Jump to content

Windows 7 Sanal Bellek Ayarı

ilhanx
 Share

Recommended Posts

Bu şekilde yapacağınız ayar hiç bir işe yaramayıp üstüne performansınız düşmesine neden olacaktır. Disklere tek tek özel boyut atamak yerine C: için sistem yönetimli boyut olarak ayarlamanız doğru olacktır. Veya daha iyi bir performans istiyor iseniz 2. HDD'niz hangisi ise sadece o bölüme Sistem yönetimli boyut olarak ayarlayınız !

Haydi kolay gele !

Bu şekilde yapacağınız ayar hiç bir işe yaramayıp üstüne performansınız düşmesine neden olacaktır. Disklere tek tek özel boyut atamak yerine C: için sistem yönetimli boyut olarak ayarlamanız doğru olacktır. Veya daha iyi bir performans istiyor iseniz 2. HDD'niz hangisi ise sadece o bölüme Sistem yönetimli boyut olarak ayarlayınız !

Haydi kolay gele !

Hocam bu konu üzerine kitap yazılır , sen iki satırda açıklamışsın . az daha açıkla bari , haydi kolay gele deyip kaçmak yok D

Hiç bir zaman ""Haydi kolay gele !"" diyip kaçmadım. Bu konu ile ilgili kitap yazmaya da değmez, 2 satır yazı zaten gerekli açıklamayı yapıyor. neyi öğrenmeye çalışıyorsanız açık şekilde sorun ki cevaplayalım.

Disk bellek dosyası adındanda anlaşılacağı gibi bir diski bellek olarak kullanmak amacı ile oluşturulmuş sistem dosyasıdır. Düşük bellek boyutuna sahip sistemlerde, programların etkin kullanılabilmesi için gerekli durumlarda o an için kullanılmayan bellek adresleme ve içeriklerinin bir dosya içerisinde muhafazası ve kullanımı amacını taşır. Kolay anlayacağınız şekilde anlatmak gerekir ise, Temp dosyası içeriğinin gelişmiş ve birleştirilmiş halidir. Tek farkı temp içeriği, dosya veya data bilgisi içerirken, disk bellek dosyası RAM içeriğini saklar.

Performansa katkısı ancak düşük bellek miktarına sahip PC'ler için geçerlidir. Tabi bu disk okuma hızı ile sınırlı olduğu için ne kadar performans artışı sağlayacağı muallakta olan bir konudur. Hele ki, disk bellek dosyası, sistem ile aynı HDD'yi kullanıyor ise HDD hem sistem ve kullanılan programlar için okuma/yazma işlemi yapacağı, hemde disk bellek dosyası için okuma/yazma yapacağı göz önüne alınır ise disk bellek dosyasının kullanım performansı düşecektir. Eğer mümkün ise, 2. HDD üzerinde disk bellek dosyası oluşturulması daha avantaj ve performans sağlayacaktır.

Kabaca Disk bellek dosyası boyutu kullanılan RAM miktarı + 2 GB gibi bir değerdir. Tabi bu değer 4 Gb ve altı RAM kullanılan bir sistemde Windows 7 ve 8/8.1 için genelde 6.7 Gb civarında olmakta. Tabi sistem yönetimli boyut ayarlanmış ise sistemin o an için kullandığı program içeriğine bağlı olarak boyutu artabilir. 

8 Gb ve üzeri RAM kullanılan bir sistem için disk bellek dosyası kapatılabilir. Ancak önerim 16 Gb ve üzeri RAM kullanılan sistemler için kapatılması. Nedeni ise, ortalama olarak Windows işletim sisteminin 8 Gb RAM üzerinde zaten 2.6 Gb kadar yeri kullanması. Geriye kalan 5.4 Gb RAM içeriğinin de kullanılan programlar için yeterli olmama olasılığının yüksek oluşu.

Bu kadar açıklama fazla bile, aslında bu tür konular ileri seviye kullanıcılar için geçerli konular olduğundan dolayı forum içerisinde pekte paylaşımını tasvip etmiyorum !

Haydi kolay gele !

Bu kadar açıklama fazla bile, aslında bu tür konular ileri seviye kullanıcılar için geçerli konular olduğundan dolayı forum içerisinde pekte paylaşımını tasvip etmiyorum !

Haydi kolay gele !

İyide sevgili modum , sevgili teyyare hocam kimin ileri düzey kimin başlangıç sınıfı kullanıcı olduğunu nerden biliyoruzki. Bence ne biliyorsak paylaşılmalı anlayan zaten kafasının aldığı kadar anlar.ikincisi tnctr alt sınıf bir paylaşım-forum sitesi olmamalı. tnctr.com  istesini her sınıftan kullanıcı takip ediyor değilmi ,belki özel ileti yazana iyi niyet ile sonuna kadar destekte olursunuz üstelik crack yada warez işide değil bu konu (yasal durum bakımından)

bence...

Bazı konuları herkesin anlayacağı şekilde açıklasak bile, bazı kendini bilmezler performans artışı sağlar diye bu tarz ayarlamaları kendi kafalarına göre düzenliyor ve sonuçta sistem kararsızlaşmaya ve performansı düşmeye başlıyor. Ana konusu genel olarak Modifiye OS paylaşımı olan siteyiz, adam kendi yaptığı bu değişikliğin sonucunu kalkıp siteden indirdiği Modifiye sisteme bağlıyor. Halbuki, kendi değiştirdiği ayarlardan kaynaklı sistem hatası olmasına rağmen. 

İşi siz tek taraflı düşünürken, biz maalesef çok yönlü düşünmek zorundayız. Bu yüzden performansı etkileyecek, kullanıcıların yanlış ayarlamaları sonucu PC'lerini veya işletim sistemlerine zarar verebilecek her türlü içeriği mümkün olduğunca vermemeye özen gösteriyoruz. Nedeni herkesin ileri seviye bilgiye sahip olmaması.

Yoksa her türlü ileri seviye Windows ayarlamaları, Windows hata düzeltme bilgileri, Genel BIOS ayarlamaları, Program özellikleri ve ayarlamalarını açıklamak sorun değil. Önemli olan bunu kişilerin doğru şekilde anlayabileceği, doğru şekilde kullanabileceği ve herhangi bir sorun ile karşılaşması durumunda düzeltebileceği şekilde anlatmak ve de en önemlisi bu ayarlardan dolayı herhangi bir modifiye işletim sistemine çamur atmadan kendi hatasından kaynaklı olduğunun bilincine sahip olmasıdır. Ama maalesef bu bilinç kısmı bizim Türk milletimiz için geçerli bir konu olmadığından dolayı, bu tarz ileri ayarlamalar ile ilgili bilgiler vermekten kaçınıyoruz. Ne zaman ki forum kullanıcıları belirli seviyede bilgiye sahip olduklarını belli etmeye başlarlar ise o zaman bu tarz ayarlamalar, tweak ve düzeltme işlemleri için konular açmaya başlarız.

Kimse bu yazdıklarımdan milleti küçümsüyorum zannetmesin, herkes üst seviye bilgiye sahip olacak diye bir şart yok. Öncelik kullanıcıların kendi seviyelerinin farkına varıp, ona göre hareket etmeleri. Zaten bu sağlandıktan sonra, biz her türlü yardım ve desteği sunmaya hazırız ! 

Haydi kolay gele !