Jump to content

Akıllı Telefonumu Nasıl Hızlandırabilirim?

Proctives
 Share

Recommended Posts

31619246390Samsung-Galaxy-Wonder.jpg

Merhaba arkadaşlar. Samsung Galaxy Wonder telefona sahibim. Telefonu orijinal aldım ve hiçbir güncelleme veya başka birşey yapmadım. Tek yaptığım android program ve oyun yüklemek oldu. Fakat telefonum acayip kasmaya başladı. Örneğin Dolphin Tarayıcı ile internete girmek istiyorum ama çok geç açılıyor ve açıldıktan sonra da kasmalar oluyor. Bu sadece internette alakalı değil,herhangi bir programı açarken de sorunum aynısı. İnternette biraz araştırdım,ROM atın tarzı birşeyler diyorlar ama ne Rom atmayı biliyorum ne de format. Nasıl hızlandırabilirim telefonumu? ROM atmamın zararı var mı ve format ile ne farkı var?Rom veya format dışında yapabileceğim birşey var mı? ROM veya formatı nasıl atabilirim sizlerden duymak istiyorum. Bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Saygılar...

Merhaba arkadaşlar. Samsung Galaxy Wonder telefona sahibim. Telefonu orijinal aldım ve hiçbir güncelleme veya başka birşey yapmadım. Tek yaptığım android program ve oyun yüklemek oldu. Fakat telefonum acayip kasmaya başladı. Örneğin Dolphin Tarayıcı ile internete girmek istiyorum ama çok geç açılıyor ve açıldıktan sonra da kasmalar oluyor. Bu sadece internette alakalı değil,herhangi bir programı açarken de sorunum aynısı. İnternette biraz araştırdım,ROM atın tarzı birşeyler diyorlar ama ne Rom atmayı biliyorum ne de format. Nasıl hızlandırabilirim telefonumu? ROM atmamın zararı var mı ve format ile ne farkı var?Rom veya format dışında yapabileceğim birşey var mı? ROM veya formatı nasıl atabilirim sizlerden duymak istiyorum. Bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Saygılar...

Rom atmak yeniden temiz bir işletim sistemi kurmak gibidir. Format ise sadece fabrika ayarlarına çevirerek kullanıcı dosyalarını sile.

Custom rom yani modifiye rom atmak telefonu çok hızlandıracaktır. Çünkü stock yani orjinal romda gereksiz yük bindiren özellikle samsung a ait uygulamalar barındırmakta. Custom romlarda gereksiz uygulama olmaz genelde sadece gereksinim duyulanlar vardır. Ve tabi birkaç tweak ayarı olur. 

Veya kullanmadığın uygulamaları ve servisleri dondurma veya komple sistemden çıkarma işlemi yapılabilir. 

Hepsi için root gerekli.

Nasıl yapıldığına gelince araştırma yaparak çok çok fazla dökümana ulaşırsın.

Yani format pek bir işe yaramaz ama ROM atmak fark yaratır diyorsunuz? ROM dosyalarına baktım ama farklı isimlerde ROM lar var. Kullanan var mı? Hangisini indirmeliyim? Son bir soru ROM ve format dışında telefona yapılabilecek başka birşey var mı?

Yani format pek bir işe yaramaz ama ROM atmak fark yaratır diyorsunuz? ROM dosyalarına baktım ama farklı isimlerde ROM lar var. Kullanan var mı? Hangisini indirmeliyim? Son bir soru ROM ve format dışında telefona yapılabilecek başka birşey var mı?

Cepforum gibi mobil cihazlar üzerine uzmanlaşmış sitelerden yardım alabilirsin. Yada ingilizcen var ise xda sitesini öneririm.

Rom ve format dışında "Kullanmadığın uygulamaları ve servisleri dondurma veya komple sistemden çıkarma işlemi yapılabilir."

Bu işlemler root gerektirdiğinden garanti kapsamından çıkar cihaz