Jump to content

Yedekleme Ve Geri Yükleme

kaan_karabey
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar Burdaki Konuda chrome yedekleme anlatılmış ben bunu bir veri tabanını yedeklemesi için kullanmak istiyorum  

http://www.tnctr.com/topic/216983-yedeklegeri-yukle-dosya-ismi-oernedhi/

veri tabanının Yolu c:\Öğrenci Takip Programı\Veri Tabanları bu klasördekileri yedekletmek istiyorum.

burda herhalde bir yanlışlık yaptım yedeklemiyor ve yedeği geri yüklemiyor yardımcı olabilirmisiniz??

Birde az önce yedeklemeyi başardım bu kodlarla da yedeklediğim zip dosyası komple c yi almış ve sadece klasörleri almış içleri boş

Edited by kaan_karabey

Yedekleme ve geri yükleme işlemlerini şu şekilde yapabilirsiniz.

verytabanı.db yi başka bi yere kopyalayın. Ancak dikkat çekmek istiyorum chrome yedeklemesi ile veritabanı yedeklemesi birbirinden farklı şeylerdir.

chrome.cr_yedek dosyasındaki cr_yedek yerini rar yaparsanız içindeki dosyalar gözükür , zarar görmeyebilir rar ile arşivlendiği için.

DB dosyasında uzantı değiştirilirse veriler zarar görebilir diye düşünüyorum yeni format attım ams ve navicat yüklü değil.

Diyeceklerim bu kadar.

Ama eğerki dosya uzantısını illa değiştirmek istiyorum diyorsanız;

veritabanı.db dosyasını arşivleyin. sonra uzantısını ne yaparsanız yapın. 

Zip.Add ile veritabanı.db dosyasını bir arşiv yapın.

Zip.Extract ile içindeki dosyaları , verileri vs. alın ve SQL işlemlerini yaptırın.

Edited by nightmare3519

kardeş apz vermen mümkünse ver bakalım istersen

kardeş http://www.tnctr.com/topic/216983-yedeklegeri-yukle-dosya-ismi-oernedhi/ bu adresteki apz

ben sadece veri tabanı dosyasını kopyalamasını istiyorum istedeğim yere sonra tekrar yedekten geri yükle ye bastığımda yedekten yüklemek istediğinize eminmisiniz gibi bir uyarı verip evet butonuna bastıgımda direkt veri tabanının üzerine yazmasını istiyorum yani aynı isimli dosyaları çıkartacağı için veri tabanı klasörüne bu ad var gibi bir uyarı vermesini istemiyorum direkt üzerine yazmasını istiyorum bunu nasıl yapabiliriz????

öğrenci takip programı delphi 7 ile hazırlandı.

veri tabanı dosyaları için ben bunu istedim 

Edited by kaan_karabey

• 5 hafta sonra ...

Arkadaşlar Kintaro sayesinde yedekleme ve geri yükleme işini yaptım... 

Yedekleme kodu:

kapat = Dialog.Message("Dikkat !", "Öğrenci Takip Programı Açık ise Kapanacak  Devam Etmek İstiyor musunuz ?", MB_YESNO, MB_ICONINFORMATION, MB_DEFBUTTON1);
if kapat == 6 then -- evet butonu seçilirse ;

file_to_check_for = "Project1.exe";

processes = System.EnumerateProcesses();

for j, file_path in pairs (processes) do

file = String.SplitPath(file_path);

if (file.Filename..file.Extension) == file_to_check_for then

System.TerminateProcess(j);

end
	end

chrome_yolu = "C:\\OgrenciTakipProgrami\\VeriTabanlari";
	if Folder.DoesExist(chrome_yolu) == false then -- eğer klasor yoksa klosörü oluştur
	chrome_yolu = Folder.Create(chrome_yolu); -- bu yanlis
	end

kayit_yolu = Dialog.FileBrowse(false, "Kayıt yolu", _DesktopFolder, "Veri Tabanı Yedekleme Dosyaları(*.yedek)|*.yedek|", "Yedek", "dat", false, false);
	if kayit_yolu[1] ~="CANCEL" then -- kayıt iptal edilmezse (DialogFileBrowse table döndürür)

StatusDlg.Show(MB_ICONNONE, false);
	StatusDlg.SetTitle("Kaan Karabey");
	StatusDlg.SetMessage("Veri Tabanınız Yedekleniyor");
	Zip.Add(kayit_yolu[1], {chrome_yolu .. "\\*.*"}, true, "", 5, nil, true); -- dosyaları ziple

StatusDlg.Hide();

yil = System.GetDate(DATE_FMT_YEAR);
	ay = System.GetDate(DATE_FMT_MONTH);
	gun = System.GetDate(DATE_FMT_DAY);
	saat = System.GetTime(TIME_FMT_HOUR);
	dk = System.GetTime(TIME_FMT_MIN);
	boyut = String.GetFormattedSize(File.GetSize(kayit_yolu[1]), FMTSIZE_AUTOMATIC, true);

Dialog.Message("Başarılı","Yedekleme İşlemi Tamamlandı.\nYedek Boyutu :"..boyut)
	Label.SetText("Label1", "Son Yedek :"..gun.."/"..ay.."/"..yil.." - "..saat..":"..dk.." ("..boyut.." )");
	kayit_tarihi = Label.GetText("Label1"); -- Label1 deki yazıyı al
	INIFile.SetValue("AutoPlay\\Docs\\Data.ini", "Settings", "backup_time", kayit_tarihi); -- label1 deki yazıyı .ini ye aktar.

end
end

Bu koda ben aldığı yedek tarihi isminde kaydetmek istiyorum yani 

kayit_yolu = Dialog.FileBrowse(false, "Kayıt yolu", _DesktopFolder, "Veri Tabanı Yedekleme Dosyaları(*.yedek)|*.yedek|", "Yedek", "dat", false, false);

burdaki

"Yedek" 

yazdığım yer adı şu şekilde kaydetmesini istiyorum...

Yedek23120141208.yedek bu şekilde nasıl ayarlarım... yani yedeği aldığın tarih ve saat yazacak dosyanın isminde nasıl yapabilirim????

Edited by kaan_karabey

[spoiler]

kapat = Dialog.Message("Dikkat !", "Öğrenci Takip Programı Açık ise Kapanacak Devam Etmek İstiyor musunuz ?", MB_YESNO, MB_ICONINFORMATION, MB_DEFBUTTON1);
    if kapat == 6 then -- evet butonu seçilirse ;

file_to_check_for = "Project1.exe";

processes = System.EnumerateProcesses();

for j, file_path in pairs (processes) do
    file = String.SplitPath(file_path);
    if (file.Filename..file.Extension) == file_to_check_for then
    System.TerminateProcess(j);
    end
    end

yil = System.GetDate(DATE_FMT_YEAR);
    ay = System.GetDate(DATE_FMT_MONTH);
    gun = System.GetDate(DATE_FMT_DAY);
    saat = System.GetTime(TIME_FMT_HOUR);
    dk = System.GetTime(TIME_FMT_MIN);

chrome_yolu = "C:\\OgrenciTakipProgrami\\VeriTabanlari";
    if Folder.DoesExist(chrome_yolu) == false then -- eğer klasor yoksa klosörü oluştur
    chrome_yolu = Folder.Create(chrome_yolu); -- bu yanlis
    end
    kayit_yolu = Dialog.FileBrowse(false, "Kayıt yolu", _DesktopFolder, "Veri Tabanı Yedekleme Dosyaları(*.yedek)|*.yedek|","Yedek"..saat..dk..gun..ay..yil, "dat", false, false);
    if kayit_yolu[1] ~="CANCEL" then -- kayıt iptal edilmezse (DialogFileBrowse table döndürür)
    StatusDlg.Show(MB_ICONNONE, false);
    StatusDlg.SetTitle("Kaan Karabey");
    StatusDlg.SetMessage("Veri Tabanınız Yedekleniyor");
    Zip.Add(kayit_yolu[1], {chrome_yolu .. "\\*.*"}, true, "", 5, nil, true); -- dosyaları ziple
    StatusDlg.Hide();

boyut = String.GetFormattedSize(File.GetSize(kayit_yolu[1]), FMTSIZE_AUTOMATIC, true);
    Dialog.Message("Başarılı","Yedekleme İşlemi Tamamlandı.\nYedek Boyutu :"..boyut)
    Label.SetText("Label1", "Son Yedek :"..gun.."/"..ay.."/"..yil.." - "..saat..":"..dk.." ("..boyut.." )");
    kayit_tarihi = Label.GetText("Label1"); -- Label1 deki yazıyı al
    INIFile.SetValue("AutoPlay\\Docs\\Data.ini", "Settings", "backup_time", kayit_tarihi); -- label1 deki yazıyı .ini ye aktar.
    end
    end

[/spoiler]

Edited by DivaneTR