mantıklı ama ama her sardığında aynı değerleri tutturmak zor oluyor. Ayrıca cihazda kullanılan likitlede alakalı bu. Bazı likitler 2.0 ohmda tadını verir bazıları ise en iyi tadı 2.6 ohmda verir. Kullanılan likitin Vegateble gliserin olması veya probiln gliserin olması ile alakalı yani.

Hocam senin iş biraz meşakatli olur. Dediğin değerler 3-5 tane ile sınırlıysa iyi ama bu değerler 2.0-2.1-2.2-2.2-2.3-2.4-2.5-2.6-2.7 böyle gider buda işi içinden çıkmaz bir hale sokar :)

Voltaj ayarı için ayarlı direnç yani trimpot iş görür 1 kere ayar yapılır sonrasında hep o ayarda devam eder tarzında kullanılabilir Ama Gelen Gerilimden Yüksek bir gerilim elde edilemez.adaptörden 10 volt geliyorsa 15 volt elde edemezsin ama düşürebilirsin.

Elektronik parçanın resmi bu tornavida ile ayar yapılır herhangi bir iki ayagı kısa devre yapılarak kullanılır.Farklı direnç degerleri mevcuttur...

1358752254trimpot3.jpg

Edited by Ex_treme

Kullandığın elektronik sigaranın nasıl işlediğini bilmiyorum ama anladığım kadarıyla bu sigaralara uygulanması gereken voltaj değerleri (gerilim değeri, potansiyelm farkı) 4 volt civarlarında. Sigaraların içlerinde barındırdıkları rezistanslar (dirençler) ise ilk kullanımları sırasındaki orjinal değerlerinde farklı olarak sigaradan sigaraya değişik değerler haline geldi. diyorsun.

1- Dirençleri nasıl ölçüyorsun bilemiyorum (ohm metre, avo metre gerekir) ama orjinalini taklit ederek sardığın rezistansların birbirlerinden çok farklı direnç değerlerinde olmayabileceklerini tahmin edebiliriz.

2-Söylediklerine göre elindeki aparat (adaptör) ile USB'den 4.2 volt gerilim/voltaj almaktasın (Akım değil.. O farklı birşeydir,) ve biraz altı-üstü değerlerde ayarlı bir hale getirilebilirmi diye sormaktasın. Aslında bu mümkündür ama kullandığın USB adaptör kesip açılmaya falan müsaitmidir bilemiyorum. Eğer söylediğim şekilde müsait bir yapısı varsa o devreye (seri bağlama olarak) uygun bir reosta (ayarlı direnç) bağlanırsa bu reostadan istediğin voltaj alçaltma ve yükseltmesini yapabilirsin (Yükselmede USB kaynağı değerinden daha fazla yapamazsın).

3-Ama bence bunlara hiç gerek yoktur. Kullandığın sigaraların devre olarak yapıları düşünüldüğünde biraz fazla veya eksik voltaj bu devrelere zarar veremeyeceği gibi kullanımlarındada çok farklı sonuçlar çıkarmaz (Yaşın müsaitmi, bilirmisin bilemiyorum, eskiden transistörlü radyolar vardı ve bunlara kendi değerlerinden biraz fazla ve eksik voltajlar uygulamak bu cihazların çalışmasını çok değiştirmezdi. Yeni pil takılan radyonun iyi ses çıkarması ve pili yani voltajı azalmış radyoda ise çıkan ses şiddetinin düşmesi gibi..).

4-Yani sonuçta sen rezistanslarında farklılıklar olduğunu söylediğin bu sigaraları elindeki aparat ile kullanmaya devam edebilirsin hatta doğrudan bağlantı mümkün ise bu aparata gerek duymadanda USB voltajını (..ki 5 Volt'tur) doğrudan almanda hiçbir sakınca olmadığı gibi kuvvetle muhtemelki daha iyi sonuçlarda aşabilirsin.

5- Direnç farklılıkları sebebiyle ortaya çıkan tat farklılıklarınıda sigaralara uyguladığın voltaj sürelerini sigaradan sigaraya farklı uygulayarak düzeltebilirsin.Bunu zaman içinde tecrübe ederek daha kolay halede getirebilirsin.

Sana kolay gelsin..

Not: Eğer biraz uğraşırsan basit bir reostayı kendinde yapabilirsin (Bak: Google> reosta>görseller)

Buna bir örnek:

http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://seherelektro.com/haydideneyelim/reosta/reosta%2520yapimi.gif&imgrefurl=http://seherelektro.com/haydideneyelim/reosta.html&h=320&w=400&sz=561&tbnid=SGlqJBv20KzoFM:&tbnh=94&tbnw=117&zoom=1&usg=__3Pj3gNYVTOifL44MFQjFwPFEkaQ=&docid=Q0iA1YgaqpfgEM&sa=X&ei=TW9RUpyWCI7HtAb8zYCIDg&ved=0CDYQ9QEwAg

Edited by temmuz

Kullandığın elektronik sigaranın nasıl işlediğini bilmiyorum ama anladığım kadarıyla bu sigaralara uygulanması gereken voltaj değerleri (gerilim değeri, potansiyelm farkı) 4 volt civarlarında. Sigaraların içlerinde barındırdıkları rezistanslar (dirençler) ise ilk kullanımları sırasındaki orjinal değerlerinde farklı molarak sigaradan sigaraya değişik değerler haline geldi. diyorsun.

1- Dirençleri nasıl ölçüyorsun bilemiyorum (ohm metre, avo metre gerekir) ama orjinalini taklit ederek sardığın rezistansların birbirlerinden çok farklı direnç değerlerinde olmayabileceklerini tahmin edebiliriz.

2-Söylediklerine göre elindeki aparat (adaptör) ile USB'den 4.2 volt gerilim/voltaj almaktasın (Akım değil.. O farklı birşeydir,) ve biraz altı-üstü değerlerde ayarlı bir hale getirilebilirmi diye sormaktasın. Aslında bu mümkündür ama kullandığın USB adaptör kesip açılmaya falan müsaitmidir bilemiyorum. Eğer söylediğim şekilde müsait bir yapısı varsa o devreye (seri bağlama olarak) uygun bir reosto (ayarlı direnç) bağlanırsa bu reostodan istediğin voltaj alçaltma ve yükseltmesini yapabilirsin (Yükselmede USB kaynağı değerinden daha fazla yapamazsın).

3-Ama bence bunlara hiç gerek yoktur. Kullandığın sigaraların devre olarak yapıları düşünüldüğünde biraz fazla veya eksik voltaj bu devrelere zarar veremeyeceği gibi kullanımlarındada çok farklı sonuçlar çıkarmaz (Yaşın müsaitmi, bilirmisin bilemiyorum, eskiden transistörlü radyolar vardı ve bunlara kendi değerlerinden biraz fazla ve eksik voltajlar uygulamak bu cihazların çalışmasını çok değiştirmezdi. Yeni pil takılan radyonun iyi ses çıkarması ve pili yani voltajı azalmış radyoda ise çıkan ses şiddetinin düşmesi gibi..).

4-Yani sonuçta sen rezistanslarında farklılıklar olduğunu söylediğin bu sigaraları elindeki aparat ile kullanmaya devam edebilirsin hatta doğrudan bağlantı mümkün ise bu aparata gerek duymadanda USB voltajını (..ki 5 Volt'tur) doğrudan almanda hiçbir sakınca olmadığı gibi kuvvetle muhtemelki daha iyi sonuçlarda aşabilirsin.

5- Direnç farklılıkları sebebiyle ortaya çıkan tat farklılıklarınıda sigaralara uyguladığın voltaj sürelerini sigaradan sigaraya farklı uygulayarak düzeltebilirsin.Bunu zaman içinde tecrübe ederek daha kolay halede getirebilirsin.

Sana kolay gelsin.. 

Elimdeki pillerden biri kicki sayesinde üzerine taktığım rezistansın ohm değerini otomotik olarak ölçüyor ve ekranına aktarıyor. Rezistansta 2.3 ohm gibi bir değeri tutturursam 4.2 voltluk adaptör ile sorunsuz kullanabilirim galiba. Likit değişimleri içinde 5. maddeyi uygulamam gerekiyor sanırım. Umarım performans alabilirim. (Rezistansın değerinden yüksek voltaj uyguladığımızda ortaya çıkan bir sorun var; likit tankından rezistansa likiti aktaran yanmaz ip (silika) yüksek voltajda daha çok buharlaştırdığı için kuruyor ve yanık tadı geliyor. Zaten hassas voltaj istemesinin sebebi birazda bu. Çok basit bir sistemdir görünüşte ama uygun değerlerde verimli oluyor.

Maalesefki adaptör üzerinde işlem yapmaya musait değil. Ben adaptörü düz bağlayarak  denemeye çalısayım.

4. ve 5. maddeler üzerinde yoğunlaşmam gerekiyor galiba.

Çok teşekkur ederim.

Slm

Hocam bir kere amper ve voltaj farkını iyi ogrenmelisin. İkinci olarak usb den asla ve asla resistans gibi yuksek akım ceken bir cihazı bağlama yakma şansın cok yyuksek.!!

Yukaradaki potans ı kullanma o senin dediğin işi görmez.

Pc güç kaynagının +5v kullanarak tda7805 ile 12v cıkışını kullanarak da tda7812 ile ayarlı reguleli guc kaynagı yapabilirsin.!

Arkadaşın gerilim ile akımı (volt-amper) birbirine karıştırdığı doğrudur ama sonuçta sorusu anlaşılmaktadır.

İkinci olarak suni sigara gibi basit rezistansların USB kaynağına bir zarar vereceğini sanmıyorum. Zira o tehlikeye yol açabilecek büyüklükte akım çekemezler ve zaten uzun değil belki dakikalarla sınırlı kısa sürelerle tatbik yapılacaktır. Ayrıca günümüzde USB'lere bağlanarak küçük masaüstü vantilatörler ve hatta kahve ısıtıcıları (al sana rezistans.. hemde hangi büyüklükte..) bile kullanılmaktadır (Not: Kahve ısıtıcısını bende tavsiye etmem. Sadece bir örnek..). 

Galiba PC'den hariç bir power suply kullanılmasını öneriyorsunki güzel fikir (Ama arkadaşımız zaten masraftan kaçıyor). Aklıma gelmemişti.. Hem buna söz ettiğim reosta2yı tatbik etmek  çok müsait ve kolay olur. Ama bahsettiğin tda elektronik malzemeleri ile arkadaşın ihtiyacı karşılanabilirmi şüpheliyim. Zira bunlar bildiğim kadarıyla bir çeşit regulatör lerdir (Bundanda emin değilim. Çünkü ben 1970'lerin elektronikçisiyim ve benin zamanımda bunlar yoktu.).

Regulatörler ise sabit ve düzenli voltaj sağlayan elektronik parça/cihazlardır. Ama eğer bunların ayarlı/ voltaj değiştirebilir özellikleride varsa elbette olabilir. Ama sonuçta yine arkadaşımıza uygun düşmeyecektir. Çünkü arkadaş eğer elinde hazır/yedekte bir power suply yok ise bundanda faydalanamayacaktır.

Arkadaşa gerçekten işine yarayabilecek yollar gösterilmeli, tavsiyelerde bulunulmalıdır.

Slm

Hocam bir kere amper ve voltaj farkını iyi ogrenmelisin. İkinci olarak usb den asla ve asla resistans gibi yuksek akım ceken bir cihazı bağlama yakma şansın cok yyuksek.!!

Yukaradaki potans ı kullanma o senin dediğin işi görmez.

Pc güç kaynagının +5v kullanarak tda7805 ile 12v cıkışını kullanarak da tda7812 ile ayarlı reguleli guc kaynagı yapabilirsin.!

Arkadaşımız Normal Rezistans Sandı Heralde  :whistle:

7805 +5 volt sağlar 7812 ise +12 volt peki burada istenen her rezistansa detaylı ayar yapmaktır.Regulatörler sabit degerler sağladıgından isteneni karşılayamamaktadır....

TrimPot Kullanımında Her hangi bir Engel Yoktur ?

Edited by Ex_treme

Hocam rezistans en yuksek akım ceken cihazlar lardır. rezistanstaki en ufak bi kısa devre anakrttaki usb yi besleyen mosfetleri yakar atar. ( Örn. ufo gibi ısıtıcıların kışın trafoları yakdıgı aşikardır. ) Bahsettiğim entegreler ayarlı regule entegresidir, ve farklı bir güç kaynagına bağlanması gerekmez hatta lm317 veya lm338 ile direk notebook adaptorunden güç alınabilir. Ortalk uç kullanarak ayar yapabilirsin. Üstelik bu entegreelr cok ucuzdur.

Edited by ekran

Arkadaşlar değerli bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum. Şuan için basit bir devre yaptım usbden direk rezistansa aktarıyorum akımı kısa basışlarla istediğim gibi olmasada işimi görüyor şuan için. Ana kartla bir sorun olmaz inşallah.

1: Bu cihazlar standartta 2.0 ohm ile 3.7 volt, 2.4 ohm ile 3.9 volt, 3.2 ohm ile'de 4.5 veya 4.6 volt civarı enerjiye ihtiyaç duyuyorlar ki 2.0 ohm luk rezistansını 3.7 voltlu bir kalem pil çalıştırıyor ve ortalama 2 saat kullanım sağlıyor.

2: rezistansa yüklenme söz konus değil maximum 4 saniyedir her basışın süresi ve iki basış arası ortalama 15 saniye civarıdır. Dolayısıyla temmuz bey'in anlatımında 5. maddeyi uygulayarak geçici çözüm buldum. (Koyu likit ve 2.4 ohm rezistans ile ortalama bir performans alıyorum.) Bu şekilde idare edeceğim bir süre.

Not: bilgisayarda kullandığım düzeneği 4.7 voltluk şarj makinesine bğladığımda çalıştırmıyor ama bilgisayarın usb si çalıştırıyor. Şaşırdım.

Elektrik bilgim olmadığı için sebebini çözemedim.

İlgilenen ve destek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Sağolun.

• 1 ay sonra...

Arkadaşlar değerli bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum. Şuan için basit bir devre yaptım usbden direk rezistansa aktarıyorum akımı kısa basışlarla istediğim gibi olmasada işimi görüyor şuan için. Ana kartla bir sorun olmaz inşallah.

1: Bu cihazlar standartta 2.0 ohm ile 3.7 volt, 2.4 ohm ile 3.9 volt, 3.2 ohm ile'de 4.5 veya 4.6 volt civarı enerjiye ihtiyaç duyuyorlar ki 2.0 ohm luk rezistansını 3.7 voltlu bir kalem pil çalıştırıyor ve ortalama 2 saat kullanım sağlıyor.

2: rezistansa yüklenme söz konus değil maximum 4 saniyedir her basışın süresi ve iki basış arası ortalama 15 saniye civarıdır. Dolayısıyla temmuz bey'in anlatımında 5. maddeyi uygulayarak geçici çözüm buldum. (Koyu likit ve 2.4 ohm rezistans ile ortalama bir performans alıyorum.) Bu şekilde idare edeceğim bir süre.

Not: bilgisayarda kullandığım düzeneği 4.7 voltluk şarj makinesine bğladığımda çalıştırmıyor ama bilgisayarın usb si çalıştırıyor. Şaşırdım.

Elektrik bilgim olmadığı için sebebini çözemedim.

İlgilenen ve destek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Sağolun.

şarj makinesi hafifse smps vardır. Smps de anide fazla akım cekilince geri besleme yapark gucu keser. Eski nokia 3310 şarjı bulursa çalışır. Eski şarjlarda ( agır olan ) trafo vardır her turlu ceker :D