Jump to content

Mikrotik Kurulumu

WinHacK
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar işyerimize çevremizdeki insanlarında kullanması için Mikrotik RB951Ui-2HnD modeli 5 portlu mikrotik cihazı aldık. Bu cihazı şu sekilde kullanmak istiyoruz.

1.) 1. Porta internet kablosu takilacak

2.) 3. 4. 5. porta direk kablo ile internet verilecek hotspot login sayfasi ile giriş yapılacak

3.) 2. Porta Alfa N2 Modeli Outdoor Access Point ile kapsama alanı genişletilecek şifresiz baglanti olacak ve kablosuz baglanildiginda otomatik olarak Hotspot sayfasına yönlendirilecek.

Yukarıda bahsettiğim ayarları en kolay şekilde nasil yapabilecegimi anlatırsaniz çok sevinirim. Yardimlariniz için simdiden tesekkürler.

Bu arada youtube' de baya video izledim ancak sadece biraz mesafe katedebildim. O yüzden Youtube bak demeyiniz. yahut direk link veriniz.

bu site bu iş için yetersiz kalabilir seni başka bir siteye özelden göndermek isterim istersen bna ulaş

(Yapmak istediğin Professıonal işi bilmiyorsan bulaşma derim :) )

Arkadaslar sorunu kendi başıma çözdüm hatta elimdeki mikrotik cihazı yerine eski bir pc ile cift ethernet kartı ve mikrotik 5.20 sürüm kurulumu yapıp gerekli ayarları yaptım artik sistemime girmek isteyenler şifresiz agıma baglanıp mikrotik sistemin hotspot una kayıtlı kullanıcı adı ve şifre girmeden internetimi kullanamiyorlar. Bu sekilde sistem kurmak isteyenlere yardimci olabilirim.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Arkadaşlar bilmeyen arkadaşların da faydalanması için sistem kurulumunu anlatan bir video çektim. izlemek isteyenler

BURAYA TIKLAYARAK ilgili videoyu izleyebilirler.

Edited by WinHacK

Mikrotik değilde pfsense ile daha performanslı daha uzman seviyede UTM firewall kullanabilirsin.

Ustam sadece firewall degil derdim asil olarak tüm ağımı kontrol altına almam lazimdi bunuda en basit ve tüm dünyaca bilinen bir sistemle yapmak istediğim konunun açildigi tarihten bu zamana kadar kendi capimda tüm ihtiyaclarima yanit verecek kadar sistemi çözdüm sadece çözmekle kalmadim benim gibi konunun basinda ne yapacaklarına karar veremeyen kisiler için oldukca ayrintili ve kapsamli bir döküman hazirladim. dökümanla ilgili örnek resim aşağıda mevcut

Döküman Linkine gelirsek BURAYI TIKLAYARAK indirebilirsiniz.

xG4YgN.jpg

Edited by WinHacK

Ustam sadece firewall degil derdim asil olarak tüm ağımı kontrol altına almam lazimdi bunuda en basit ve tüm dünyaca bilinen bir sistemle yapmak istediğim konunun açildigi tarihten bu zamana kadar kendi capimda tüm ihtiyaclarima yanit verecek kadar sistemi çözdüm sadece çözmekle kalmadim benim gibi konunun basinda ne yapacaklarına karar veremeyen kisiler için oldukca ayrintili ve kapsamli bir döküman hazirladim. dökümanla ilgili örnek resim aşağıda mevcut

Döküman Linkine gelirsek BURAYI TIKLAYARAK indirebilirsiniz.

xG4YgN.jpg

eline sağlık kardeşde pfsende ile de aynsını hatta daha gelişmişinini yapababilrisin.

Hatta ayrı ayrı ethernet kartı kullanmana gerek bile yok. Eğer vlan destekli bir swith in varsa trunk portundan istediğin kadar vlan yaratıp pfsense dende tum vlanlara ayrı arayuz tanımlayabilirsin.

Yani tek kablo ve tek ethernet kartı ile 10 yada daha fazla farklı ağı tanımlayabilirsin.

Hotspot zaten pfsense de var dahası anti virus içerik kontrol kim ne kadar cekmiş yada ceksin kim nereye girmiş ve 2 3 interneti birleştirebilirsin yani 3 adsl yi birleşitrii yedekleme yada yük dengelme olarak kullanabilirsin, dahası istersen mail spam gateway olarak kullanabilirsin. Senin anlayacagın özgürsün eklentilerini yukleyerek istediğin gibi takıl.! DHCP yi özellikden saymıyorum bile dahası AD den kullanıcı cekip windows server ile uyumlu kullanabilirsin daha yazdıklarım pfsense in ozelliklerinin yarı bile değil:)

Hemde Ücretsiz!!

Edited by tnc_tr

Arkadaşlar işyerimize çevremizdeki insanlarında kullanması için Mikrotik RB951Ui-2HnD modeli 5 portlu mikrotik cihazı aldık. Bu cihazı şu sekilde kullanmak istiyoruz.

1.) 1. Porta internet kablosu takilacak

2.) 3. 4. 5. porta direk kablo ile internet verilecek hotspot login sayfasi ile giriş yapılacak

3.) 2. Porta Alfa N2 Modeli Outdoor Access Point ile kapsama alanı genişletilecek şifresiz baglanti olacak ve kablosuz baglanildiginda otomatik olarak Hotspot sayfasına yönlendirilecek.

Yukarıda bahsettiğim ayarları en kolay şekilde nasil yapabilecegimi anlatırsaniz çok sevinirim. Yardimlariniz için simdiden tesekkürler.

Bu arada youtube' de baya video izledim ancak sadece biraz mesafe katedebildim. O yüzden Youtube bak demeyiniz. yahut direk link veriniz.

bende de alfa n2 var cihaz yavaş 70 saniyede restart atıyor hotspot sistemi bende düşünüyordum mikrotik beni bilgi olarak aşıyor hotspot ile kullanıcılara kota verme log tutma yapılıyorsa güzel olur maliyet ne kadar bu arada?

bende de alfa n2 var cihaz yavaş 70 saniyede restart atıyor hotspot sistemi bende düşünüyordum mikrotik beni bilgi olarak aşıyor hotspot ile kullanıcılara kota verme log tutma yapılıyorsa güzel olur maliyet ne kadar bu arada?

Öncelikle bende sistemi ögrenme asamasindayim ancak kurcalaya kurcalaya 1 hafta icinde sana yetecek kadar bilgiyi ögrenebiliyorsun. Hata yaparsan düzgün calismaz ise cok kolay bir şekilde sıfırdan başlayabilirsin. Okuduğum ama denemediğim özellikler Hotspot menüsündeki tanimladigin kullanicilar icin kullanacagi internet hizi yada 4 GB dan sonra su hizda devam et gibi ayarlayi yapabiliyorsun.

Maliyet olarak elinde Alfa N2 olduğunu belirttiğin icin. maliyet bence 0 zira ben anlatimda kullandigim makineyi çöpten cikardim. Kullanacagin sistem illa yeni olacak diye birsey yok cok eski bir bilgisayari dahi Pentium 3 hatta Pentium 2 (128 Mb Ram Lazim ) olsa bile cift ethernet karti takarak mikrotik sisteme cevirebilirsin.

Kendime eğitim icin gecici bir bilgisayari dün yaptim. Gigabyte AM2 Anakart Amd X4 işlemci 2 GB Dddr3 ramli yaptigim sisteme HDD olarak 4 GB lik Micro SD karta Mikrotik kurdum test ve ayarlar icin evden mahalleye denemeler yapiyorum.

• 7 ay sonra...
  • 6 ay sonra...

Bu konu herhalde ölü artık. Kimseden ses seda çıkmıyor :)

Ustam konuyu artik kendi capimda baya geliştirdim. Konu ile alakali yeni ve oldukca basit anlatımlı bir video hazırladım bahsi gecen videoya 

https://www.youtube.com/watch?v=m8DzUdPnJCw

linkinden bakabilirsin. Bu arada yine ilk konuda bahsi gecen Mikrotik cihazını sattım.

Eğer mikrotik konusunda calismak nasil olduğunu anlamak isterseniz. 90 TL bedelle http://www.wi.com.tr/hAP-lite-RB941-2nDadresindeki cihazı tavsiye ederim hem Mikrotik hem Wireless Access Point olarak kullanabilirsiniz. 

• 1 ay sonra...

iki cihaz arasında teknik manada G modelinde 5 port gigabit baglantı sunuyor diğer ozelliklerini hiç arastirmadim. Ancak Ui modeli kurduğum Yurt binasinda 100 kişiye kadar sorunsuz kullaniliyor su anda POE Power of Ethernet manasına geliyor. yani Cihazı elektrik ihtiyacini Adaptör girişinden degil Poe in yazan porttan sagliyorsun bunun sana faydası tek bir ethernet kablosu ile hem daha hemde elektrik ihtiyacı sorununu çözmen böylece cihazı çatı gibi yerlere kurarsan tek ethernet kablosu ile cihazı ihtiyaci olan enerjiyi de taşımıs olacaksın.