Jump to content

Tv Yi Ikiye Bölerek Hem Tv Hem Pc Yi Görmek?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

22 inç televizyonlar var: seg. philips v.s. bunlardan alıp hem tv hem monitör olarak aynı anda bu tv nin ekranını ikiye bölerek kullanmak istiyorum. iki sorum var. birincisi bu tv ekranını ve pc yi bu tv ekranını ikiye bölerek kullanabilirmiyim? hemde ikisininde sesi çalabilecek aynı anda bu bölünmüş ekranlarda..?

ikincisi bu tv ekranı monitör olarakda kullanırken normal monitörler gibi net olurmu? yineleme hızı v.s  hz ayarlanabilirmi? çünkü bu gün baktımda tekonosada pc ekranını seg ve phlips 22 ekran tv ye vermişler baya seyrime vardı görüntüde. saolun.

• Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bahsettiğin Tv ve Monitörü şu anda kullanmaktayım.Pc'ye veya Tv'ye geçerken kumandasından seçip geçme özelliği var.Tv ve Monitör görselliği çok net iyi.Ancak senin bahsettiğin bölme özelliğini göremedim.

ben bir yerde anlatımını gördüm. yalnız iki monitörü tek monitörde birleştirme idi o. benim bahsettiğim tek bir tv de hem monitör olarak kullanmak tv yi hemde monitör olarak. üstelik ekranı ikiye bölerek ve sesleride aynı anda kendilerine ait olarak çalabilecek.

evet dediğiniz bazı tv lerde var. ama kendi webi mi bilmiyorum. yani tv seyrederken bir kenarından webw giriyormuşsun. ama benim bahsettiğim yine bundan da farklı.

Kardes al ss2 karti biyandan kucuk pencerede tv izle dlger yandan webe gir. Hem de ikisini de kapatmadan ayni anda ben oyle yapiyorum memnunum.

evet en basit yolu bu gibi onuda düşündüm. ama maliyet ekleniyor diye dillendirmedim.

1.peki bunu dediğim 22 inç tv lerde yapabilirmiyim? çünkü monitör yerine tv alırsam tv kazancımda olacak.

2.pencere boyutlarını ayarlayabiliyormusun? ve pencereler sabit kalabiliyormu? 

3.ikisininde kendine has sesi çıkıyormu aynı anda ayrı ayrı?

Evet abdülhey, dediğin özelliklerde TV'ler var ve bu özelliğin ismi 'resim içinde resim'dir (pip ve pap). Televizyonu alırken bu özelliği sormak gerekir. Zira her televizyonda bu özellik yoktur (Tersine pek azında vardır). İstersen ekranı ikiye bölersin, istersen büyüklük ayarlı ve seçenekli köşelerde ikinci küçük ekranlar açarsın. Ama her iki ekrana aynı anda ses veremezsin (Ama eğer PC'yiTV'ye eğer 15 Pin VGA portundan bağlar isen zaten TV'ye ses gelmez. Ancak HDMI olursa bağlantı, o halde ses alabilirsin PC'den..) . Ses için birinden birini seçmek şarttır. Ama gerek sesler gerekse iki ekran ( İki ayrı tv kanalı, tv ve pc veya tv ve video gibi..) arasında geçiş yapmak kumanda ile çok pratiktir. Büyük ekran ve küçük ekranları kumandadan tek basış ile yer değiştirme gibi..

Bende var, markası Arçelik.. Arçelik ve Vestellerde bu özellikli olanları pek çok. Galiba Sanyo' lardada bir hayli var. Diğer markalar ve Seg, Philips gibi markaların bazılarındada olabilir. Sormak lazım.

Savran'ın bahsettiği farklı bir tv ve özelliktir. Bunlar Monitör TV olarak isimlendirilir.

Not:

1-İki ayrı tv kanalı ancak şöyle mümkündür ki biri uydu diğer tivibu, digiturk vb. gibi olmalıdır.

2- Hem PC hem TV'den aynı anda ses alma işi şöyle sağlanabilir: PC ses çıkışından TV ses girişlerine ayrıca kablo bağlanabilir.

Ek bilgi:

PIP ÖZELLİĞİ : 
TV ekranında aynı anda 2 resim açabilme özelliğidir. Bu resmi TV ekranında küçük bir pencere olarak açabilirsiniz. Bu aynı anda iki TV kanalını açabilirsiniz demek değildir. Aynı anda 2 TV kanalı açmak için TV’de çift tuner olması gerekmektedir. Bu özellikte standart bir LCD-PLAZMA TV’de farklı kaynaklardan 2 resim açabilirsiniz. Mesela TV-PC, DVD-TV vs.

PAP ÖZELLİĞİ : 
TV ekranında açtığımız resimleri PIP te olduğu gibi köşelerde değil, TV ekranını ortadan ikiye bölerek açabilirsiniz.

PAT ÖZELLİĞİ : 
TV ekranında açtığınız resimleri PAP ta TV ekranını ortadan ikiye bölerek açabilirsiniz fakat burada ekranın bir tarafında teleteks özelliğini açabilirsiniz, diğer tarafında başka görüntü. (TV, DVD veya PC gibi.)

Kaynak Google

Edited by temmuz

evet en basit yolu bu gibi onuda düşündüm. ama maliyet ekleniyor diye dillendirmedim.

1.peki bunu dediğim 22 inç tv lerde yapabilirmiyim? çünkü monitör yerine tv alırsam tv kazancımda olacak.

2.pencere boyutlarını ayarlayabiliyormusun? ve pencereler sabit kalabiliyormu? 

3.ikisininde kendine has sesi çıkıyormu aynı anda ayrı ayrı?

1.Evet

2.Evet.

3.Evet

3 Evetle uğurluyoruz sizi :D

Edited by sere

temmuz kardeş senin dediğinde aynı anda ses de olması haricinde diğer dediklerim oluyor galiba değilmi? ayrıca aynı anda ses içinde yol göstermişsin ama oluyormu?

sere kardeşin dediği gerçekten en kestirme yol ve tüm istediklerimede olur demiş :) şu tv kartı var hemde 74 tl. bu işimi görürmü?

http://www.hepsiburada.com/liste/dark-usb-analog-zaman-ayarli-kayit-ozellikli-harici-mobile-tv-karti-dk-ac-tvusbanalog/productDetails.aspx?productId=bd85611&categoryId=54&navq=categoryid%3d54%26fh_view_size%3d12%26fh_sort_by%3d-order_stock_attribute_pl%252c-ranking_cocktail_bestseller%26fh_maxdisplaynrvalues_brand%3d-1%26fh_secondid%3dbd85611%26fh_lister_pos%3d2%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252fbrand%253d%257bdark%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646_8%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646_8_54%257d%26fh_refview%3dlister

tüm windows sürümleri ile çalışıyormuki bu? kimi 7-8 de çalışmıyormuş. bunlarda da böyle bir sorun var.

en maliyetsiz en iyi hangi yol benim için uygun şimdi? benim istediklerime göre tabi?

temmuz kardeş senin dediğinde aynı anda ses de olması haricinde diğer dediklerim oluyor galiba değilmi? ayrıca aynı anda ses içinde yol göstermişsin ama oluyormu?

sere kardeşin dediği gerçekten en kestirme yol ve tüm istediklerimede olur demiş :) şu tv kartı var hemde 74 tl. bu işimi görürmü?

http://www.hepsiburada.com/liste/dark-usb-analog-zaman-ayarli-kayit-ozellikli-harici-mobile-tv-karti-dk-ac-tvusbanalog/productDetails.aspx?productId=bd85611&categoryId=54&navq=categoryid%3d54%26fh_view_size%3d12%26fh_sort_by%3d-order_stock_attribute_pl%252c-ranking_cocktail_bestseller%26fh_maxdisplaynrvalues_brand%3d-1%26fh_secondid%3dbd85611%26fh_lister_pos%3d2%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252fbrand%253d%257bdark%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646_8%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646_8_54%257d%26fh_refview%3dlister

tüm windows sürümleri ile çalışıyormuki bu? kimi 7-8 de çalışmıyormuş. bunlarda da böyle bir sorun var.

en maliyetsiz en iyi hangi yol benim için uygun şimdi? benim istediklerime göre tabi?

o analog tv kartı sen bunlara bak:

http://www.hepsiburada.com/liste/tv-kartlari/department.aspx?categoryId=54

Bu nasıl:

http://www.hepsiburada.com/liste/dark-hddream-zaman-ayarli-kayit-ozellikli-harici-mobile-usb-dvb-s-s2-uydu-tv-karti-dk-ac-tvusbdvbs2/productDetails.aspx?productId=bd85612&categoryId=54&navq=categoryid%3d54%26fh_view_size%3d12%26fh_sort_by%3d-order_stock_attribute_pl%252c-ranking_cocktail_bestseller%26fh_secondid%3dbd85612%26fh_lister_pos%3d1%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646_8%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646_8_54%257d%26fh_refview%3dlister

Tabiiki ss2. (Skystar2)

Edited by sere

o analog tv kartı sen bunlara bak:

http://www.hepsiburada.com/liste/tv-kartlari/department.aspx?categoryId=54

Bu nasıl:

http://www.hepsiburada.com/liste/dark-hddream-zaman-ayarli-kayit-ozellikli-harici-mobile-usb-dvb-s-s2-uydu-tv-karti-dk-ac-tvusbdvbs2/productDetails.aspx?productId=bd85612&categoryId=54&navq=categoryid%3d54%26fh_view_size%3d12%26fh_sort_by%3d-order_stock_attribute_pl%252c-ranking_cocktail_bestseller%26fh_secondid%3dbd85612%26fh_lister_pos%3d1%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646_8%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646_8_54%257d%26fh_refview%3dlister

Tabiiki ss2. (Skystar2)

analog tv kartı ile diğerinin arasındaki farklar artı eksiler ne? ötekinde uydu alıcısıdamı var? onuda lnb ye bağlamıcazmı?

niye ss2 diyorsun ucuzmu iyimi? biri bi pişmanlık yazısı yazmış ss2 için ama 9 yıl önceki yazı. şurda : http://forum.donanimhaber.com/m_1027294/tm.htm

analog tv kartı ile diğerinin arasındaki farklar artı eksiler ne? ötekinde uydu alıcısıdamı var? onuda lnb ye bağlamıcazmı?

niye ss2 diyorsun ucuzmu iyimi? biri bi pişmanlık yazısı yazmış ss2 için ama 9 yıl önceki yazı. şurda : http://forum.donanimhaber.com/m_1027294/tm.htm

analog demek hani tv'lere anten takarsında izlersin ya onlar. Digital ise çanak anten ile pc'ye taktığın karta, çanak antenin lnb'sinden karta giden kablo vasıtasıyla alacağın uydu yayını. Uydu alıcısı görevini görüyor alacağın digital tv  kartı. Evet lnb'den karta kablo aracılığıyla bağlayacaksın. Ben de aşağı yukarı 8-9 senedir kullanıyorum bu kartı hem şifreli kanalları izliyorum hemde görüntü kaltiesi gayet iyi. Aslında bu kart artık piyasada satılmıyor onun yerine avermedia tercih edebilirsin ya da usb istersen ss3 var ona bak derim.

Edited by sere

analog demek hani tv'lere anten takarsında izlersin ya onlar. Digital ise çanak anten ile pc'ye taktığın karta, çanak antenin lnb'sinden karta giden kablo vasıtasıyla alacağın uydu yayını. Uydu alıcısı görevini görüyor alacağın digital tv  kartı. Evet lnb'den karta kablo aracılığıyla bağlayacaksın. Ben de aşağı yukarı 8-9 senedir kullanıyorum bu kartı hem şifreli kanalları izliyorum hemde görüntü kaltiesi gayet iyi. Aslında bu kart artık piyasada satılmıyor onun yerine avermedia tercih edebilirsin ya da usb istersen ss3 var ona bak derim.

e analog olanlara kendi uydu alıcını taksan o da aynı şeyi yapmazmı? bi kaç alternatif linki ve artı eksilerini söylersen işi kapatırız. :) usb, ss3 falan derken kafam karışıyor. :) saol. zahmet veriyorum.

svideo ya da sarı renkli yere bağlayarak olur ama digital tv kartı tadı vermez. Bilgisayarın yanında bir uydu alıcısı hoş durmuyor. Yine de sen bilirsin ama sana tavsiyem digital tv kartı alman. Eğer masaüstünde her türlü cihaz duracak bu yüzden uydu alıcımı takarım daha iyi diyorsan o zaman kasanın içine takılan dahili tv kartı alırsın. Varlığını bile hissetmezsin. SS3 şu oluyor:

http://www.tekzen.com.tr/urun/skystar-3-dijital-usb-20-tv-karti-76679

Bende sana evet, evet, evet dedim ses yönteminin çözümünüde anlatarak.. Daha ne demem gerekirdi?

Yeni sorularına gelince;

Artık analog falan kalmadı. Yani o eskiden çatı, balkon ve pencerelere konulan T şeklindeki tellerle alınan yayın.. O yayın karasal yayındır ve artık tükenmiştir; kimse kullanmamaktadır. Yakında karasal yayının digital olanı başlatılacak (halen test yayınları yapılmakta) ve karasal analog yayın tamamen tarih olacaktır. İllede bunu tercih ederim dersen büyük ihtimalle en fazla 15 kadar kanalı bazıları karlı ve bulanık, üst üste çift görüntülü falan izlersin. Yada Analog tv kartına rağmen yine uydu alıcısı kullanabilir ve bu şekildede uydudan digital yayınları alabilirsin. Bunu yapabilmen için uydu alıcının tv kartına bağlantı sağlayabilmesi gerekmektedir. Bunun içinde uydu alıcısında ya RF çıkışının olması lazım (Çünkü analog ses kartında scart yada hdmi çıkışı olmaz) ki buda (yani RF çıkışı) çok az ve eski model uydu alıcılarda bulunur. Yada bir scart/composite) dönüştürücü kullanarak (6-7 lira falan) sarı ucu analog kartın video girişine kırmızı ve beyaz uçlarından birinide ses kartı girişine (Çıkışına değil ve çok az ses kartında bu vardır. Normal çıkışlar benzeri, 3,5 tabir edilen jaklardır. Yani bunun içinde bir aparat gerekebilir. Buda bir-iki liradır.). 

Video bağlantısını tercih edersen analog kartının AV modunu kullanarak izleyebilirsin. Yok RF bağlantıyı tercih edersen bundada analog kart anten girişinden yayını alırsınki bunun için tvden bir kanal no seçerek (sıfır nolu kanal tercih edilirdi o zamanlarda) orada frekans/kanal araması yapılarak uydu alıcısından herhangi bir kanalın görüntüsü yakalanır ve kaydedilerek tv kart hep o kanalda (sıfırda) tutulur, kanal değiştirmeler ise normal uydu alıcısı kumandasıyla yapılır.

Ama bütün bunlara ne gerek varki? Ayrıca miadı dolmuş analog kartların Windows 8 ile problemi olabilir, haberin olsun (Windows 7 ile çalışıyorlar, XP sürücüsünü tanıyarak..). Serenin dediği digital uydu kartı daha uygun ve ayrıca uydu alıcısı gerektirmez (kartın kendisi uydu alıcısıdır zaren). Ama ben olsam bunuda tercih etmem ki, hem tv kartlarının pc'lerde problem çıkatabilme ihtimalleri çokça olabilir hemde PC monitörü ile TV yayınlarını izlemek aynı keyifte olmaz.

Faydası yoktur gözlerdeki yaşın.. İyi düşün taşın..  :shifty:

Not: TV tercih adersen ve aynı anda iki seste ısrarlı olursan TV alımında TV'nin ses girişi (Çıkışı değil.. Çıkış zaten şimdiki bütün TV'lerde mevcut) olup olmadığını mutlaka sormalı/araştırmalı, öğrenmelisin. Zira TV'lerin hepsinde bu özellik olmaz.

Edited by temmuz

@Temmuz

""""Ama ben olsam bunuda tercih etmem ki, hem tv kartlarının pc'lerde problem çıkatabilme ihtimalleri çokça olabilir hemde PC monitörü ile TV yayınlarını izlemek aynı keyifte olmaz.

Faydası yoktur gözlerdeki yaşın.. İyi düşün taşın..   :shifty:""""

e tamam işte ne güzel istediğimiz sonuca ulaştık sayılır. bende bunu diyorum zaten; hangisi daha iyidir? tv kartlı  bilgisayar ile  tv yi hem tv hem monitör olarak kullanmakmı yoksa sadece bu istediklerimi sağlayacak tek bir tv almakmı?

yalnız kaçırdığınız bir şey var tv yi tipik monitörden değil monitör olarakda kullanmak için alacağım 22 inç lik led tv lerden seyredicem o zamanda keyif vermezmi? ama tv kartları sorun çıkarma ihtimali yüksektir demişsin ona işte dikkat etmem gerek.

teknosada bu tv lere seg, philips 22" bilgisayarı bağlamışlardı ekran çok seyriyordu. böyle olursa iyi olmaz. ama ayarlarla değişir herhalde.

not: yukarda birbirine benzer tv özellikleri söylemişsin. benim istediğim yukarda saydıklarına göre hnagi özellik şimdi? pip değildirde pap mı pat mı? tv yi alırken bunlarımı sorcam bu özellik varmı diye?

Edited by abdülhey

Pip özellikli TV'lerde zaten pap'ta bulunuyor. Ben öyle biliyorum ve en azından benim daha öncede bahsettiğim Arçelik televizyonumda böyle (Pat biraz daha farklı). Zaten alacağın televizyon özelliklerini önceden araştıracak ve ona göre alacaksın.

Hangi işletim sistemini kullandığını yazmamışsın. Eğer TV kartı alacaksan bu önemli. Artık kimseler analog tv kartı kullanmıyor, kalktı bu.. Hatta içinde bulunduğumuz zamanda internet üzerinden tv kanallarının izlenmesindeki yaygınlık iyice arttığından digital TV kartları dahi hızla gereksiz hale gelmekte. Bu sebeplerle ve heleki win 8 kullanmakta isen kesinlikle tv kartlarından uzak dur. Uyumlu ve sürücüsü olan bir kart bulabileceğini hiç sanmıyorum. Kaldıki önceki işletim sistemlerinde bile tv kartlarının ekran ve ses kartları ile (özelliklede ekran kartları ile) çakışma vb. problemlere yol açabildiğide malum iken (Daha çok win XP'lerde)..

Televizyonu montiör ile kullanmaya gelince, bu konuda ekran kartının özellikleri önemlidir. Performanslı ve tv çıkışları HDMI yada DVI ise çekinmeden tv alabilirsin bunun için. Çünkü bu çıkışlar analog değil, digital'dir ve kaliteli, yüksek çözünürlüklü (kullanacağın tv'ninde bunu desteklemesi şartıyla) görüntü alırsın. Eğer HDMI kullanabilirsen ses problemide olmaz ve doğrudan tv'den PC sesİde alırssın. 15 Pin VGA (Bildiğimiz eski usul monitör bağlantısı) ise analog ve düşük çözünürlüklü görüntü aktarır, seste gitmez. Sonuç olarak hem isteklerini tam olarak karşılamaz hemde görüntü kalitesi düşük olur.

Daha ne yazayım.. Macera arama..

Bu ve önceki mesajlarımı tekrar oku ve en doğru kararı ver.

Faydası yoktur gözlerdeki yaşın! İyi düşün taşın! :shifty:  

Türkün aklı sonradan gelir  :shifty: , not:

1- Eğer ttnet'çiysen ve 8 megabite kadar, 16 megabite kadar sınırsız vb. bağlantın varsa,

2- Ve Ekran kartının digital çıkışı varsa (HDMI,DVI)

Bunlar varsa, tv kartıymış, uydu alıcısıymış monitörmüş, hiçbirini düşünmeden tivibu web alabilirsin. AYDA 3-4 lira falan olması lazım. Yani bu taktirde yeni çıkan tv'lerden herhangibirini almak, işini fazlasıyla görür. Zira tivibu web, çok iyi tv görüntüsü verebilmekte ve birçokta ayrıca özellikleri bulunmakta. Yanlız ses aktarma konusunu tekrar hatırlatmak isterim ki bunu sadece HDMI bağlantı yapabilir. Yoksa tv'ye aktaracağın PC görüntüsünde (dolayısı ile izleyeceğin tv kanallarındada) ses falan olmaz. Yani sessiz PC kullanırsın (Ayrıca ses sistemin yoksa..). Analog bağlantıda tv'ye ses aktarabilmenin altarnatif bir yolunu önceki mesajımda anlatmıştım.. Bunuda yapabilirsin elbette (TV'nin ses girişi olmalı demiştik)..

Son olarak; eğer tivibu web seçiminde karar kılarsan, bunun için aslında TV'de gerekmez. Sadece eski/kullanmakta olduğun yada yeni alacağın uygun fiyatlı bir monitörde sana hem tv izlemek hemde PC kullanmak için yeterli olacaktır. Böyle olursa ses için ayrı sistem gerekir (Hoparlörler).

Edited by temmuz

işte benimde çekincem o. yukarda da belirtmiştim. tv kartı kullanma açısından yani.. windows gibi sistemlere bağlı olması ve bunların çıkarabileceği sorunlar. çok bilgili değilim ama iş yaparken başarı dizinini iyi bilirim övünmek gibi olmasın :) en ufak bir şeyde bile herşeyi araştırırım.

ee arkadaş win 8 se kesin uzak dur xp de çakışma çok ee ne kaldı geriye. ben bi partta win 7 var bi partta xp prof. 8 de kaldırır 32 bit. onlarda sorun yokta kartlar sorun çıkaracaksa dediğin gibi kart işinden vazgeçmeliyim o zaman.

tvbu sınırsız adsl ona hiç bulaşmayı düşünmüyorum. artı maliyetler den olabildiğince kaçınıyorum zaten. limitler dolu çünkü :)

benim amacım odam da pc ye takılırken aynı anda ekranın diğer tarafında dizi falan izlemek. ve bunun içinde en uygun ekran ve görüntü kalitesini de yakalamaya çalışmak. yani 22" bir led tv. hem enerji sarfiyatı azalacak hem kalite artacak hemde iş pratikleşecek. hepsi bu işte. çok şey istemiyorum değilmi? :) yoksa tv alacak olsam 82 cm ekran lg gördüm geçen teknosada la660s mi neydi 82 ekran görüntüsüne aşık oldum. özelliğide çok zaten. internet falanda var. onu alır karşıma koyar zevkle seyrederim. ama şu an için o bile fazla maliyet benim için. zira 1400 tl fiyatı. v.s v.s.

Abdülhey, herhalde çanak antenin varki digital TV kartını alternatif olarak düşünmektesin. Ama çanağında bulunan LNB, büyük ihtimal ile tek çıkışlıdır ve o çıkıştan gelen kabloda evin salonundaki uydu alıcıya/televizyona bağlıdır. Böyleysede sana çanakta bulunan LNB yetmeyecek, bu LNB'yi iki çıkışlı olan ile değiştirmen gerekecektir. Tek çıkış tek uydu alıcısı içindir ve digital tv kartıda bir çeşit uydu alıcısı olduğundan herhalde aynı çıkıştan sinyal almak -iki uydu alıcı birlikte çalışması halinde- sakınca yaratacaktır (LNB'yi yada uydu alıcıları bozmak gibi). Bu bilgileride göz önünde bulundurmanı tavsiye ederim.

evet teknosadaki elemanlara sordum pip pap pat ilk defa duyuyoruz dediler :) hatta başka yerlerde benzer cevaplar verdiler ve teknoloji kimlere emanet görmüş oldum.

oysa kısa bir araştırma ile vestellerde bile bu özelliklerin olduğunu  öğrendim. neyse..

sere kardeş, demin bir uydu sistemleri satan yeni bir dükkan açmış bir yere gittim. tv kartı başka yerde yoktu orda bulabilirim diye gittim sordum getirtirim dedi. ve bana şu skystar hd tv kartını gösterdi ama kasa içi pci girişli galiba:

http://www.kayacenter.com/asp/product/1/SKYSTAR-HD2#

fiyat senin gösterdiğin ile aynı yukarda tekzende gösterdiğin ss3 ile yani. sence hangisi daha iyi? saolun.

edit3. :http://www.tekzen.com.tr/urun/pci,digital-hd,dvb-s2,via-chipset-tv-ka-76671 birde bu var. hangisini tercih etmeliyim?

Edited by abdülhey

Abdülhey, herhalde çanak antenin varki digital TV kartını alternatif olarak düşünmektesin. Ama çanağında bulunan LNB, büyük ihtimal ile tek çıkışlıdır ve o çıkıştan gelen kabloda evin salonundaki uydu alıcıya/televizyona bağlıdır. Böyleysede sana çanakta bulunan LNB yetmeyecek, bu LNB'yi iki çıkışlı olan ile değiştirmen gerekecektir. Tek çıkış tek uydu alıcısı içindir ve digital tv kartıda bir çeşit uydu alıcısı olduğundan herhalde aynı çıkıştan sinyal almak -iki uydu alıcı birlikte çalışması halinde- sakınca yaratacaktır (LNB'yi yada uydu alıcıları bozmak gibi). Bu bilgileride göz önünde bulundurmanı tavsiye ederim.

temmuz haklısın uyarın için teşekkürler. yalnız ben tek tv seyretcem onuda alacağım tv kartından olacak . tv kartlarının uydu alıcısı özelliğide yokmu? veya birde büyük tv alsam onuda diseqc ile bu tv kartına bağlasam olmazmı? olmazsada o tv için de dediğin gibi yaparız. zaten her taraf uydu alıcısı olcak evde :) tv lerin kendisinde var(yeni alacağım 22" likde) yeni aldığım nextminicx var yumatu var o bozuldu diye gerçi next i aldım show tv fox, samanyolu, kanal 7 yi karelenme yaparak gösteriyordu. her yolu denedim bozulduğuna karar verdim ve nexti aldım. temel özellikleri iyi olmasına rağmen çok kullanışlı arayüzü ve çok özelliği yok next in ama adı üstünde mini zaten. geri al izle kayıt özelliği var sadece  biss de var gerçi. txt i ni beğenmedim. çok hantal. neyse konumuz bu değil.

Aynı anda iki uydu alıcısından (Digital TV kartınında bir çrşit uydu alıcısı olduğunu daha önce söylemiştik.) televizyon izlemez isen sorun olmaz. Salonda seyretmek istediğinde PC'deki televizyon uygulamasını kapatmalısın. Yada tersi..

Diseqc switch konusuna gelince, bunların görevi değişik uydu çanaklarından (Turksat, Hotbird, Eutelsat vs.) gelen kabloları, yani sinyalleri tek bir yerde toplayıp sadece bir kablo ile sinyalleri birbirine karıştırmaksızın uydu alıcıya göndermektir. Senin söylediğin amaçlar için kullanılmazlar. Ama uydu alıcıları tek tek çalıştıracağın için olabilirde. Bir sakınca teşkil etmez. Sanki iki ayrı uydu alıcıya giden bir parelel bağlantı kutusu gibi bir şey olur. Ama uydu alıcılarda diseqc switch bağlantı noktalarının ayarlarını doğru şekilde yapmalısın. Bence bu iş için diseqc switch'e ve dolayısı ile ilgili ayarlara falan hiç gerek yok. Bunun, yani senin kullanış amacın için basit bir T kablo bağlantı aparatı al (1 Lira falan,. Elektrikçilerdede bulunur.) yeterlidir. Yani bir çanaktan gelen için giriş, ikide uydu alıcılara giden çıkış.. Bu kadar.. Ayar falanda yok..