Jump to content

Gfxboot Menü Arka Plan Resmini Editlemek

herz
 Share

Recommended Posts

hocam orjinal gfx manudeki resim büyük ihtimalle 800x600 dür senın elindeki resim de 800x600 olması lazım,gfx menüdeki orjinal resme sağ tıklayıp düzenle de sonrada kendi istediğin resmi aynı resim üzerine yapıştır ve kayıt et.siyah ekran sorunundan kurtulucaksın

hocam orjinal gfx manudeki resim büyük ihtimalle 800x600 dür senın elindeki resim de 800x600 olması lazım,gfx menüdeki orjinal resme sağ tıklayıp düzenle de sonrada kendi istediğin resmi aynı resim üzerine yapıştır ve kayıt et.siyah ekran sorunundan kurtulucaksın

Resimin boyutu ile ilgili sıkıntı yok. özellikle kontrol ediyorum. zaten attığım resimsiz editsiz hali çalışıyor, aynı resmi editleyince çalışmıyor.

örnek olarak:

Bu resim bu şekilde sorunsuz arkaplan görevini görmekte.

2MbVASe.jpg

ama misal bu şekilde bir yazı eklendiğinde arkaplan siyahlaşıyor.

cBBcj4y.jpg

Edited by KenanK

pre_1400434347__bnm.png

kenan burdakı seçili komutun arkasındakı sarılık sende siyah mı oluyor

resim çalışır vaziyette ise normal beyaz arkplan atıyo yazı altına.

yQoaP4q.jpg

Edited by KenanK

tmm kenan ben yanlıs anlamısım

sımdı sen resme ısmını ekledıgın zaman

menude resım gorunmuyor mu?

zaten yazının arkasındakı rengı istediğin renge ayarlayabiliyorsun

Edited by ozanaus

tmm kenan ben yanlıs anlamısım

sımdı sen resme ısmını ekledıgın zaman

menude resım gorunmuyor mu?

zaten yazının arkasındakı rengı istediğin renge ayarlayabiliyorsun

evt onlara baktı abi onlar sorun değil. sadece dediğim gibi üstte mesela bu çalışan bu resimi alıp köşesine en basitinden KenanK yazıp kaydettiğimde resim görünmüyor. :)

acaba uzantısımı değişiyor belki sorun ondan kaynaklanıyor

bende isim eklıyorum hiç sorun cıkmıyor

ilginç. herhangi bir uzantı veya boyut değiştirmesi yapmıyorum. gxmenü programı ile ayrıştırıp eski ile yerini değiştiriyorum ama olmuyor. 

zaten değiştirip koyduğum resimde yukarıda verdiğim resim :D anlamış değilim.

Edited by KenanK

KenanK bende gfx menüsüne kendi ismimi yazdım yani resmi editledim. Ekledim ve herhangi bir sorun olmuyor püf noktası ise şu yazı yazılmış olan resmi kaydederken çözünürlüğünü 799x599 olarak yaptığınız da sorun ortadan kalkmış oluyor deneyebilirsiniz. Siyah ekran alan arkadaşlar bu şekilde deneyebilirler. Sorun büyük bir ihtimal ortadan kalkacaktır. 

KenanK bende gfx menüsüne kendi ismimi yazdım yani resmi editledim. Ekledim ve herhangi bir sorun olmuyor püf noktası ise şu yazı yazılmış olan resmi kaydederken çözünürlüğünü 799x599 olarak yaptığınız da sorun ortadan kalkmış oluyor deneyebilirsiniz. Siyah ekran alan arkadaşlar bu şekilde deneyebilirler. Sorun büyük bir ihtimal ortadan kalkacaktır. 

eve geçince deneyip cevabı veririm ;) öneri için sağol. 

edit: şuan denedim ve oldu. Tekrardan sağolasın arkadaşım. sorun çözülmüştür...

QXmiHSS.png

Edited by KenanK

çok teşekkür ederim aynen dediğin gibi yaptım  800x600 de siyah ekran sorunu çözüldü.

ama 1024x768 de resim tam çıkmıyor kenarı kesiliyor .siyah ekran değil normal geliyor ama resim sağ taraftan kırpılmış oluyor .bu neden olur acaba

birde menü yazılarını istediğimiz bölgeye nasıl taşıyabiliriz.(ortada veya sağda olsun gibi)

Edited by herz

• 4 hafta sonra ...

menüde ki yazıları sağa sola veya rengini değiştirmek için gfxboot daki hangi yazıları değiştirmemiz gerekiyor yazılarım ekranın dışına çıkıyor biraz geri almam gerek

gfxboot.cfg dosyasını not defteri ile açarsanız oradan yapılabilir diye düşünüyorum... daha önce hiç değiştirmediğim için tam olarak şua satırlardır diyemiyorum ama az çok belli yazılardan... text color, menu bar başlangıç x,y değerleri, menu bar uzunluk değerleri falan var onları deneyip bakmak lazım...