Jump to content

Tam Ekran Yapma Ve Obje Yerlerini Ayarlama

mustafavanli
 Share

Recommended Posts

Merhabalar,

Ams ile üniversite için tam ekran bir slayt hazırlamaktayım, Ams'nin tam ekran yapma özelliğini;

[spoiler]]function CikisButonuEngelle(hWnd, bEnable)
local nEnable=0
if bEnable then nEnable = 1 end
local hMenu = DLL.CallFunction("user32.dll", "GetSystemMenu", hWnd..", 0", DLL_RETURN_TYPE_LONG, DLL_CALL_STDCALL)
if hMenu then
DLL.CallFunction("user32.dll", "EnableMenuItem", hMenu..", 61536, "..nEnable, DLL_RETURN_TYPE_LONG, DLL_CALL_STDCALL)
DLL.CallFunction("user32.dll", "DrawMenuBar", hWnd, DLL_RETURN_TYPE_LONG, DLL_CALL_STDCALL)
end
end
function TamEkran(hWnd)
local ekran = System.GetDisplayInfo();
Window.SetPos(hWnd, 0, 0);
Window.SetSize(hWnd, ekran.Width, ekran.Height);[/spoiler]

yukarıdaki kodla kullanıyorum, bu kodu da bu forumda şu an hatırlamadığım bir ismin projesinden aldım. Bu kodda sorun yok güzel bir şekilde çalışıyor. Kendisine çok teşekkür ederim.

Ben proje boyutlarını 790x545 şeklinde tanımladım(tam ekran çözünürlüğü 1366x768) Proje tam ekran yapılırken butonlar ve diğer nesneler taşınmıyor. Bu sorunu çözmek için ben ;

[spoiler]function ObjKrdntyrl(objname,objetr)
local ekran = System.GetDisplayInfo();
local btnnm = objetr.GetPos(objname);
local objkrdntX = (ekran.Width*btnnm.X)/790;
local objkrdntY = (ekran.Height*btnnm.Y)/545;
objetr.SetPos(objname, objkrdntX, objkrdntY);
end
[/spoiler]

yukarıdaki kodu kullanıyorum bunu tamamen kendim yazdım. Butonlar, labeller ve Paragraph için denedim ve güzel çalışıyor fakat iş resime gelince kod sapıtıyor ve resmi gerekli yere taşımıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim. Koddaki sorun ney ? Yada farklı bir çözüm yolu varmı ? Örnek proje olarak;

http://www.mediafire.com/download/q3v25b202tj3c0d/tamekran.apz

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Edited by mustafavanli

Verdiğiniz dosya bir proje dosyası değil. File menüsünden export seçeneğini tıklayarak oluşturduğunuz dosyayı verirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

c1wBIOO.png

Edit : Resim objesinin özelliklerini aşağıda resimdeki işaretli alanda olduğu gibi yapınız.

qjhAmFv.png

Edited by DivaneTR

Verdiğiniz dosya bir proje dosyası değil. File menüsünden export seçeneğini tıklayarak oluşturduğunuz dosyayı verirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

c1wBIOO.png

Edit : Resim objesinin özelliklerini aşağıda resimdeki işaretli alanda olduğu gibi yapınız.

qjhAmFv.png

Ams'yi  mecburen kullanıyorum ve çok yeni bir kullanıcıyım. Linki Güncelliyorum. Resim için dediğiniz ayarları yaptım, Resim gereksiz derecede büyüyor. İstediğim çözüm değil malesef. Teşekkür ederim.

Tüm objeler ortalansın mı istiyorsun her boyuttaki ekranlarda?

Objeler her boyuttaki ortamda o boyuta göre koordinatları tekrar ayarlansın, bir obje sağ alt köşede ise öle kalsın tam ekranda da. Yani tam erkan olsa da mevcut tasarım korunsun. Paragraflar ve labeller o boyutlara genişlik ve yükseklikleri ayarlansın falan, büyük bir kısmı var kodu incelersen ama resimleri taşımada sorun çıkarıyor. Gerekli noktaya taşımıyor. 

Edited by mustafavanli

Örnek projedeki nesnelerin Auto-Resize özelliklerini inceleyin, bir kaç nesne ekleyip farklı şekillerde pozisyon almalarını sağladım.

http://yadi.sk/d/m2vHnok0KrnfA

Auto-Resize özelliği resimleri belirli bir boyuttan sonra auto-Resize yapamıyor, ve ben bir tür slayt hazırlamaya çalıştığım için malesef istedğim çözüm değil, teşekkür ederim

Edited by mustafavanli