Jump to content

Sınavsız Geçişte Hangi Bölümü Seçmeliyim?

GokhanArilik
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar ben meslek lisesinde okuyorum. Bu sene sınava girmedim sınavsız geçiş yapmak istiyorum sizce hangi bölümü seçmeliyim? 

1. Basın ve Yayın Teknolojileri
  2. Bilgi Güvenliği Teknolojisi
  3. Bilgi Yönetimi
  4. Bilgisayar Operatörlüğü
  5. Bilgisayar Programcılığı
  6. Bilgisayar Teknolojisi
  7. Coğrafi Bilgi Sistemleri
  8. İnternet ve Ağ Teknolojileri
  9. Mobil Teknolojileri
  10. Pazarlama 

DİKKATLE OKUNMASI TAVSİYE EDİLİR 

Kesinlikle 4 yıllığı okumayı düşün bir kere ! Bende meslek lisesi bilgisayar-web prog. bölümü mezunuyum benimde 12.sınıfta sınavsız geçiş aklımda vardı.Ama lise bitince öyle olmadığı anladım.Niye diye sorarsan dikey geçiş yapan arkadaşlarım vardı bilgisayar bölümüne adam 1 sene gitti üniversiteyi bıraktı  neden diye soracak olursan dikey geçiş ile alım yapan bölümleri meslek lisesi ortamından hiç bir farkı yok ! Bildiğin meslek lisesi öğrencileri hepsi orda ne universite ortamı var ne de üniversitede kendini geliştirme ortamı var.Ben şuan 2 yıllık iç mekan tasarım okuyorum kırklarelinde iç mimarlığın alt bölümü diyebiliriz işallah dgs ile iç mimarlığa tamamlayacağım.Her neyse bu dediklerimi dikkakte al yoksa ilerde çok pişman olursan aklında kesin sınavsız geçiş varsa bilgisayar bölümünden uzak dur emin ol  ki yazılım konusunda lisede ne öğrendiysen üniversitede fazlasını öğretmiyorlar hatta evde şuanda kalıyorum yanımda bilgisayar bölümü okuyan arkadaş var not içeriğine baktım benim lisede gördüğüm dilleri adam görüyor.Benden bu kadar sağlıcakla kal  :)

Arkadaşlar ben meslek lisesinde okuyorum. Bu sene sınava girmedim sınavsız geçiş yapmak istiyorum sizce hangi bölümü seçmeliyim? 

1. Basın ve Yayın Teknolojileri
  2. Bilgi Güvenliği Teknolojisi
  3. Bilgi Yönetimi
  4. Bilgisayar Operatörlüğü
  5. Bilgisayar Programcılığı
  6. Bilgisayar Teknolojisi
  7. Coğrafi Bilgi Sistemleri
  8. İnternet ve Ağ Teknolojileri
  9. Mobil Teknolojileri
  10. Pazarlama 

Edited by lavigne-61

gsgoko senin becerilerinede baglı bir şey bilgisayar programcılıgı diyoruz ama programcılık yetenegin varmı zor iştir programclık ama çok zevkli iş imkanı çok ölmez meslek yapabilecegin gelecegi parlak olan başka bölümde seçebilirsin benim fikrim bilgisayar programcılıgı karar senin

Okulla kendimi kıyaslarsam okulda benden iyisi yoktur hiçbir konuda. Her türlü bilgisayar işinden , yazılımdan vs. anlarım . Benim tek korkum 1 sene daha çalışıp başarısız olmak öbür türlü yönetim bilişim sistemleri istiyorum bende. Ama ailemde bu sene git diyorlar arada kaldım açıkçası.

Okulla kendimi kıyaslarsam okulda benden iyisi yoktur hiçbir konuda. Her türlü bilgisayar işinden , yazılımdan vs. anlarım . Benim tek korkum 1 sene daha çalışıp başarısız olmak öbür türlü yönetim bilişim sistemleri istiyorum bende. Ama ailemde bu sene git diyorlar arada kaldım açıkçası.

Bilgi yönetimi seçersen Dgs le yönetim bilişim bölümüne tercih verebilirsin. Bilgisayar programlamayı seçersen veremezsin. 

Aşağıdaki tabloyu incele

http://www.osym.gov.tr/dosya/1-69801/h/kopya-2013-tablo-3-tercih.pdf

Edited by OZHAN1905

Bilgi yönetimi seçersen Dgs le yönetim bilişim bölümüne tercih verebilirsin. Bilgisayar programlamayı seçersen veremezsin. 

Aşağıdaki tabloyu incele

http://www.osym.gov.tr/dosya/1-69801/h/kopya-2013-tablo-3-tercih.pdf

Bu baya bi işime yaradı. Teşekkürler.

Peki DGS de yüksek bir puan aldık sizce hangi bölüme gütmeliyim?

1 Bilgisayar Mühendisliği

2 Yazılım Mühendisliği

3 Yönetim bilişim Sistemleri

veya sizin fikriniz.

2 Yazılım Mühendisliği

veya sizin fikriniz.

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği  ama yerleşmen için baya iyi puan alman gerekiyor(devlette yok tam burslu için). Dgs sınavıda 80 türkçe 80 matematik soruluyor. bunun için matematiği iyi yapman lazım(sayısal) . Yönetim bilişim sistemleri(eşit ağırlık) Bu bölümünde kontejanları fazla onun için puanı pek yüksek değil.Ama kararını şuan verme yök dgs konusunda bir çalışma yapacak. 

Edited by OZHAN1905

2 Yazılım Mühendisliği

veya sizin fikriniz.

selam arkadaşım  Bilgisayar Mühendisliği gerçekten çok güzel bölüm ve aynı zamanda sonu olmayan bir bölüm fakat dgs sınavında yerleşmek gerçekten zor ve 2 sene sonra sınav sisteminin değişeceği söyleniyor öyle olunca dgs de kalkacakmış gibi söylemler var tabi bunlar ihtiimal ksinlik yok fakat gerçekleşirse boşta kalırsın bence tercih için onuda düşün

hadi bunları geçtin benim meslek lisesi mezunun sonra yüksek okuldan mezun olup iyi bir üniversiteye yerleşince birde ingilizce giriyor meslekler bundan müzdariptir  bir çok meslek mezunu lisede ve yüksekokulda doğru dürüst ingilizce görmüyor ve sonrasında dgs ile fakülte ye geçince çok sorun yaşıyorlar bütün bunları bir göz önüne almalısın tercih yapmadan önce hakkında hayırlısı

Zaten şu sistem değişme olayı beni çok etkiliyor 3 dene daha değişmese adam akıllı işler yapılabilir fakat sistem değişirse korkusu sardı beni de fakat şu anda onu düşünmek istemiyorum . Birde DGS sınavının üniversitelerde puanı çok düşük normalde 360 puanla alan üni. dgs sınavında 230 falan puanla alıyor.Teşekkürler.

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği  ama yerleşmen için baya iyi puan alman gerekiyor(devlette yok tam burslu için). Dgs sınavıda 80 türkçe 80 matematik soruluyor. bunun için matematiği iyi yapman lazım(sayısal) . Yönetim bilişim sistemleri(eşit ağırlık) Bu bölümünde kontejanları fazla onun için puanı pek yüksek değil.Ama kararını şuan verme yök dgs konusunda bir çalışma yapacak. 

Bizim aleyhimize olamaz inşALLAH şu çalışmalar. Sayısalım iyidir bi 260-280 çıkartıyorum dgs den denemelerde.

Edited by gsgoko

Zaten şu sistem değişme olayı beni çok etkiliyor 3 dene daha değişmese adam akıllı işler yapılabilir fakat sistem değişirse korkusu sardı beni de fakat şu anda onu düşünmek istemiyorum . Birde DGS sınavının üniversitelerde puanı çok düşük normalde 360 puanla alan üni. dgs sınavında 230 falan puanla alıyor.Teşekkürler.

Bizim aleyhimize olamaz inşALLAH şu çalışmalar. Sayısalım iyidir bi 260-280 çıkartıyorum dgs den denemelerde.

ama ygs de tavan puanı 500 dgs de ise 2013de 378 di türkiye birinciside 362 onu söyliymde  ve dgs de sınavva giren aday sayısına göre öğrencvi allımlarının oranı çok az gerçekten sıkı çalışmak lazım

Valla lys den den daha kolay dgs , lys ye eşşek gibi çalışacağıma buna eşşek gibi çalışırım diye düşünüyorum.

o konuda haklısın dgs lys ye göre kolay bir sınav sadece 80+80 türkçe ve matematik var fakat 2 sene biraz boşa geçebiliyor hatta boğaziçi odtü gibi üniversiteler 100% ingilizce olan bölümlerde senin yüksekokulda okuduğun iki seneyi saymıyor çünkü sen yüksekokulda iki sene dersleri türkçe aldın bunun için seni 0 dan başlatıyor bunun için 2 sene heba oluyor 

tabi şöyle birşeyde var lys y çalışıp iyi bir üniye girmende 2 senene mal olabilir çünkü meslek lisesi çıkışlısın ve fen mat türkçe sosyal temelin yetersiz

bu arada sen meslek derken endüstri meslek mi , ticaret meslek mi yoksa teknik meslek mi okuyodun

Endüstri meslek lisesinin teknik lise bölümündeyim . Gerçekten hiçbir temelimiz yok . Güzel sonuçlandıktan sonra nasıl olursa olsun ister 5 sene ister 7 sene.

Mantık soruları nedense herkezden daha iyi çözebiliyorum buda benim bir yeteneğim olsa gerek .

İşini iyi yapan programcı her zaman iş bulabilir. Özellikle İstanbul'da mutlaka kendine göre bir iş bulabilirsin. Hatta özel bir sertifika elini güçlü kılar. Örneğin microsoft, oracle yada cisco sertifikaları iyi bir maaş demek.

Bu sertifikalar biraz tuzlu tabi. Örneğin bilgeadam 9.000 civarında

Bazen güzel kampanyalar oluyor şuan 4000 liraya böyle bir eğitim alabiliyorsun

Bu bana oldukça uygun gibi geldi

http://www.btakademi.com/egitim/egitimler/?id=119&egitim=ccna__cisco_certified_network_associate_

Bahsettiğim sertifikalara sahip 2-3 kişi tanıyor musunuz peki.

Birde bunlarla görüşmenizi öneririm. Fikriniz kesinlikle değişecektir.

http://bireysel.bilgeadam.com/bireysel/subelerimiz/bireysel/izmir-cankaya-subesi

Bence burayı bir ziyaret et.