Jump to content

Aldığım Mavi Ekran Hataları

ArminVB
 Share

Recommended Posts

wireless mı kullanıyorsun?

wireless kullanmıyorum. ethernetten bağlı.

anakartın ram soketleri arızalı çıkabiliyor bazen anakartı bir garantiye yolla derim ben önceki pc de böyle sorunlar yoktu diyorsun çünkü anladığım kadarı ile sadece anakart ve işlemci değişikliği yaptın ramler önceki pcde sorunsuz çalışıyorsa aldığın anakartta sıkıntı olabilir zamanında üretilen asus p5vd2-vm lerde çok üretim hatası çıkıyordu onlarda da hep ram veya agp soketleri arızalı çıkıyordu

daha dün aldım hemen ne garantisi :) bir çözüm yolu bulamazsam değişim yaptırırım

Edited by ArminVB

• Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pc de bulunan donanım listesi

İşletim sistemi?

minidump dosyalarını gönderirsen kesin sonuca gidebiliriz.

bilgisayarda bulunan bütün bileşenler bu listede.. işletim sistemi olarak şuanda windows 7 var ancak windows 8.1 de de aynı. 

http://www.mediafire.com/download/lqdl60uvbds3ul3/ILKER1907%282%29.xml

format attığım için şuanda sadece 1tane minidump dosyası var. ;

http://www.mediafire.com/download/o14ug47a9464c14/112513-4414-01.dmp

windbg ile analiz ediyorum.sonucu yazarım

sonucu bekliyorum. Gerçi o aldığım hatalardan sadece 1 tanesi :)

yarın ramleri tek tek farklı slotlarda deneyeceğim. her seferinde farklı mavi ekran vermesi yüzünden ramlerden daha çok şüpheleniyorum.

Edited by ArminVB

Çalıştır'a MSINFO32 yazarak Windows Sistem Bilgisini çalıştır ve Dosya --> Ver yolunu izleyerek sistem bilgisini TXT olarak kaydet ve yolla,

pre_1353902274__msinfo32.png

Ayrıca almış olduğun hataların minidump dosyalarını C:\Window\Minidump  klasörü içerisinden bul ve bize yolla,

En son olarak alınan hatalara ait Blue Screen Viewer programını çalıştır tüm BSoD hatalarını işaretle ve File --> Save Selected Items ile TXT dosyasına kaydet ve yolla, 

ki bizde sistem yapılandırmanın ne olduğunu ve hatalara yol açan sürücü, aygıt, IRQ veya diğer yapılandırmaların doğruluğunu teyit edelim, sana gerekli düzeltmeleri nasıl yapacağın konusunda yardımcı olalım.

Haydi kolay gele !

Göndermiş olduğun Msinfo32 raporunda herşey normal gözüküyor. Kullanmakta olduğun RAM'lerin marka ve modelini yazar isen aralarında uyumsuzluk olup olmadığına bakmamız gerekecek. Memtest yapıp yapmadığını, yaptı isen herhangi bir hata olup olmadığını söyler misin ?

Haydi kolay gele !

RAM'lerin üzerindeki sticker'da yazan KVR1333D3N9H/4G yada KHX1600C9AD3B1/2G  olarak yazar iseniz daha detaylı şekilde ürünü tanımamıza olanak sağlayacaktır. Sisteminizdeki sürücüler, sistem yapılandırması ve bileşenlerin çalışması normal gözüküyor. Kullanmakta olduğunuz RAM'ların birbirleri ile uyum sorunu olma ihtimali bu durumda yükseliyor. Eğerki RAM'lerinizden birisi KVR serisi diğeri KHX serisi ise kullanılan voltaj miktarından dolayı çeşitli hatalara neden olabilir, KVR serisi 1.5V iken KHX serisi 1.65V kullanmakta çünkü.

Eğer RAM'lerinize ait seri numaralarını bulamıyor iseniz lisanslanmış bir AIDA64 programı ile Donanım raporu gönderebilirsiniz.

pre_1353902309__aida64.jpg

Haydi kolay gele !

Kullanmakta olduğunuz RAM'ler KVR1333D3N9/2G ve KVR1333D3N9/4G. DDR3 1333 MHz 9-9-9-24 T1. Ancak dikkatimi çeken nokta 2 GB RAM 1. slotta, 4 GB RAM 2. slotta gözüküyor. Dual Channel RAM yapılandırmasında büyük RAM kapasitesine sahip RAM 1. slota yerleştirilir. Bu şekilde sistem yapılandırmanızı yenileyin. Ve mümkün ise Memtest ile hata olup olmadığını denetleyin.

normalde 4 gb olan 1. slotta 2gb olan 2 .slotta idi.. Ancak hata veriyor diye ramlerin yerini değiştirdim yoksa öyle değil yani :D

şuanda sadece 4 gb ram ile memtest'e başladım. Bir hata çıkarsa yazarım. bir hata çıkmaz ise sadece 2 gb olan rami tek başına memteste sokmama gerek varmı ? 

Edited by ArminVB

Konunun başından beri almış olduğun hatalar ve açıklamaları aşağıda. Gördüğün gibi tüm olaylar bellek ile ilgili bir sorunun olduğunu gösteriyor. Memtest ile RAM'leri test et biraz uzun sürecektir. Ancak hatalı bellek modülünü tespit ettiğinde o modülü çıkart. Sorun düzelecektir.

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL : 0x000000D1 (xxx,xxx,0x00000000,xxx) : iusb3xhc.sys : Aygıt sürücüsü hatalı veya geçersiz bellek erişimi hatası. 3. parametredeki değer verinin okunamadığını gösteriyor.

PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA : 0x00000050  (xxx,0x00000001,xxx,xxx) : dxgmms1.sys : Donanıma ait sürücüde bellek adresleme hatası. 2. parametre yazma hatası olduğunu gösteriyor.

KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED : 0x0000001E (0xC0000005,xxx,xxx,xxx) : Düşük disk boyutu veya aygıt sürücüsü hatası. 1. parametre Bellek yada disk belleği erişim hatası olduğunu gösteriyor.

Haydi kolay gele !

RAM slot hatası çok nadir çıkan bir hatadır. Sanmıyorum ki hatalı olsun. Eğer hatalı bir slot var ise zaten garanti kapsamında anakartı değiştirmeleri gerekir.

Haydi kolay gele !

işletim sistemi ile ilgili bir hata olma olasılığı nedir ? 

3-4 gün önce laptopumda DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL  hatası verdi. 

Sorunun işletim sistemi ile ilgili olma olasılığı ancak şu şekile olabilir, kullanmakta olduğun sürücüleri yüklemezsen ve standart olarak gelen Windows sürücüleri otomatik olarak tanımlanmış ve kullanılıyor ise o zaman meydana gelebilir. Tabi modifiye edilmiş sistemlerde sistem sürücüleri çıkartılıp yerine DPS sürücüleri eklenmiş ise hatalı sürücü olma olasılığda mevcut.

Haydi kolay gele !

2 gb lik rami çıkardığımdan beri mavi ekran almadım. sanırım sorun ondan kaynaklanıyormuş, sorun devam ederse konuyu tekrar canlandırırım :)

Anlamadığım ise bu 2 rami daha önce aynı anakartta kullanıyordum. Bu anakartta niye böyle bir sorun çıkarttı ? 

Edited by ArminVB