Jump to content

Group Policy Regedit Sorunu

lamont
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar Group Policy te yaptıgım bir ayarı regeditten buldum ama o ayarı çalıştıgımda regedit kabul ediyor yani regedite yazıyor ama 

Group Policy içine baktıgımda ayar etkin degil regeditte başka bir anahtaramı azıyorda  Group Policy eklemiyor regeditte yaptıgımın  Group Policy eklemsini istiyorum

bu konuda yardımcı olaiblirmisiniz 

Regedit değerleri değişse de,değiştirdiğin ayar etkin olmayabiliyor.Görev yönceticisinden Explorer.exe yi sonlandırıp tekrar başlattığında,yapılan regedit ayarının anca algılandığını ve programlarda uygulandığını çok gördüm.Yani regedit ayarını yaptıktan sonra,görev yöneticisinden exploreri sonlandırıp tekrar başlat.Belki o zaman değiştiğini ve aktif olduğunu görürsün.

Edited by crazy_pretty_murat

aşagıdaki ayarları yapıyorum lakin group policy de aktif olmuyor ama regeditte ekli görünüyor

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate]
"WUServer"="http://192.168.0.4"
"WUStatusServer"="http://192.168.0.4"
"ElevateNonAdmins"=dword:00000001
"TargetGroupEnabled"=dword:00000001
"TargetGroup"="xp"
"AcceptTrustedPublisherCerts"=dword:00000001

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU]
"UseWUServer"=dword:00000001
"NoAUShutdownOption"=dword:00000001
"NoAUAsDefaultShutdownOption"=dword:00000001
"AUPowerManagement"=dword:00000001
"NoAutoUpdate"=dword:00000000
"AUOptions"=dword:00000004
"ScheduledInstallDay"=dword:00000000
"ScheduledInstallTime"=dword:0000000c
"DetectionFrequencyEnabled"=dword:00000001
"DetectionFrequency"=dword:00000016
"EnableFeaturedSoftware"=dword:00000001
"AutoInstallMinorUpdates"=dword:00000001
"IncludeRecommendedUpdates"=dword:00000001
"NoAutoRebootWithLoggedOnUsers"=dword:00000001
"RebootRelaunchTimeoutEnabled"=dword:00000001
"RebootRelaunchTimeout"=dword:0000000a
"RebootWarningTimeoutEnabled"=dword:00000001
"RebootWarningTimeout"=dword:00000005
"RescheduleWaitTimeEnabled"=dword:00000001
"RescheduleWaitTime"=dword:00000001

• Editor

aşagıdaki ayarları yapıyorum lakin group policy de aktif olmuyor ama regeditte ekli görünüyor

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate]
"WUServer"="http://192.168.0.4"
"WUStatusServer"="http://192.168.0.4"
"ElevateNonAdmins"=dword:00000001
"TargetGroupEnabled"=dword:00000001
"TargetGroup"="xp"
"AcceptTrustedPublisherCerts"=dword:00000001

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU]
"UseWUServer"=dword:00000001
"NoAUShutdownOption"=dword:00000001
"NoAUAsDefaultShutdownOption"=dword:00000001
"AUPowerManagement"=dword:00000001
"NoAutoUpdate"=dword:00000000
"AUOptions"=dword:00000004
"ScheduledInstallDay"=dword:00000000
"ScheduledInstallTime"=dword:0000000c
"DetectionFrequencyEnabled"=dword:00000001
"DetectionFrequency"=dword:00000016
"EnableFeaturedSoftware"=dword:00000001
"AutoInstallMinorUpdates"=dword:00000001
"IncludeRecommendedUpdates"=dword:00000001
"NoAutoRebootWithLoggedOnUsers"=dword:00000001
"RebootRelaunchTimeoutEnabled"=dword:00000001
"RebootRelaunchTimeout"=dword:0000000a
"RebootWarningTimeoutEnabled"=dword:00000001
"RebootWarningTimeout"=dword:00000005
"RescheduleWaitTimeEnabled"=dword:00000001
"RescheduleWaitTime"=dword:00000001

Group policy tarafını diyorum regediti demedim ona göre işlem yapıcam çünkü.

Şu istemci dediğin yer.Onun yolu burası.
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Group Policy Objects\{95DA3A2C-94B7-49F0-BEBA-68CCBC052895}Machine\Software\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate

veya 

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Group Policy Objects\{08E36CC2-385A-42DA-8577-
1BD69DA7D13F}Machine\Software\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate

Dostum bunu da senin için deneme yanılma yaparak buldum.Bak şimdi;
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Group Policy Objects\{14474B44-48BA-4949-92C7-0121100F54CF}Machine\Software\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU

Regeditten bu değere geliyorsun.Eğer bu değerler yoksa kendin oluştur.Ondan sonra AU anahtarına sağ tıkla yeni DWORD değeri aç.Yukarıdaki kodları tek tek girmen lazım.Bu DWORD değerinin ismine mesela (senin yukarda yazdıklarının ilkinden başlayalım) şunu yazalım.UseWUServer.Açtığın  DWORD değerinin ismi bu olsun ve bu değeri 1 yapıp tamama tıkladığında  "İntranet Mİcrosoft Güncelleştirme Hizmeti Konumunu Belirt"  kısımının direkt olarak hemde yenilemeden etkin olduğunu göreceksin.İşte yukarıda vermiş olduğun regedit anahtarlarını tek tek DWORD değerinde ekle ve değerleri 1 yap.http://192.168.0.4 kısmını zaten bir önceki mesajta  anlatmıştım.(Deneme yanılma yapıp bulmayı severim.Çok hoşuma gider bu regedit.Biraz mantığını bilince oluyor  :) )

He bunu da şimdi gördüm.Benim ayarların hepsi "yapılandırılmadı" olduğu için dikkat etmedim.Tek tek ekledim.Ama zaten hepsini etkin yapınca anahtarları dizeleri filan kendi ekliyormuş.Uğraşma yani.Hepsini etkin yap takır takır anahtarlar ekleniyor.Bende seninle tecrübe edindim işte :)

crazy çok tşk ederim benim denemeye zamanım olmadı ugraştıgın için tşk ederim işten ayrıldım başka bir şirkette lazım olursa orda kullanırım çok tşk ederim yardımların için

crazy peki bu ayarı her bilgisayarda çalışıyormu denedinmi ?

Ya ben o mesajı ilk attığın gün görsem bakardım hemen.Neyse evet 2-3 pc de baktım ayrıca xp ve 7'dede baktım.Yol doğru sadece en sondaki {1447.......} anahtarlarının rakamları değişiyor.Bak sana bir kaç bişey daha söyliyim.Bu tür ayarlar etkin ve devre dışı olmadıkça regeditte gözükmez.Yapılandırılmadı yazan şeylerin ayarı regeditte yok demektir.Sen ona etkin ve devre dışı dediğinde ayar kendini o zaman regedite kopyalar.Sen ayara "Yapılandırılmadı" dediğinde regeditte ki kayıt hala duruyor ve silinmiyorsa senin yolun yanlış demektir.Yapılandırılmadı dediğinde o DWORD değeri silinir.Yolunun yanlış olduğunu oradan anlayabilirsin.

Bir de bazı şeylerin yolunu bulamıyosan farklı yöntemler dene.Mesela ben o intranet istemci kısmını etkinleştirdim ve 195.015.14.15 yazdım.İşte o zaman bu kayıt regedite kopyalanır.Bende "195.015.14.15" diye regeditte arattım.Windows updatenin regedit ayarları neredeymiş öyle buldum.Hadi sana kolay gele.

Tamam işte arkadaşım.Bak windows updatede yer alan bütün ayarları yapılandırılmadı-dan etkine alacaksın.Ordaki bütün istediğin ayarlarını ( ip ayarları,bilmem bekleme süresi ayarlarını filan) yapacaksın sonrada HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Group Policy Objects\ yoluna gelip ordaki anahtara ver deyip otomatik reg kaydını alacaksın.Sen yapılandırılmadı diyen bir şeyin ayarını bulamazsın çünkü regeditte yoktur.Anca etkin veya devre dışını seçmen lazım.O zaman ordaki bütün ayarları yukarıdaki yola kopyalayacak.

Örnek; updatede yer alan "Windows kapat iletişim kutusunda....."  ayarını etkin yaptığında yukarıdaki yazdığım yola 
NoAUShutdownOption adında bir Dword oluşturacak değerini 1 yapacak.Devre dışı dediğinde o ayar 0(sıfır) olacak.Sen "Windows kapat iletişim kutusunda....." ayarını tekrar etkinden yapılandırılmadı-ya alıncada NoAUShutdownOption Dword değeri regeditten silenecek.Yani bir şeyin ayarını bulmak için ilk önce onu etkin veya devre dışı yapıp tamam demen lazım.Hepsini etkin yapıp bütün ayarlarını yapıp dediğim yola gelip,ver deyip otomatik reg kaydını alacaksın bu kadar.