Jump to content

Dizüstü Bilgisayarlar İçin Harddisk Önerileriniz

YAGMURADAM
 Share

Recommended Posts

iyi sabahlar tnctr...

Ben de iki tane dizüstü bilgisayar var.

Packard bell de WD 250 gb hardisk(WD2500BEVT modeli), Lenovo z580 de ise Seagate 500 gb lık harddisk var.

Ben bu iki bilgisayara wd marka 1 tb lık ve 750 veya 500 gb lık harddisk almak istiyorum. Ama sorun şu ki modellerin üzerinde yazan sata, sata2 ve sata3 özellikleri kafamı karıştırdı. Benim şu an kullandığım bilgisayarlarda bu özellikler var mı bilmiyorum.

Ben linklerini verdiğim bu harddiskleri dizüstü bilgisayarlarıma takarsam sorun çıkar mı?

Lenovo Z580  için düşündüğüm :

http://www.hizlial.com/wd-25-1tb-scorpio-blue-5400-rpm-sata-30-8mb-cache-notebook-disk-wd10jpvx/30.010.1396.0019

Packard Bell (mh36 modeldir) için düşündüğüm :

http://www.hizlial.com/bilgisayar/bilgisayar-bilesenleri/western-digital-sabit-diskler?SList=10815%253d%2b%2b750GB%253b&Page=1

veya

http://www.hizlial.com/wd-25-500gb-scorpio-blue-5400-rpm-sata-30-8mb-cache-notebook-disk-wd5000lpvx/30.010.1396.0016

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla

Not: Önerilerinizde WD olsun sadece. Ve sessiz çalışan harddisk istiyorum.SSD model kesinlikle düşünmüyorum.

Bilgisayarların tam modeli gereklidir. Hatta anakart modelleri gereklidir desem daha spesifik olur. Sata destekli anakartlara sata-sata2-sata3 disklerin hepsi olur. Anakartın veri aktarımı olarak ne destekliyorsa o kadarını kullanır.

Yani şöyle ki anakartın üretici sitesinden teknik detaylarına baktığında "sata" "sata 3GBit/s" "sata 6GBit/s" yazması gerekir. Buradan anlaman gereken

1.5 GBit/s veri aktarımı SATA    olarak nitelendirilir.

3    GBit/s veri aktarımı SATA 2 olarak nitelendirilir 

6    GBit/s veri aktarımı SATA 3 olarak nitelendirilir. 

Sata olan anakarta sata2  ve sata3 hdd taksanda çalışır ama 1.5 GBit/s veri aktarımı yapar max.

Yada anakartın sata3 destekliyor sen sata2 hdd takarsan 3 GBit/s veri aktarımı yapar max.

• Editor

Bir Dizüstü bilgisayal ne kadar güçlü işlemci yada RAM'e sahip olusa olsun Harddiskin performansı, Anakart üzerinde CPU ve RAM'e ayak uyduramadığı için onların hızını sınırlar..

Yani donanımın diğer üyeleri güçlü olmasına rağmen Dizüstü'nün en zayıf halkası olan HDD üzerindeki devir ve Cache ambargosuna takılır...

SSD istemediğiniz için DVD_RW iptali ve yerine SSD montajı teklifini gizli tuttum :)

SATA desteğinin SATA 2 yada SATA 3 olduğunu anakart üreticisinden bilgilerine ulaşabilirsiniz {veya AIDA 64 benzeri uygulamalar ile}

2.5 inch 7.0 mm olarak... (9.5 mm olanlar da mevcut...)

Cache (Önbellek) en yüksek olanı tercih etmelisiniz.

RPM (devir/dakika) 7200 olanlardan birini tercih ediniz. Hatta 10.000 RPM ve 64 MB Cache olanı var ancak pahalı..

Intellipower özelliği de tercih edilebilir, {ancak yüksek performansa yönelik değildirler} yük olmadığı zamanlarda devri düşürerek enerji tasarrufu ve sessizlik sağlar..

VelociRaptor, Xe [10.000 RPM] ve Black serileri en performanslı WD serileridir...

Blue serileri ise idare eder performans ile ekonomiyi birarada sunması bakımından en tercih edilen seridir.

Green serisi depolama amaçlı tercih edilmektedir.

Özetle; Anakart destekliyorsa SATA 3Cache ve Deviri en yüksek olan en performanslı, biraz sesli (dolayısıyla pahalı) olanıdır..

Altta WD disklerin temel özelliklerinin bulunduğu sayfadan ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz..

http://www.wdc.com/en/products/catalog/#jump2

Edited by semsibey

Hocam bana kalırsa SSD tak derim ama SSD istemediğine göre es geçiyorum.

Harddisklerde önbellek(cache) miktarlarına dikkat etmek gerekli bir yandan. 8 mb cacheli hddler tam performans veremeyebilir.

16 mb cache li harddisklere bakmanı tavsiye ederim.