Jump to content

Sqlite Data Hatası

murat3246683
 Share

Recommended Posts

Öncelikle ne biçim Veritanı kullanmışın ney neyi anlatıyor belli değil. Ayrıca bakmaya sıkıldım ama gördüğüm kadarıyla ekle butonunda şu yok sen veri tabanına "hg" eklemişin ama kaydette olmadığı için boş geçiyor Girişte de boş olunca hata veriyor. Başka hata varsa bakmadım hakikaten sıkıcı bir veritabanı.

Kullandığın kod yapısı kintaroya ait aynı sorunu bende yaşadım Sevgili milano bir örnek hazırlamış bakabilirsin ama kintaro şu kod yapısında veri tabanına ekleme başarısız olduğu zaman ne yapılacak yazarsa sevinirim. Tabi Pairs de hocam beni yedin diyebilir takım komtanının adını verdim Takım içerisindeki her bir nefer önemlidir.

Sevgili murat hala aynı hatayı veriyor hem yardım istiyorsun hemde dinlemiyorsun senin ekle butonunda "hg" yok boş kaydediyor yüklerkende "hg" için sana a nil value  yani değer boş haberin olsun diyor.

Sırf merakımdan sistemcinin örneği indirdim baktım hala aynı hata var gözden kaçırmışız

burada "hg" değişkeni yok ama devamında var sorun vurda yani veri tabanında hangi değerler varsa burada olması gerekiyor ama burada "hg" yok

SQLite3Connection:execute("INSERT INTO bilgi (adi, s_y, a_d, t_l, m_a, m_r, b_o, s_e, s_r, o_u, m_k, t_p, s_n, s_u, o_z, k_a, k_c, r_b, i_b, e_k, e_p, s_i, z_o, g_t, y_t, m_i, k_c, r_a, i_s, e_n, e_a, r_n, o_m, g_i, y_i, t_a, t_e)

Ama burada var tanimlanmayan bir değeri nasıl yazsın.

VALUES ('" .. adi .. "', '" .. s_y .. "', '" .. a_d .. "', '" .. t_l .. "', '" .. m_a .. "', '" .. m_r .. "', '" .. b_o .. "', '" .. s_e .. "', '" .. s_r .. "', '" .. o_u .. "', '" .. m_k .. "', '" .. t_p .. "', '" .. s_n .. "', '" .. s_u .. "', '" .. o_z .. "', '" .. k_a .. "', '" .. k_c .. "', '" .. r_b .. "', '" .. i_b .. "', '" .. e_k .. "', '" .. e_p .. "', '" .. s_i .. "', '" .. z_o .. "', '" .. g_t .. "', '" .. y_t .. "', '" .. m_i .. "', '" .. ----------hg------------- .. "', '" .. r_a .. "', '" .. i_s .. "', '" .. e_n .. "', '" .. e_a .. "', '" .. r_n .. "', '" .. o_m .. "', '" .. g_i .. "', '" .. y_i .. "', '" .. t_a .. "', '" .. t_e .. "')")

Edited by korasoglu

Projeye baktım, değişken isimlerini görünce vazgeçtim. Bu şekilde değişken isimleri kullanmak karmaşadan başka bir işe yaramaz. Değişken isimlerinde açıklayıcı olun arkadaşlar. 2-3 tane olsa neyse ama çok fazla değişken var ve projeye büyük bir karmaşa hakim. Ben projelerimde nesne, değişken ve sql sütun isimlerini aynı yaparım. Bu şekilde büyük kolaylık oluyor. Acaba o muydu, şu muydu derdi olmuyor. Tavsiye ederim.

DrcUtp3.png

haklısın abi çok karışık ve bir anlamı olmayan harfler hata verse dahi neye dayanarak verdiğini bile bulamazsın bende senin kullandığın şekilde kullanıyorum çok kolay oluyor hatayı bulmak sorunu çözmek.

Sevgili murat hala aynı hatayı veriyor hem yardım istiyorsun hemde dinlemiyorsun senin ekle butonunda "hg" yok boş kaydediyor yüklerkende "hg" için sana a nil value  yani değer boş haberin olsun diyor.

Sırf merakımdan sistemcinin örneği indirdim baktım hala aynı hata var gözden kaçırmışız

burada "hg" değişkeni yok ama devamında var sorun vurda yani veri tabanında hangi değerler varsa burada olması gerekiyor ama burada "hg" yok

SQLite3Connection:execute("INSERT INTO bilgi (adi, s_y, a_d, t_l, m_a, m_r, b_o, s_e, s_r, o_u, m_k, t_p, s_n, s_u, o_z, k_a, k_c, r_b, i_b, e_k, e_p, s_i, z_o, g_t, y_t, m_i, k_c, r_a, i_s, e_n, e_a, r_n, o_m, g_i, y_i, t_a, t_e)

Ama burada var tanimlanmayan bir değeri nasıl yazsın.

VALUES ('" .. adi .. "', '" .. s_y .. "', '" .. a_d .. "', '" .. t_l .. "', '" .. m_a .. "', '" .. m_r .. "', '" .. b_o .. "', '" .. s_e .. "', '" .. s_r .. "', '" .. o_u .. "', '" .. m_k .. "', '" .. t_p .. "', '" .. s_n .. "', '" .. s_u .. "', '" .. o_z .. "', '" .. k_a .. "', '" .. k_c .. "', '" .. r_b .. "', '" .. i_b .. "', '" .. e_k .. "', '" .. e_p .. "', '" .. s_i .. "', '" .. z_o .. "', '" .. g_t .. "', '" .. y_t .. "', '" .. m_i .. "', '" .. ----------hg------------- .. "', '" .. r_a .. "', '" .. i_s .. "', '" .. e_n .. "', '" .. e_a .. "', '" .. r_n .. "', '" .. o_m .. "', '" .. g_i .. "', '" .. y_i .. "', '" .. t_a .. "', '" .. t_e .. "')")

Tamam Hocam Saolsın Gercetten hatamı gösterdin ama dediklerinide yaptım değişşen bişey olmadı yine aynı hatayı aldım 

Sistemci Kardeşim Teşekkür ederim Busefer Sorun Almdım Teşekkür ederim Eline Sağlık 

Edited by murat3246683

Ekle kaydet butonun şöyle yap

SQLite3Connection:execute("INSERT INTO bilgi (adi, s_y, a_d, t_l, m_a, m_r, b_o, s_e, s_r, o_u, m_k, t_p, s_n, s_u, o_z, k_a, k_c, r_b, i_b, e_k, e_p, s_i, z_o, g_t, y_t, m_i, hg, r_a, i_s, e_n, e_a, r_n, o_m, g_i, y_i, t_a, t_e) VALUES ('" .. adi .. "', '" .. s_y .. "', '" .. a_d .. "', '" .. t_l .. "', '" .. m_a .. "', '" .. m_r .. "', '" .. b_o .. "', '" .. s_e .. "', '" .. s_r .. "', '" .. o_u .. "', '" .. m_k .. "', '" .. t_p .. "', '" .. s_n .. "', '" .. s_u .. "', '" .. o_z .. "', '" .. k_a .. "', '" .. k_c .. "', '" .. r_b .. "', '" .. i_b .. "', '" .. e_k .. "', '" .. e_p .. "', '" .. s_i .. "', '" .. z_o .. "', '" .. g_t .. "', '" .. y_t .. "', '" .. m_i .. "', '" .. hg .. "', '" .. r_a .. "', '" .. i_s .. "', '" .. e_n .. "', '" .. e_a .. "', '" .. r_n .. "', '" .. o_m .. "', '" .. g_i .. "', '" .. y_i .. "', '" .. t_a .. "', '" .. t_e .. "')")

Birde ekle kaydet butonunda bilgi tablosunu kullanmışın silerken kişiler tablosundan silmeye çaılışıyorsun yardımcı olmak isterim ama kintaroda aynı şeyi söylemiş senin kodu anlamak çok zaman gerekli.

Bana kalırsan veri tabanını yeniden oluştur ney ne imiş belli olsun daha sonra tabloya eklediklerinin sıralamasını kontrol et veri tabanında var ama kodda kullanmazsan boş geçiyor boş geçince de a nil value hatasını yani satır boş hatasını veriyor kolay gelsin.

kardeşim tamamladım şuanda sorun yok gözüküyorda bir bak takıldığın yerde söyle yardımcı olayım kardeşim

http://www.mediafire.com/download/nwjz3vjv3f2nth3/teknikservis_programi.apz

Hocam Cok Saolsın Yardımlarından Dolayı Teşekkür ederim bu sefer sorunsuz Çalıştı

önemli değil kardeşim sorun olursa yardıma hazırım hatalarla uğraşmak kendimi geliştirmeme sebep olduğu için sürekli burdayım

hocam bi sorum var orada garanti diye bölüm var orada mesala bi ürünü gönderdim oraya kaydettim garanti sürsi 30 günde gidip gelmesi lazım bu 30 günü geçince uyarı verme gibi bi olay yapabilirmiyim acaba

Kardeşim Mantık olarak birşeyler üretemedim farklı bir konu varsa yardımcı olabilirim kardeşim

Bunun için güzel bir lua fonksiyonu buldum ve biraz düzenledim. yapmanız gereken onceki_yil, onceki_ay ve onceki_gun değişkenlerine garantiye gidiş tarihinin verilerini atamak:

local timeDiff = function(t2,t1)
	local d1,d2,carry,diff = os.date('*t',t1),os.date('*t',t2),false,{}
	local colMax = {60,60,24,os.date('*t',os.time{year=d1.year,month=d1.month+1,day=0}).day,12}
	d2.hour = d2.hour - (d2.isdst and 1 or 0) + (d1.isdst and 1 or 0) -- handle dst
	for i,v in ipairs({'day','month'}) do 
		diff[v] = d2[v] - d1[v] + (carry and -1 or 0)
		carry = diff[v] < 0
		if carry then diff[v] = diff[v] + colMax[i] end
	end
	return diff
end

bu_yil = System.GetDate(DATE_FMT_YEAR)
bu_yil = String.ToNumber(bu_yil)
bu_ay = System.GetDate(DATE_FMT_MONTH)
bu_ay = String.ToNumber(bu_ay)
bu_gun = System.GetDate(DATE_FMT_DAY)
bu_gun = String.ToNumber(bu_gun)

onceki_yil = 2014
onceki_ay = 4
onceki_gun = 1

sonuc = "";
local td=timeDiff(os.time{year=bu_yil,month=bu_ay,day=bu_gun},os.time{year=onceki_yil,month=onceki_ay,day=onceki_gun})
for i,v in pairs(td) do 
metin = String.Replace(i, "month", "Ay", false)
metin = String.Replace(metin, "day", "Gün", false)
sonuc = sonuc .. v .. " " .. metin .. " ";
end

Dialog.Message("", "Geçen Süre: " .. sonuc)

abicim teknik servis v2 cıkardım ve sizin dedniz gibi kodladım ama yine hatalar var bi bakarmısın sana zahmet olmassa birde kintaro hocam vermiş kodu onuda ilave yapabilirmisn benim aptal kafam almadı onu ben diyom ben gerizekalım ama böyle şeylerle uğraşmayı bişeyler yapmayı seviyorum 

link: http://s3.dosya.tc/server22/ATks3w/Teknik.rar.html